Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Türkiye açıklaması

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, ülkesinin Doğu Akdeniz'de diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturduğunu söyledi. Çipras, Türkiye'nin savaş sebebi sayacağını vurguladığı Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planı için ise "haklarını" kullanacaklarını belirtti.

Yunanistan Başbakanı Çipras'tan Türkiye açıklaması

Yunanistan'da yayın yapan Alfa televizyonuna ülkesinin dış politikasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çipras, Türkiye ile ilişkilere dair soruları yanıtladı.

"HAKLARIMIZI KULLANACAĞIZ"

Yunanistan'ın karasularını kademeli olarak 6 milden 12 mile çıkarma planını Ege Denizi'nde uygulaması halinde Türkiye'nin "casus belli" kararını uygulaması ihtimalini değerlendiren Çipras, "Bu yeni bir mesele değil. Haklarımızı kullanacağız." ifadesini kullandı.

Çipras, meselenin dağınık bir şekilde gündeme geldiğini ve diğer siyasi partilerin de konuya ilişkin bilgilendirilmesi gerektiğine inandığını belirtti.

"SADECE TAKTİĞİ DEĞİŞTİRMEYE KARAR VERDİM"

Başbakan Çipras, "Cumhurbaşkanı kararnameleriyle değil, meclis yoluyla (karasularını) genişleteceğiz. Strateji değil sadece taktiği değiştirmeye karar verdim. İyonya Denizi'nden başlayarak uluslararası hukukun bize imkan tanıdığı ölçüde bu hakkı gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

"TÜRKİYE ETKİLİ VE KRİTİK BİR GÜÇ"

Çipras, Türkiye ile Doğu Akdeniz'de yaşanan gerginlik üzerine bir soruya ise şu yanıtı verdi:

"Türkiye, etkili ve kritik bir güç. Yunanistan, (Doğu Akdeniz) bölgede diğer ülkelerle birlikte bir enerji haritası yaratmak için şartları oluşturdu. Türkiye bir karar vermeli. Uluslararası hukuka saygı çerçevesinde kaldığı müddetçe biz Türkiye'yi dışlamıyoruz. Bunun yalnızca ikili bir mesele olmadığını anlaması gerekiyor."

"TEHDİTTE BULUNMUYORUM"

Yunanistan'ın Türkiye'ye herhangi bir tehditte bulunmadığını dile getiren Çipras, egemenlik haklarından feragat etmeyeceklerinin altını çizdi.

Öte yandan Çipras, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Türkiye'ye davet edildiğini belirterek, tarihin henüz netleşmediğini söyledi.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 21 yorum
tabi bizde donanma kalmayınca: bunların korkacak bir şeyi de kalmadı. böyle cesaretlendiler.
Allah aşkına şu yunan konusunda geri vites yapmayalım savaş kötü ama çıkarsada çıksın akdeniz meselesi çok çok önemli
Yunanistan oldu bittiyle birşeyler yapma peşinde ama bunun kazananı ülkemiz olacaktır. akdenizde abd varlığını kendi emelleri için kullanmaya kalkarsa sonuç vahim olur. israil, mısır ve kıbrıs rumlarını da dahil edildiği şer ittifakının gazıyla bunu yapmak istemesi, mısır denen ülkenin o bölgede liderlik peşinde koşması, israiloğullarının akdenizde oluşacak bir savaşta ülkemize saldıracağı gün gibi ortada. amaç ülkemizin güneyinden bizi hapsetmek. yunanistan oldu bittiyle bu işi kurcalarsa ülkemizde müteahhitler ALLAH aLLAH diyor, denize nazır arsa bulup inşaat yapmak için! sonuç malum.
@monamiks son zamanlarda bize ait adalara asker ve mühümmat doldurup ele geçirmeleri bir kazanımsa sen uyumaya devam et.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler