Yunanistan'da yaz tatili bitti, grevler başladı

Yunanistan'da Kamu Çalışanları Federasyonu (ADEDY), bugün iş bırakma eylemine gitti.

Yunanistan'da yaz tatili bitti, grevler başladı

ATİNA (CİHAN)- Atina'da toplanan binlerce kamu çalışanı, "İşten çıkarmalara ve sosyal hakların iptaline hayır” sloganları attı. Çalışanlar, İdari Reformlar Bakanlığı'na yürüdü. Kamu çalışanları, yıl sonuna kadar 15 bin çalışanın işten çıkarılmasına, 25 bin kamu çalışanının ise yıl sonuna kadar açığa alınmasına tepki gösterdi.

Yunanistan'da yaz aylarının ardından kamu çalışanları, gösteri ve grevlere yeniden başladı. Meydanlara inen çalışanlar, bugün saat 11:00-17:00 arası iş bırakma eylemine gitti. ADEDY'nin çağrısına binlerce kamu çalışanı katıldı. Atina merkezindeki Klafmonos Meydanı'nda toplanan çalışanlar, daha sonra parlamento önünden geçerek İdari Reformlar Bakanlığı önüne yürüdü. Güzergah boyunca eylemciler, "İşten çıkarmalara ve toplumsal hakların iptaline hayır” şeklinde slogan attı. Afiş, flama ve döviz taşıyan kamu çalışanları, daha sonra olaysız dağıldı. Geniş güvenlik önlemi alan polis ise zırhlı otobüsler ile bakanlık önündeki caddeyi trafiğe kapattı. Göstericilerin bakanlığa yaklaşmasına izin verilmedi. İş bırakma eylemine doktorlar ve öğretmenler de destek verdi.

Kamu Çalışanları Federasyonu ADEDY, bundan sonra da geniş çaplı gösteriler ve grevler düzenlemeyi planlıyor. Eylül ayının ilk yarısında öğretmenlerin günlerce sürecek iş bırakma eylemleri başlatması bekleniyor.

Yıl sonuna kadar 15 bin çalışanın işten çıkarılması, 25 bin kamu çalışanının ise yıl sonuna kadar açığa alınması kararlaştırılmıştı. CİHAN

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler