HABER

Yurt dışına kaçıracaklardı, yakalandılar

Artvin’de 682 kelebek ve 11 tırtılı yasa dışı yollardan yurt dışına götürmek istedikleri öne sürülen İtalyan uyruklu 63 yaşındaki L.L. ve 69 yaşındaki G.G. suçüstü yakalandı.

Yurt dışına kaçıracaklardı, yakalandılar

Yusufeli’nin Yaylalar Köyü’nde Doğa Koruma Merkezi adına kelebek gözlemciliği yapan Vildan Bozacı, karavanları ile geldikleri köyde kalan İtalya uyruklu L. L. ve G. G.’yi kelebek yakalarken görüp, olayı Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’nci Bölge Müdürlüğü Artvin Şube Müdürlüğü ekipleri ve jandarmaya bildirdi. Köye gelen Doğa ve Milli Parklar görevlileri ile jandarma da L. L. ve G.G.’yi suçüstü yakaladı. Bu kişilerin üzerinde ve karavanlarında yapılan aramada, birçoğu yöreye özgü ve endemik 336 kap içerisinde 682 kelebek, 11 tırtıl, kelebek yakalamakta kullanılan atrap ve kelebeklerin konulduğu kutu ile poşetler ele geçirildi.

İhbarda bulunan Vildan Bozacı’nın duyarlılığına dikkat çeken Doğa Koruma ve Milli Parklar 12’nci Bölge Müdürü Mustafa Bulut, vatandaşların da dikkatli olmasını ve şüphelendikleri kişileri kendilerine ya da jandarmaya bildirmesini istedi.

Bu arada, ülkelerinde kelebek koleksiyonculuğu yaptıkları ve yakaladıkları kelebekleri tasnif ederek ayrı ayrı poşetlere koydukları öğrenilen L. L.ve G. G.’ ye 2872 sayılı Çevre Kanunu’na muhalefet ettikleri gerekçesiyle para cezası uygulanacak. Bölge Müdürü Bulut, kelebeklerin çoğunluğunun yöreye özgü olduğunu belirterek, Artvin’in biyolojik çeşitlilik açısından zengin bir yöre olduğunu söyledi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
atın hapse bunları dünyaya örnek olsun herkews elini kolunu sallayarak soymaya kalkıyo ülkeyi
bir günlük ömrü var zaten kaçırıp napıcak kelebekleri :D:D:D
336 Kap içerisinde 682 Kelebek.!! Her kaba 2 kelebek koysaydı 672 kelebek koymuş olur; 10 kelebek boşta kalırdı. 335 kaba 2'şer kelebek, 10 kaba 3'er kelebek koymuş olmalı. Belki de Jandarma kelebekleri yanlış saydı.. Bütün bunların hepsi muamma! Davanın Ergenekonla birleştirilip kelebekleri sayan askerler ile "kelebek sayılacak-say" komutunu veren komutanların içeri atılması isabet olur..
Geri Dön