HABER

Yurt genelinde kar yağışı

Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava, tüm yurdu etkilemeye devam ediyor. Yurdun kuzey ve doğu kesimlerinde kar yağışı etkili olurken, çok sayıda ilde köy yolları ulaşıma kapandı.

Yurt genelinde kar yağışı

Marmara'nın Doğusu, Batı ve Orta Karadeniz kıyıları, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusu yağışlı geçiyor. Yağışlar Doğu Karadeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda kar ve yağmur, öteki yerlerde kar şeklinde oluyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, kar yağışı Doğu Anadolu'nun doğusunda yer yer etkili olurken hava sıcaklığı azalmaya devam edecek.

Kar yağışı, buzlanma ve heyelan, ulaşımda aksamalara neden oluyor. Karayolları Genel Müdürlüğü'nden edinilen bilgilere göre, ulaşıma kapalı ya da trafik akışı aksamalarla süren yollar şunlar:

"Trabzon'un Bayburt-Çaykara (Soğanlı Dağı mevkii), Araklı-Dağbaşı-Uğrak (Salmankas Dağı), Borçka-Camili, Van'ın Y.Narlıca- Bahçesaray yolu."
Yetkililer, yollarda kar, tipi, buzlanma ve heyelan nedeniyle sorunlar yaşanabileceğini, bu nedenle her zamankinden daha dikkatli olunması gerektiğini bildirdi.
Karadeniz üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava Kayseri'de de etkili oldu. Dün akşamdan itibaren aralıklarla devam eden kar yağışı ile birlikte şehir beyaz bir örtüye bürünürken, yollardaki buzlanma nedeniyle ulaşımda zaman zaman aksama yaşanıyor. Kar yağışı nedeniyle kapanan köy yolu bulunmadığı bildirilirken, Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü karla mücadele için 8 ayrı ekip oluşturdu. Kar kalınlığı şehrin yüksek kesimlerinde 3 cm, Erciyes Kayak Merkezi'nde ise 7 cm'ye ulaştı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, buzlanmaya karşı yolları tuzlamaya başladı.

Erzurum Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada da kar yağışı sebebiyle şehiriçi ve şehirlerarası yollarda ulaşımın güçlükle yapıldığı hatırlatılarak, trafik ekiplerinin vatandaşların daha rahat ve güvenli ulaşımlarını sağlamak için denetim ve düzenlemelerine devam ettiği bildirildi. Karayolu ve şehiriçi yollarda karayolları ve belediyeler tarafından koordineli bir şekilde tuzlama çalışması yapıldığının kaydedildiği açıklamada, vatandaşların can ve mal güvenliğinin sağlanması ve kazaların önlenmesi için sürücülerin zorunlu olmadıkça trafiğe çıkmamaları, zincir takmaları, yavaş seyretmeleri, uyarı ve kurallara uymaları istendi.

PERİBACALARI BEYAZ GELİNLİKLERİNİ GİYDİ Tarihi ve doğal güzellikleri ile her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği Kapadokya bölgesinde, peribacaları beyaz gelinliklerini giydi. Dünyanın en ilginç yer oluşumlarından biri olan peribacaları, kışın yerli ve yabancı turistler için kar ile birlikte eşsiz bir görüntü sergiliyor.
Nevşehir'de son günlerde etkili olan kar yağışı ile birlikte Kapadokya bölgesini ziyaret eden turistler, bambaşka bir güzellikle karşı karşıya kalıyor. Adeta kardan gelinlik giyen peribacalarının yanı sıra bu eşsiz güzellikten nasibini alan bölgedeki vadiler de turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Göreme Açıkhava Müzesi, Ürgüp, Uçhisar Kalesi, Zelve Örenyeri ve yeraltı kentlerini ziyaret eden yerli ve yabancı turistler, karla kaplı peribacalarını hayranlıkla izliyor. Kış turizminin en büyük müdavimlerinden Japon ve Koreli turistler, Kapadokya bölgesini kar altında gezmek için Türkiye'ye kış aylarında gelmeyi tercih ettiklerini belirterek, dünyanın en ilginç yer oluşumlarından peribacalarının kışın ayrı bir güzelliğe büründüğünü söyledi.
Öte yandan, yoğun kar yağışı, Nevşehir'de hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Şehir merkezinde 6 cm, yüksek kesimlerde de 12 cm'ye ulaşan kar nedeniyle dün gece
-9 dereceye düşen hava sıcaklığı ile yollarda buzlanma meydana geldi.

DOĞU KARA TESLİM
Ağır kış şartlarının yaşandığı Doğu Anadolu Bölgesi'nde kara kış kendini göstermeye başladı. Erzurum'da dün akşam saatlerinde başlayan ve bu sabah da aralıksız devam eden kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Kar yağışı sonrası özellikle araç ve yaya trafiği güçlükle yapılırken, Erzurum'da çok sayıda köy yolu ulaşıma kapandı. Esnaf sabah işyerlerinin önünü, vatandaş ise evlerinin önündeki karları temizlemek için büyük çaba gösterdi. Köy Hizmetleri ekipleri kapanan köy yollarının yeniden ulaşıma açılması, büyükşehir belediyesi ekipleri ise şehir merkezindeki cadde ve sokaklarda kar temizliği için çalışmalara başladı.
Hakkari ve ilçelerinde bir haftadır etkisini sürdüren yoğun kar yağışının hayatı olumsuz yönde etkilediği bildirildi. Kar yağışı nedeniyle 14 mezra yolu ulaşıma kapanırken, Hakkari'nin Geçitli Köyü'nde de 4 mahalle yolunun ulaşıma kapandığı belirtildi. Yoğun kar yağışı nedeniyle Hakkari'de telefon ve elektrik hatlarında arızaların meydana geldiği belirtildi. Yüksek kesimlerde kar yağışının etkisini sürdürmesi üzerine köylerle ulaşımın göçlükle sağlandığı ve 14 mezra yolunun tamamen kapandığı bildirildi. Köy Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri, kapanan yollara müdahale edebilecek 8 karla mücadele ekibini hazırda bulundurduklarını söylediler.
Yoğun kar yağışının Van'da da hava ve karayolu ulaşımını olumsuz yönde etkilediği bildirildi. Sabah saatlerinde başlayan yoğun kar yağışı yüzünden yapılması gereken tarifeli İstanbul-Van uçak seferi gerçekleşemedi. Van'a inmek üzere İstanbul'dan kalkan THY uçağı, Van'daki kar yağışı yüzünden Ferit Melen Havaalanı'na iniş yapamadı. Öğleden sonra yapılması beklenen Ankara-Van uçak seferinin de iptal edildiği bildirildi.
Muş'ta kar yağışı ve etkili olan sis sebebi ile Ankara-Muş ve Muş-Ankara uçak seferleri iptal edildi. Türk Hava Yolları yetkilileri, Muş'taki olumsuz hava şartları yüzünden tarifeli uçağın Ankara'dan kalkmadan seferlerin iptal edildiğini bildirdi.
Kara kış Ardahan ve komşu ülke Gürcistan'ın Ahıska kentinde da etkili oluyor. Ardahan şehir merkezinde kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşırken, komşu ülke Gürcistan'ın Ahıska ili ve Vale şehirlerinde de yer yer 10 santimeyi buldu.

DOĞU'DA KAR, BALIKESİR'DE DOLU Balıkesir'in Bandırma İlçesi ve çevresine ise bugün dolu yağdı. Saat 11:30 sıralarında başlayan dolu yağışı, özellikle ekili arazilerde hasara yol açtı. Yaklaşık 20 dakika devam eden dolu yağışının yol açtığı zararın tespit edilmesine çalışılıyor. İl genelinde henüz tam etkili olmayan kar yağışı yüzünden sadece Gönen İlçesi'nde bir köy yolunun iki gündür ulaşıma kapandığı, Köy Hizmetleri ekiplerinin iş makineleriyle başlattığı çalışmaların devam ettiği bildirildi.
Bu arada, yoğun kar yağışı nedeni ile Sinop'ta 53 köy yolu kapanırken, 12 köyün elektrik bağlantısı kesildi. İki köyün de telefonları kesildi. Yoğun kar yağışı nedeni ile Sinop-İstanbul bağlantısını sağlayan Sinop-Boyabat Karayolu'nun Dranaz bölümünde kar kalınlığı 30 santimetreyi buldu. Sinop genelinde 27 olan kapanan köy yolu sayısı, bugün de yağışların devam etmesi ile birlikte 53'e çıktı.
Alınan bilgiye göre, Boyabat İlçesi'nde 15, Dikmen'de 17, Durağan'da 9, Erfelek'te 6 ve Gerze'de 6 olmak üzere toplam 53 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor. Köy Hizmetleri ekipleri, yol açma çalışmalarına devam ediyor.
Doğu Karadeniz Bölgesi'nde kar nedeniyle 52 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu belirtildi. Köy Hizmetleri 11. Bölge Müdürlüğü'nden edinilen bilgiye göre, Artvin'de 21, Bayburt'ta 4, Gümüşhane'de 10 ve Rize'de 12 köy yolu olmak üzere toplam 52 köyle ulaşımın sağlanamadığı kaydedildi. Toplam 123 köy yolunda kar nedeniyle yol açma çalışması yapıldığı ve halen 615 kilometrelik köy yolunun kapalı olduğu bildirildi. Köy Hizmetleri ekiplerinin 24 greyder, 18 dozer, 28 kamyon ve 24 kişilik ekiple kar mücadelesini sürdürdüğü ifade edildi.
Samsun'da da 15 köy yolunun kar nedeniyle kapalı olduğu bildirildi. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, Alaçam İlçesi'nde 10, Tekkeköy İlçesi'nde 4 ve 19 Mayıs İlçesi'nde 1 köy yolunun kar nedeniyle ulaşıma kapalı olduğu belirtildi. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne bağlı 5 ekip, toplam 60 kilometre uzunluğunda olan kapalı köy yollarında kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön