HABER

Yürüyen balık görüntülendi

Akvaryumda yürürken görüntülenen Afrikalı akciğerli balık, evrimde sudan karaya çıkma sürecine ışık tutacak.

Yürüyen balık görüntülendi

Victoria Gill ve Jason Palmer BBC bilim muhabirleri Bilim adamları Afrikalı akciğerli balığı yürürken görüntüledi.

Çekilen videoda bu balık, iki uzun arka yüzgecini akvaryumun tabanında arka ayak gibi kullanırken görülüyor.

Ön yüzgeçler ise hareketsiz kalıyor ve hayvanın gövdesi, sadece arka yüzgeçlerin yardımıyla ileriye ittiriliyor.

Bilim adamlarına göre bu görüntüler, yürüme konusunda "ilk adımların" karada değil, bu balığa benzer türler tarafından suda atıldığına işaret ediyor.

Bir diğer deyişle akciğerli balık, evrim sürecinde su canlıları ile kara canlıları arasındaki halkanın nasıl oluşmuş olabileceğinin canlı göstergesi.

Bulguları PNAS dergisinde yayınlanan araştırmada akciğerli balık Protopterus annectens türü incelenmiş.

Çünkü bu balıklar, tetrapodlar olarak bilinen, insanlar, kuşlar, memeliler ve sürüngenlerin dahil olduğu dört kol ve bacaklı, omurgalı kara canlılarıyla ciddi benzerlikler gösteriyor.

Araştırmacıların amacı evrim halkasındaki en büyük değişimlerden birinin nasıl yaşandığını anlamakmış.

Chicago Üniversitesi'nden Heather King "Evrimdeki çok önemli olaylardan biri, bundan 360 milyon yıl önce balık türü şeylerin tetrapodlara dönüşmesi, sudan karaya çıkmasıydı." diyor.

[Yürüyen balık görüntülendi](http://haber.video.mynet.com/detay/Yuruyen_balik_goruntulendi/1389231/ "Yürüyen balık görüntülendi") | [video.mynet.com](http://video.mynet.com "http://video.mynet.com") "Akciğerli balıklar tetrapodlara benzediği ve türlerinin diğer örnekleri tamamen yok olduğu için, onları izlemeyi tercih ettik." Bu balık, hem solungaçlara hem de akciğer benzeri organlara sahip. Ama karada yürüyen diğer canlılarda bulunan kuyruksokumu kemiği, el ve ayak parmakları gibi önemli organları yok. Çekilen görüntülerde bu eksikleri örtmek için yüzgeçlerini kıvırarak, ayağa benzer, yere basabilecekleri yüzeyler oluşturdukları görülüyor. Bu da yürüme yetisinin, el ve ayak parmakları oluşmadan ve canlılar karaya çıkmadan önce gelişmiş olabileceğini gösteriyor. Ekip şimdi bu balığın Afrika dışındaki türlerini de incelemeyi planlıyor.
YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 147 yorum
evrime inanmayanlara kapak olsun
evrim saçmalığına inanılmaması gerektiğini gösteren milyonlarca kapak var ortada, sen hangi kapaktan bahsediyorsun acaba
ne dion lan sen
Maymunlar ile akraba olduğunu düşünen arkadaşlar! Adem ile havva"dan geldiğimize inanmak neden bukadar zorunuza gidiyor?
bununlamı evrime inanıcam ??? ALLAH IN milyarlarca mucizesi dururken. kapak olsunmus ya ne kadar acz içindesiniz be kardeşim çok merak ediyorum bazen sizin gibi düşünenlerin ruh halinizi iç dünyasını yani bu kadar ispat duruken ispatsızlıgın peşinden koşmaktaki heyacanınız neden ???
darwin cehennemden yazmış.
sizi gidi maymundan gelenler sizi yarın öldüğün zaman ataların gelir sana şempanzelik yapar
gerizekalı sen insanların maymundan geldigine inanıyorsun galiba evrim senin gibi beyinsizlerin cıkardıgı sacmalıktır öbür dünyaya gidince evrimi devrimi görürsün dünyalı cocuk
evriiiiiim çoook komik. bunları yazan balıktan gelen arkadaşlar mı? balık zekalılar .... hakaret yok dimi
ya bu kadar sevineceğini bilseydim ben sana horon tepen hamsi videosu gönderirdim be yav.
VALLA BİZ HAYVANOĞLU HAYVAN SOYUNDAN DEĞİLİZ. EVRİMCİLER HANGİ HAYVANDAN TÜREDİ BİLEMEM AMA BİR HAYVANLA AKRABALIĞI VAR MUTLAKA.
hala mı?evrim hikayesi,geçin efendim,hayatın da mülkün de sahibi allahtır
evrim (değişme:canlıların kendini doğa şartlarına göre değiştirmesi) yaratıcının mülkünde olamazmı...?
VAROL TOPRAĞIM, SENİ BEĞENMEYEN DİNSİZLER KİM ACABA
helal sana kardeş senin kafan calışıyor halen ne beyinsiz insanlar var be evrime inanan maymun beyinliler var demi
Bizim dinciler, başta Harun YAHYA denen Adnan Hoca olmak üzere hala evrime karşı dursunlar bakalım. Bir gün hatta çok yakında tüm inanç sistemleri kökünden sarsılacak. Bakalım o zaman neye sarılacaklar. Orta çağda engizisyon ne ise bugün bunların karşı çıkışı da aynen o..
Herşeyin yaradanı Allah olduğu gibi en güzel evrimde kurandır.
homo safhien diye yutturmaya çalıştıkları düzmece kemiklerle darwini haklı çıkarmaya uğraşanlar, bir inanç sistemini yok etmeye çalıştıklarını sizin ağzınızdan da söylemiş oldular..bu kafa dewam ettiği sürece boş hayal görmeye dewam edersiniz.ewrim diye bişey yok..çünkü ilmiyle herşeyi kuşatmış bir yaratıcı var..evvel ve ahir olmuşu olacağı ilmiyle kuşatmış bir yaratıcıdan bahsediyoruz..sizin sığ aklınız bunlara ermez...önce iman etmek gerek..sahtekarlığı bırakırsanız hiçbir şeyin tesadüfi olmadığını görürsünüz..
Allah ıslah etsin
şunu mu demek istiyorsun açıkça: tevbe haşa Allah CC Direk insanı yaratamaz mı diyorsun? Yoksa ben yanlışmı anladım.!!
hadi ordan
evrim dene bişey olsa diğer dinleri geç hak dinin islamın yüce kitabı Kuranda bahsedilirdi
bizim dinciler sizin gibi dinsizleri tınlamazlar
ateist beyefendi senin sarılacak bişeyinde yokki
Evrim teorisi O, kadar saçmalıklarla dolu ki, sizin bu teoriyi savunmanız bile akıl sağlığınızı tehlikeye sokar.
Geri Dön