HABER

Zam isteyen başkanlara örnek

Zam isteyen başkanlara örnek

ANKARA (İHA) - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, maaşlarına zam isteyen Belediye Başkanları'na kendini örnek göstererek, günlük harcırahının 190 dolar olduğunu, buna rağmen TESK Genel Başkanı Derviş Gündaş'ın günlük bin dolar harcırah aldığını söyledi. Erdoğan, Belediye Başkanları'nın maaşlarını arttırmaları halinde, milletvekillerine de zam vermek zorunda olduklarını belirterek, "Yoksa milletvekilleri bizi tefe koyar" dedi.

Başbakan Erdoğan, dün partisinin 59 il ve Büyükşehir Belediye Başkanı'yla yaklaşık 5 saat süren bir değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantının tümüne katılan ve başkanlık eden Başbakan Erdoğan, tek tek Belediye Başkanları'nın sorunlarını dinledi. Belediye Başkanları'nın Erdoğan'a en çok ilettiği sorun "kaynak yetersizliği", "SSK ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılması", "Belediye Kanunu ve İl Özel İdareleri Kanunu'nda değişiklik yapılması", "teşkilat ile mahalli idare arasındaki anlaşmazlık", "işsizlik" ve "Belediye Başkanları'nın maaşlarının yetersizliği" konularında oldu.

Belediye Başkanları'na, "Sizin yaptığınız hata doğrudan Meclis'te bize fatura ediliyor" diye uyarıda bulunan Başbakan Erdoğan, AK Partili Başkanlar'dan dürüst olmalarını ve özellikle yolsuzlukla mücadele etmelerini istedi. Erdoğan, Belediye Başkanları'nın özellikle ihalelerde şeffaf olması ve usulsüzlük yapmamaları gerektiğini kaydetti. "Hiçbir şaibe istemiyorum" diyen Erdoğan, başkanların sık sık halkın arasına girmesini ve vatandaşların sorunlarıyla bütünleşmesini talep etti.

Belediye Başkanları'nın işsizlik konusundaki şikayetlerini dinleyen Erdoğan, işsizlik sorununun çözülmesi konusunda hükümetin ciddi bir çalışma yürüttüğünü söyledi. Gerekli önlemleri almak için çabaladıklarının altını çizen Erdoğan, AK Parti iktidarı döneminde 10 bin kişinin istihdam edildiğini açıkladı. Erdoğan, "kaynak yetersizliğinden" yakınan Belediye Başkanları'na, "Kendi kaynağınızı kendiniz üretin" çağrısında bulundu. Belediye Başkanları'nın, "Maliye Bakanı çok cimri davranıyor" serzenişiyle karşılaşan Erdoğan, bütçe disiplininden taviz vermeden belediyelerin borçlarının yeniden yapılandırılabileceği mesajını verdi. Erdoğan, İller Bankası payının yüzde 60'ının belediyelere ayrıldığını, yüzde 40'ının ise borçların mahsuplaşması için kullanıldığını hatırlatarak, "Bu benim için büyük bir risk ama bunu yapıyorum" dedi.
Belediye Başkanları toplantıda ayrıca, maaşlarının yetersizliğinden de yakındı. "Maaşlarımız çok düşük" diyen AK Partili Başkanlar, hükümetin bu konuda bir çalışma yapmasını istedi. Başbakan Erdoğan ise milletvekillerinin de aynı şikayet içerisinde olduğunu anımsatarak, "Sizin maaşını düzeltirsek milletvekillerine de zam vermek zorundayız. Yoksa milletvekilleri bizi tefe koyar" şeklinde konuştu. Erdoğan, kendisinden de örnek vererek, Başbakanın günlük harcırahının 190 dolar olmasına karşın TESK Başkanı'nın bin dolar günlük harcırah aldığını söyledi. Erdoğan, "Aradaki farkı siz düşünün" diye konuştu.

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler