HABER

Zaman Seferihisar’ın sakini oldu!

Türkiye'de birçok sahili beton ormanı haline getiren turizm seferberliğine direnen İzmir’in Seferihisar ilçesi, bunun ödülünü aldı: Dünyanın 129. 'sakin şehri'

İzmir’in Seferihisar ilçesi, İtalya’da bir kuruluş tarafından verilen ve karşılığında turist getirisi olan 'sakin şehir' ödülünü aldı.

Betona teslim olmayan, sakin ve huzurlu bir belde olarak kalan Seferihisar’ın Belediye Başkanı Tunç Soyer, ödülü ve hedeflerini Canlı Gaste’ye anlattı:

Bunun için 6 ay boyunca çalıştık. Sakin şehir olmanın 52 kriterinin her biriyle ilgili bir şeyler yapmaya uğraştık. Alt yapıyla ilgili maddelerin yanında, örneğin kent trafiğinin sakin akması, yaya, bisiklet, atlı ulaşım yollaırnın olması, balkonların bol sardunyalı olması ve fast food’dan uzak eski lezzetlerin bulunması gibi konıular vardı.
Haberin devamı ↓reklam

Ödüiçin bu özelliklere sahip yerler İtalya’da bir kuruluş tarafından verilen bu ödül için başvuruda bulunuyor. Kendi başına ulaslararası bir marka ve bunun alıcısı var. Talep var ve dünyanın en çağdaş projelerinden biri. İnsanlık büyük kentlerden kaçıp sakin bir yaşama ve tatile ulaşmak istiyor.

Biz bu ödülü alan 19. ülke olduk ve 129. kent olduk. Organizasyon gheçmişi eskiye dayanmıyor; 10 yıllık.

Öncelikle eski yapı stoğunu restore etmeye, eski gelenekleri kent hayatına sokmak, ev ve köy

pansiyonu ile butik otelleri artırmak, eski lezzetleri çoğaltmak, kent trafiğini yavaşlatmak, daha sevimli ve güleryüzlü kent olmak için çalışacağız.

Turizm Bakanlığı’na göre bizden sonra Türkiye’den 60'a yakın kent benzer başvuruda bulunmuş.

Ayrıca Türkiyebu konsepte çok uygun. Bugüne kadar hep gruplar halinde turistler gelir ve otellere kapanırlardı. Burada doğrudan o kente geliyorlar. Kentin lokantalarında yiyor, kahvelerinde oturuyor ve sokaklarında geziyorlar.

Bunun için Turizm Bakanlığı’nın da desteğine ihtiyaç var. Yeni bir turizm modeli ve konsepti... İnanıyorum ki destek de verecekler. Başarılı olmamız şart çünkü bizden sonrakilerin önünü açmamız gerekiyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön