"Zap köprülerindeki zararı karşılayın"

Irak parlamento heyeti, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Kuzey Irak'ta bombalanan bölgelerde inceleme yaptı. PKK'nın Zap ve Avaşin kampları çevresindeki tahrip edilen 3 köprüde incelemelerde bulunan heyet, zararın karşılanması için Türkiye'ye çağrı yaptı.

TSK'nın PKK'ya yönelik Kuzey Irak'ta sürdürdüğü kara harekâtının sona ermesinden 2 gün sonra, bombalanan alanlar Irak parlamento heyetine ve gazetecilere açıldı. Irak parlamentosu tarafından görevlendirilen Mithal el Alusi, Sudiye el Suheyl ile Kamile İbrahim, dün sabah Amadiye ilçesine gelerek Kürt yetkililerden brifing aldı.

TSK tarafından Kuzey Irak'ta bombalanan bölgelerde inceleme yapan Irak parlamento heyeti, "Biz Irak hükümetinden Türk yönetimini uluslararası mahkemelere şikâyet etmesini isteyeceğiz" dedi.

Heyet, konuyu uluslararası alana ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşımak için Irak hükümetine tavsiyede bulunacaklarını söyledi.

Heyete bilgi veren KDP Amadiye askeri sorumlusu Muhammed Muhsin, Türk savaş uçaklarının halkın kullandığı köprüler ile tarım alanlarını bombaladıklarını belirterek, zararın karşılanmasını istedi. Muhsin, şöyle konuştu:

"BİZ YAPIYORUZ, TÜRKİYE YIKIYOR"

"PKK, Türkiye'nin bir iç sorunudur. Bugüne kadar savaş ile bir çözüme ulaşılamadı. PKK ile bir ilişkimiz yok. Geçmişte Saddam da bizimle savaştı. Kimyasal silah kullandı. Ancak, sonuç alamadı. Biz de Türkiye'nin sorununu kendi içinde çözmesini istiyoruz. TSK, bölgeye yönelik harekâtta halkın kullandığı köprüleri bombaladı. Bombalanan yerler daha çok halkın tarım yaptığı alanlardır. Sorunun diyalog ile çözülmesi gerekiyor."

Heyete sinevizyon gösterisi ile bölgede ekonomik, sosyal ve kültürel alanda yaşanan değişimler ile bombalanan yerlerin görüntüsü aynı anda verildi. Sinevizyonda, "Biz yapıyoruz, Türkiye yıkıyor" mesajı verildi. Heyet, daha sonra Irak ulusal muhafızları ile peşmergelerin korumasında PKK'nın faaliyet gösterdiği Avaşin ve Zap bölgelerine götürüldü.

Heyet, ilk önce Avaşin Çayı üzerindeki bombalama sonucu tahrip olan Balanda Köprüsü'nde inceleme yaptı. Heyet, Zap'ı Barzan bölgesine bağlayan Velatjere Köprüsü ile Zap'ın girişindeki Şaca Köprüsu'nde de incelemelerde bulundu. Heyet, köprüler yıkıldığı için nehirden arazi araçlarıyla geçti. Şaca Köprüsü'nün yıkılan ayağının birinde, "PKK'dan titre" yazısı dikkat çekti. Zap'a açılan, bombalanan son köprü olan Şaca'daki karayolunu ulaşıma kapatan peşmergeler, burada geçişlere izin vermedi. Peşmergeler, hava operasyonunda uçaklardan misket bombaları atıldığını bu nedenle buranın tehlikeli bölge olarak ilan edildiğini ileri sürdü.

Köprüde heyete bilgi veren Amadiye Kaymakamı İsmail Muhammed Ahmet, TSK'nın harekâtında Amediye, Deraluk, Kaniması ve Zaho bölgelerinde büyük maddi hasar yaşandığını söyledi. Heyet başkanı Mithal el Alusi, Irak yönetiminin, PKK sorununun çözümünde aktif rol almaya hazır olduğunu, bu konuda arabulucuk dahil her türlü girişimi yapabileceklerini söyledi.

Alusi, "Biz Türk askerinin bölgede kalmasını istemiyoruz. Irak halkının kanının dökülmesini de kabullenemeyiz. Başbakan Erdoğan'a şunu söylemek istiyoruz. Osmanlı dönemi bitti. İşgal dönemi kalmadı. Şimdi barış ve kardeşlik zamanıdır. Irak Kürtlerinin Türkiye ile sorun yaşamasını istemiyoruz" dedi.

‘AİHM'YE BAŞVURACAĞIZ'

Sudiye el Suheyl ise Türkiye'nin verdiği zararın uluslararası alana ve AİHM'ye taşımak için Irak parlamentosuna teklif sunacaklarını belirterek, "Biz harekâtın yol açtığı zararı dünyaya göstermek istiyoruz. Türkiye bölgede yol açtığı zararı karşılamalıdır. Zaten Irak hükümeti de sivil halka verilen zararı karşılamayı taahhüt etti. Biz Irak hükümetinden Türk yönetimini uluslararası mahkemelere şikâyet etmesini isteyeceğiz. AİHM'ye başvurarak Türkiye'nin hukuksuz davranmasının hesabının sorulmasını, bir daha Irak topraklarına girmesinin engellenmesini talep edeceğiz" diye konuştu.

KÖPRÜLERDE PKK İZLERİ

Türk jetleri tarafından nokta atışı ile vurulan ve terör örgütünün bağlantı yolu olarak kullandığı köprülerden Zap kampına yakın Bevari bölgesindeki Semso köprüsü ağır hasar gördü. Köprünün hemen karşı tarafından terör örgütü PKK'nın yazıları çok net bir şekilde görülüyor.