HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Zerdeçal çayı faydaları nelerdir? Zerdeçal çayı nasıl yapılır?

Zerdeçal çayının insan sağlığına faydaları oldukça fazla. Zerdeçalın hem kökü hem de kurutulmuş hali çeşitli amaçlarla kullanılabilir. Sofralarda da sıkça kullanılan bu bitki, alternatif tıpta vazgeçilmez bitkilerin başında yer alıyor. Vücut direnci düşük olduğu zamanlarda direnci artırırken kış aylarında olan soğuk algınlığının kesin çözümlerinden biridir.

Zerdeçal çayı faydaları nelerdir? Zerdeçal çayı nasıl yapılır?

Baharat olarak sık bir şekilde tüketilen zerdeçalın birçok sağlık sorununa faydası bulunur. Kullanım sıklığına dikkat edilerek tüketildiği zaman doğal bir şifa deposu denilen bitkiler arasında yer alır. Kemik erimesi gibi sorunların da tedavisinde kullanılan zerdeçal çayı, insan vücuduna en faydalı bitki çaylarından biridir.

Zerdeçal Çayı Neye İyi Gelir?

Hem yemeklerde hem de çay olarak tüketilebilen zerdeçal vücudun sağlıklı olması için gerekli olan birçok bileşene sahip bir bitkidir. Özellikle içinde bulunan kurkumin maddesi birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Zerdeçal çayı sindirim sisteminden, dolaşım sistemine kadar pek çok organın düzgün çalışmasına yardımcı olur. Zerdeçal çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Mide ve bağırsakla ilgili olan pek çok sorunun giderilmesine yardımcı olur.
 • Dolaşım sistemine faydalı olduğundan dolayı, kalbin işlevlerini ideal bir şekilde gerçekleştirmesine yarar sağlar.
 • Kaslarla ilgili problemlerde ortaya çıkan ağrıları hafifletir ve kas çekmesi gibi durumlarda zerdeçal çayı ağrının azalmasını sağlar. Bunun yanı sıra bazı eklem rahatsızlıkları ağrılarına da zerdaçal çayı fayda sağlar.
 • İçerisinde bulunan antiokasidan sayesinde vücudun kendisini onarmasına fayda sağlar ve vücudun toksinlerde arınmasına destek olur. Ayrıca bağışıklık sisteminin iyi bir şekilde çalışabilmesine katkı sağlar.
 • Zerdeçal çayı hafıza güçlendirici bir etkiye sahip olduğundan dikkati artırma ve stresi azaltma gibi faydaları da bulunur.
 • Zerdeçal çayında bulunan bileşenler karaciğer için faydalıdır ve karaciğerin kendini temizlemesine destek olur.
 • Yağlı besinleri kolay bir şekilde sindirilmesine yarar sağlar ve bünyelerdeki hazımsızlık problemlerini azaltır.

Zerdeçal Çayı Ne İşe Yarar?

Zerdeçal çayı antioksidan özelliği sayesinde birçok hastalığa karşı iyi gelir. Bağışıklığı güçlendirmesi sayesinde koruyucu bir özelliğe sahip olan zerdeçal çayı sindirim sistemini ve kalp sağlığını da destekler. Ayrıca zerdeçal çayının kansere ve alzheimera karşı da koruma özelliği bulunur.

Zerdeçal Çayı Zayıflatır mı?

Zayıflama süreci zerdeçal çayı ile daha verimli geçebilir. Uzman kontrolünde dengeli bir beslenme ile kullanılan çay metobolizmayı hızlandırması sayesinde yağ yakımına destek olur.

Zerdeçal Çayı Adet Söktürür mü?

Regl dönemlerinde düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman zerdeçal çayının adet söktürücü özelliği vardır. Ayrıca kasları rahatlatır ve aynı zamanda adet sancılarının azalmasına yardımcı olur. Adet söktürmesi için toz zerdeçal kullanılması uzmanlar tarafında önerilir. Zerdeçal rahim kasılmalarına artırır ve östrojen hormonu salgılamaya düzenleme özelliğine sahip olduğundan dolayı adet siklusunun normal döngüsünü de düzenlemeye yardımcı olur. Bu duruma zerdeçal çayı adet söktürür mü sorusuna düzenli kullanımda işe yaradığı cevabı verilebilir.

Zerdeçal Çayı Nasıl Yapılır?

Zerdeçal çayı içerisinde bulunan antioksidan ve anti - enflamatuar özellikler ile birçok hastalığa karşı koruyucu olan lezzetli bir bitki çayıdır. Zerdeçal çayı, bağışıklığı güçlendirir ve sindirim sistemini ve kalp sağlığını destekler. Zerdeçal çayı tarifi doğru bir şekilde yapıldığı takdirde kansere ve alzheimer'a karşı da korur. Zerdeçal çayı toz veya taze zerdeçal kullanılarak yapılır. Hem soğuk hem de sıcak tüketilebilen zerdeçal çayı her gün bir bardak tüketilebilir. Zerdeçal çayı nasıl demlenir;

 • Zerdeçal çayı hazırlamak için ilk önce su demlikte kaynatılır.
 • Kaynamış olan suya bir ya da bir buçuk çay kaşığı zerdeçal tozu eklenir.
 • Bu karışım yaklaşık olarak 10 dakika demlenmeye bırakılır.
 • Demlenmiş olan zerdeçal çayı süzülüp tüketilmeye hazır hale gelir.
  Zerdeçal çayı tek başına tüketilebilen bir bitki çayı olduğu gibi içine çeşitli meyve ve bitkiler de koyulabilir. Zerdeçala eşlik edecek bitkilerin başında zencefil gelir. Zerdeçal ve zencefilin yanında elma ve limon da zerdeçal çayının tadını dengeler. Çayın biraz daha tatlanması için ise uygun miktarda bal eklemesi yapılabilir.


Express


En Çok Aranan Haberler