HABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Karabaş otu çayı faydaları nelerdir? Karabaş otu çayı nasıl yapılır?

Geleneksel tıpta uzun yıllardır kullanılan ve şifalı bitkilerden biri olan karabaş otu, lavanta bitki ailesine ait olan bir bitkidir. Yaraları iyileştiren ve depresyona iyi gelen ve bunun yanı sıra pek çok hastalığın tedavisinde kullanılan karabaş otu çayı, sağlık için oldukça faydalıdır. Binbir derde deva olduğu bilinen karabaş otu çayı bakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir. Karabaş otu çayının faydaları nelerdir?

Karabaş otu çayı faydaları nelerdir? Karabaş otu çayı nasıl yapılır?

Tarih boyunca özellikle yaraları iyileştirmek için kullanılan karabaş otu, günümüzde de pek çok tedavi yöntemi için kullanılır. Genel olarak Akdeniz ülkelerinde yetişen karabaş otu, kalsiyum, demir, potasyum ve magnezyum açısından oldukça zengindir. Karabaş otu çayı tarifi ile hazırlamak da oldukça kolay bir şekilde yapılabilir.

Karabaş Otu Çayı Ne İşe Yarar?

Akdeniz ülkelerinden kendiliğinden yetişen bir bitki türü olan karabaş otu çok yıllık bir süs bitkisidir. Anti bakteriyel bir özelliği bulunduğu için pek çok hastalığa iyi gelir ve birçok alanda kullanılır. Özellikle çay olarak tüketilen bu bitkinin çayı, sahip olduğu bütün şifalı özelliklere sahiptir. Karabaş otu çayı faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Karabaş otu özellikle zihin sağlığı üzerinde çok fazla etkisi olan bir bitkidir. Düzenli bir şekilde ve doğru kullanımda zihinsel yorgunlukları azaltır. Ayrıca Arap ve Fars geleneğinde beyinsel hastalıkların tedavisinde de kullanılır.
 • Depresyon ve ruhsal bozukluklar için kullanılan faydalı bir bitkidir.
 • Kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan karabaş otu, damar tıkanıklıklarını da önler.
 • Vajinal enfeksiyonları ve idrar yolu enfeksiyonların tedavisi için kullanılan faydalı bir bitkidir.
 • Migren ve baş ağrısı tedavilerine fayda sağlar.
 • Birçok kanser türünün oluşmasına engel olur.
 • Uyku problemi ve hazımsızlık problemi yaşayanlar için karabaş otu faydalarından yararlanılır.
 • Cilt yaraları üzerinde oldukça iyileştirici bir etkisi bulunur.
 • Romatizmal ağrılara, kas ağrılarına ve kas yorgunluğuna faydalı olan bir bitkidir.
 • Karabaş otu çayı sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasını sağlar.

Karabaş otu çayı pek çok faydası bulunan ve geleneksel tıpta da kullanılan bitki türlerinden biridir. Karabaş otu sigarayı bırakmak isteyenlerin de oldukça sık bir şekilde başvurduğu yöntemlerden biridir. Sigaraya olan isteği azaltan ve daha az içilmesini sağlayan karabaş otu çayı birçok alanda işe yarar.

Karabaş Otu Çayı Adet Söktürür mü?

Adet dönemi geciktiği zamanlar kullanılan karabaş otu, adet söktürücü biz özelliğe sahiptir. Günde iki fincan kadar içildiği zaman adet sancılarına da iyi gelir. Ayrıca genital bölgelerdeki enfeksiyon oluşumunu engeller ve iltihaplanmayı da ortadan kaldırır.

Karabaş Otu Çayı Zayıflatır mı?

Bağırsak hareketlerini artırarak kabızlık gibi problemleri gideren karabaş otu çayı, kilo vermeye de yardımcı olur. Zayıflamak isteyenlerin ödemden kurtulmasına yardımcı olur. Düzenli kullanımda ödemden kurtulmayı mümkün kılar.

Düzenli beslenme ve diyet programının yanında tüketilen karabaş otu hızlı bir şekilde ödem attırmaya yardımcı olur. Ayrıca bağırsak hareketlerini de hızlandırdığı için de kilo vermeye yardımcı olan bitkilerden biridir.

Karabaş Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Faydaları saymakla bitmeyen bitki türlerinden biri olan karabaş otu, Osmanlı Dönemi'nde kolera ile mücadele için de kullanılmıştır. Genellikle çay olarak tüketilen karabaş otu demlenerek hazırlanır. Düzenli olarak tüketildiği zaman birçok sağlık sorununa faydalı olur. Karabaş otu çayı nasıl demlenir;

 • Karabaş otu çayı yapmak için olarak suyun kaynatılması gerekir.
 • Su kaynadıktan sonra kaynayan suyun içerisine yaklaşık olarak bir tatlı kaşığı kurutulmuş olan karabaş otu atılır.
 • Ağzı kapatılan su 2 - 3 dakika daha kaynatılır.
 • İçinde bitkiyle de biraz kaynatıldıktan sonra çay 5 dakika demlemeye bırakılır ve demlenme süresi bitince su süzülür.
 • İsteğe bağlı olarak içine bir tatlı kaşığı bal ve birkaç damla limon suyu eklenir ve karabaş otu çayı tüketilmeye hazır hale gelir.

Karabaş otu çayı uzmanlar tarafından günde en fazla iki fincan kadar tüketilmesi gereken bir bitki çayıdır. Oldukça şifa kaynağı olan ve ilkbahar mevsiminde mor ya da pembe çiçekler açan bu bitki Fars Arap geleneksel tıp alanında da kullanılır. Ustukhuddus olarak adlandırılan karabaş otu birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.


Mynet Youtube


En Çok Aranan Haberler