HABER

Zigana Dağı'nda hüzünlü anma

Gümüşhane'nin Torul ilçesindeki Zigana Dağı'nda geçen yıl 25 Ocakta çığ düşmesi sonucu yaşamını yitiren 10 dağcı için Trabzon'da anma töreni düzenlendi.

TRABZON (A.A) - Türkiye Dağcılık Federasyonunca organize edilen anma yürüyüşüne, çığda ölen dağcıların yakınlarının yanı sıra Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca, Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürü Şerif Özgür ile 36 ilden 136 dağcı katıldı.

Trabzon Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü binası önünde toplanan grup, Türk bayrağı ve ''Kalbimizdesiniz' yazılı pankart eşliğinde Atatürk Alanı'ndaki Meydan Parkı'na kadar yürüdü.

Atatürk Anıtı'na Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Alaattin Karaca ve Trabzon Tenis Dağcılık Kayak İhtisas Kulübü (TEDAK) Başkanı Melih Tankutay tarafından çelenk konuldu. Saygı duruşunun ardından Trabzon Belediyesi bando takımı eşliğinde İstiklal Marşı okundu.

Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Karaca, geçen yıl 25 Ocakta bir grup doğaseverin hafta sonları yaptıkları mutat yürüyüşlerden birini gerçekleştirdikleri sırada beklenmedik, umulmadık bir yerde çığ felaketinde yaşamlarını yitirdiklerini hatırlattı.

Zigana'da hayatlarını kaybeden dağcıları anmak için federasyon olarak bu yıl eğitim faaliyetlerinden birini Zigana Dağı'nda yapmaya karar verdiklerini ifade eden Karaca, ''Yapılacak anma törenlerine ve anıtların açılışına katılacağız. Acımız çok büyük. Aradan 1 yıl geçti, yakınlarının çektiği açıyı çok iyi anlıyoruz. Dağcılarımızı anmak için 36 ilden dağcılarımız buraya geldi. Onlara çok teşekkür ediyorum'' dedi.

Konuşmaların ardından Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu'nun da katıldığı etkinlik, dağcıların anıt önünde hatıra fotoğrafı çektirmesi ile sona erdi.

Geri Dön