HABER

Zimbabve’de öğretmenler greve gitti

Zimbabve’de öğretmenler greve gitti

Güney Afrika ülkelerinden Zimbabve’de yeni eğitim ve öğretim dönemi başlarken ülke çapında birçok öğretmen maaşlarda zam talebiyle greve gitti.

Zimbabve Eğitimciler Birliği Federasyonu (FOZEU) tarafından yapılan açıklamada, hükümetin yüzde 10 maaş zammı önerisini kabul etmeyen öğretmenlerin en az yüzde 30'luk artış talep ettikleri bildirildi.

Müzakereler hakkında bilgi veren sendika yetkilileri, taşrada görev yapan öğretmenler için ise yüzde 75 oranında maaş artışı istediklerini kaydetti.

Zimbabve İlerici Öğretmenler Birliği Sendikasından Takavafira Zhou, gazetecilerin sorularını yanıtlarken, “Müzakereler hala devam ediyor. Hükümet yetkilileri diyalogda samimiyseler maaşları tatmin edici bir oranda artırmalılar aksi halde öğretmenleri grev yapmama konusunda ikna edebileceklerini sanmıyorum çünkü öğretmenler çok kötü şartlarda yaşıyor.” dedi.

Hükümet ile öğretmenler arasındaki müzakereler sendika yetkilileri ile Politika Uygulama Bakanı Simbarashe Mumbengegwi arasında yürütülüyor.

Maaşlarının çok düşük olduğu gerekçesiyle geçen hafta grev kararı alan öğretmenler, Mnangagwa hükümetinin yüzde 10 maaş zammını kabul etmiyor.

Geri Dön