HABER

"Ziraatçiler işsiz kalmaz"

SAMSUN (İHA) - Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yunus Pınar, ziraat fakültelerinden mezun olan gençlerin işsiz kaldığı yönündeki beyanların son derece yanlış olduğunu belirterek, "Ziraatçiler işsiz kalmaz" dedi.

Prof. Dr. Yunus Pınar, yaptığı açıklamada, Türkiye'de 19 ziraat fakültesinden yılda 2 bin dolayında öğrencinin diplomalarını aldıklarını ve mezun olur olmaz, ülkenin ekonomik şartlarına rağmen kısa sürede iş bulduklarını ifade ederek, ziraatçilerin işsiz kaldığıyla ilgili yaygın kanıyı ortadan kaldıracaklarını vurguladı. Prof. Dr. Pınar, "Bizim öğrencilerimizin, okuldan mezun olduktan sonra iş bulma imkanı, diğer meslek gruplarına göre çok daha iyidir. Ziraat mühendislerinin iş korkusu yoktur" diye konuştu. Prof. Dr. Pınar, şöyle devam etti:

"Bizim fakültemizden geçen yıl 200 öğrencimiz mezun oldu. Şu anda büyük kısmının işi var. 'Bir kısmı işsiz mi?' diye sorarsanız, bu durum da Türkiye'nin içinde bulunduğu ekonomik durumla doğru orantılı. Ziraat mühendisleri, çalışma alanı çok geniş olduğu için geleceği parlak kesimin insanlarıdır. 'Ziraatçiler işsiz kalıyor' diyerek tarım küçümsenmemelidir. Tarımı olmayan, ya da geri kalan ülkelerin kalkınması imkansızdır."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön