200 yıl sonra bir ilk: Japonya İmparatoru Akihito tahttan çekiliyor

Japonya'da kabine, 83 yaşındaki İmparator Akihito'nun tahttan çekilmesini yasal hale getiren tasarıyı onayladı. Japonya hükümetinin yasa tasarısını Haziran ayına kadar görüşerek karara bağlaması bekleniyor. Bir sefere mahsus olmak üzere değiştirilecek yasa ile birlikte İmparator Akihito'nun 3 yıl içinde görevi bırakacak ve tahtı oğlu Naruhito'ya devredecek.

19 Mayıs 2017 23:25
PAYLAŞ
TWITTER
200 yıl sonra bir ilk: Japonya İmparatoru Akihito tahttan çekiliyor

Kyodo'nun haberine göre, kabine, İmparator Akihito'nun tahtı 57 yaşındaki oğlu Veliaht Prens Naruhito'ya devretmesinin önünü açan yasa tasarısını kabul etti.

Hükümet Sözcüsü Yoshihide Suga, yaptığı açıklamada, "Hükümet, yasa tasarısının parlamentodan pürüzsüz bir şekilde geçmesini umuyor." dedi.

YASA TASARISI BUGÜN SUNULABİLİR

Akihito'nun tahttan ne zaman çekileceği henüz belirtilmezken, kabinenin yasa tasarısını bugün parlamentoya sunması bekleniyor.

Başbakan Şinzo Abe tarafından atanan ve ekim ayından bu yana konuyla ilgili çalışan 6 kişilik danışma komisyonu geçen ay, İmparator Akihito'nun tahttan çekilmesine izin veren yasa tasarısını kapsayan düzenlemeyi onaylamıştı. Hükümetin yasa tasarısını haziran ayına kadar parlamentoda görüşerek karara varması bekleniyor.

İMPARATORUN GÖREVİNİ OĞLU DEVRALACAK

Tasarının yasalaşması halinde ülkede ların "tahttan çekilmesine" izin vermeyen düzenleme bir sefere mahsus olmak üzere değiştirilerek, İmparator Akihito'nun 3 yıl içinde görevi bırakarak, tahtı oğlu Naruhito'ya devretmesinin yolu açılacak.

Yaklaşık 2 bin 600 yıllık Krizantem tahtının 125. varisi Akihito, babası Hirohito’nun 1989 yılında hayatını kaybetmesiyle tahta çıkmıştı. Siyasi açıklamalar yapmayan Akihito, geçen yıl ağustos ayında "Yaşlılığın vazifelerine engel olduğu" gerekçesiyle tahttan çekilmeyi ima eden bir konuşma yapmıştı. 2002 yılında prostat kanseri teşhisi konulan Akihito, 2012'de kalp ameliyatı geçirmişti.

SON 200 YILDA YAŞANMADI

'da son iki yüzyılda hiçbir imparator tahttan çekilmedi.

AA

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir