ABD'den Rusya'yı kızdıracak savaş uçağı hamlesi

ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon) Rusya tehdidine karşı geçen yıl başlatılan "Avrupa Güvence İnisiyatifi" kapsamında, taktiksel eğitim amaçlı beşinci nesil F-35 savaş uçakları konuşlandırılacağı bildirildi. Pentagon’dan yapılan yazılı açıklamada, “Az sayıda F-35A Lightning II uçağı bu hafta sonu uzun zamandır planlanan eğitim için Avrupa’ya konuşlandırılacak” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, F-35'lerin, hem ABD hem de NATO üyesi ülkelerin uçakları ile entegrasyon ve ortak operasyon konusunda eğitim ve tatbikatlar yapacağı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca şu bilgiler de aktarıldı: “Söz konusu eğitim konuşlandırması, F-35 programının doğal ilerleyişi noktasında hava kuvvetlerine beşinci nesil avcı uçağının operasyonel kabiliyetlerini göstermek bakımından önemli bir kilometre taşıdır. Aynı zamanda 2020’nin başlarından itibaren F-35 uçağı alacak Avrupa’ya, daimi konuşlandırılacak F-35A uçakları için gerekli hazırlıklar konusunda yardımcı olunacak.”

'ŞİMDİLİK' İNGİLTERE'DE KONUŞLANDIRILACAK

ABD Hava Kuvvetlerinden Yüzbaşı Mark Graff, söz konusu uçakların sayısının 6 ile 10 arasında değişebileceğini ve "Şimdilik" İngiltere’ye konuşlandırılmasının planlandığını söyledi. Graff, eğitimlerin birkaç hafta süreceğini ve bu süreçte uçakların bölgede devam eden tatbikatların tamamına katılmasının öngörüldüğünü kaydetti.

TÜRKİYE İLK SİPARİŞİNİ BU YIL TESLİM ALACAK

Beşinci nesil çok fonksiyonlu savaş uçağının A serisi, kara üzerindeki pistlere iniş ve kalkış yapmaya uygun tasarımından dolayı hava kuvvetleri, B serisi, uçak gemileri gibi kısa pistlere inebilecek şekilde tasarlandığı için deniz piyadeleri ve donanma, C serisi ise deniz üzerindeki operasyonlarda yüksek saklanma kabiliyetine sahip bulunmasından dolayı deniz kuvvetlerinin bünyesinde kullanılacak.

Türkiye'nin de aralarında bulunduğu 9 ülkenin ortak konsorsiyumu tarafından üretilen F-35 savaş uçaklarının, 2018 yılına kadar ilgili devletlere teslim edilmesi, Türkiye'nin verdiği 107 adet F-35 savaş uçağı siparişinden ilk ikisini 2017'de teslim alması bekleniyor.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
BİZ NE YAPALIM ONLARIN UÇAKLARINI BİZİM DÜNYA LİDERİMİZ YAPIYOR ONLAR KISKANIYOR ARABA DA YAPICAZ UCAK DA AMA OYUNCAK
BOP EŞ BAŞKANI GOREVE HAZIRIM DEMEDIMI DAHA BOP VE EYALETLERE YALANA HAÇLI VE PAPA DOSTLARINA ULKUCULER OLARAK HAYIR DIYORUZ
Sizin niyetiniz birbirinizi vurmak değil sırtlanlar gibi saldırarak çıkarlarınıza yarayacak bir ülkeyi bahane yaratarak bir fitne ateşiyle vurmak ve paylaşmak suriye de olduğu gibi...
@bosphorus_34 adlı zata cevabımdır; abd nin sonu gelmiş olmasın. abd nin açılımı ne? amerika birleşik devletleri. kimyada analiz ne demek? bileşenlerine ayırma. abd çok yakında birgün bileşenlerine ayrılacak. ab ayrışmaya başladı. ha sahiayrışmış olan hidrojenle oksijen birleşerek, hayat veren su oluşabilir.
abd nin sonu gelmiş olmasın. abd nin açılımı ne? amerika birleşik devletleri. kimyada analiz ne demek? bileşenlerine ayırma. abd çok yakında birgün bileşenlerine ayrılacak. ab ayrışmaya başladı. ha sahiayrışmış olan hidrojenle oksijen birleşerek, hayat veren su oluşabilir.
şu anda en modern ve en hızlı savaş uçağı f22 raptorlar.zaten f22'ler olmasa f35'lerin ne satışını yapar nede egitim amaçlı başka ülkeye gönderir.bu konuda ruslar ve çinlilerinde etkili savaş uçakları var.s400 savunma sistemleri var.ama bildiğim birşey varki mustada kemal Atatürk'ünde dediği gibi istikbal göglerdedir
Helal kardeşim adamsınnnn
YAHU HEM ABD DÜŞMANIMIZ DE HEM GİT ADAMLARDAN UÇAK AL.KOMEDİ...İSRAİL BÖYYÜK DÜŞMANIMIZ DOĞAL GAZI DA İSRAİLDEN ALIYORUZ :)))))))
Diğer Haberler