AB'den Türkiye mesajı: Kapıyı kapatırız

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminden bir yıl sonra da Avrupa'nın elinin Türkiye'ye uzatılmış halde olduğunu savundu. AB’ye girmek isteyenlerin birliğin değerlerine de katıldığını ifade eden Juncker, Türk hükümetinin idam cezası getirmesi durumunda AB'nin üyelik konusunda kapıyı kapatacağını belirtti. Juncker, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bu ve diğer konularda görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

AB'den Türkiye mesajı: Kapıyı kapatırız

Juncker, Alman "Bild am Sonntag" gazetesine yazdığı makalede, darbe girişimi sırasında saldırıya uğran parlamentonun ve yaralanan sivil insanların görüntülerinin kendisinde iz bıraktığını belirtti.

Söz konusu gece, darbe girişiminin nasıl sonuçlanacağının belli olmadığı vakitte Moğolistan'ın Ulanbatur kentinden, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile birlikte Türkiye’deki demokratik kurumlara yapılan bu saldırıyı tüm AB adına kınadığını anımsatan Juncker, "Biz özellikle zor günlerde Türkiye’nin yanındaydık ve yanındayız." iddiasında bulundu.

Juncker, AB'nin, Türkiye'nin demokrasinin istikrarlı ve ekonomisinin başarılı olmasından yana olduğunu da savundu.

"Darbe girişiminden bir yıl sonra Avrupa’nın eli uzatılmış haldedir." ifadesini kullanan Juncker, Avrupa'nın böylece görüşünü açık ettiğini, Türkiye’nin de Avrupa yönünde görüşünü ifade etmesini ve Avrupa’nın değerlerine uymasını beklediğini kaydetti.

Juncker, Türkiye’nin Avrupa’dan uzaklaşmasını değil yakınlaşmasını dilediğini savundu.

'İDAM CEZASI GELİRSE...'

AB’ye girmek isteyenlerin birliğin değerlerine de katıldığını ifade eden Juncker, Türk hükümetinin idam cezası getirmesi durumunda AB'nin üyelik konusunda kapıyı kapatacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu ve diğer konularda açık ve bazen de sportmence görüş alışverişinde bulunmayı sürdürdüğünü dile getiren
Juncker, "Biz, enerji ve güvenlik ile terörle mücadele gibi alanlarda iş birliğimizi adım adım derinleştirme konusunda anlaştık." dedi.

Juncker, birlikte daha çok şeyin başarılabileceğini aktararak, bunun AB ile Türkiye arasında imzalanan mülteci mutabakatında görüldüğünü ifade etti.
Bu mutabakat yürürlüğe girdikten sonra Türkiye’den Yunanistan’a ulaşan sığınmacıların oranının yüzde 97 azaldığına işaret eden Juncker, aynı zamanda Nisan 2016'dan sonra 7 bin 600'den fazla Suriyeli mültecinin düzenli şekilde Türkiye’den Avrupa’ya götürüldüğünü ve Türkiye’deki mültecilerin şimdiye kadar 1,6 milyar avro ile desteklendiğini belirtti. Pragmatik bir yol haritasıyla gelecek 12 ayda bu alanlarda nasıl çalışma yapılacağını belirlediklerini ifade eden Juncker, küçük adımların büyük etki yapacağına inandığını kaydetti. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
kapi mi kaldi ortada 50 yildir açılmayan kapi bu saatten sonra da acikmaz ztn
AB niz batsın sizin
İç işlerimize karışamazsınız,ayrıca kapıda bacada sizin olsun,çokta istekli değiliz
YÜZSÜZLER;kapı 60 senedir kapalı üstelik kilitli. kapıyı değil kilidini açmak için denemediğimiz anahtar kalmadı.
Böyle kaypak yöneticiler olduktan sonra bu tür tehdit içerikli söylemleri daha nice 50 yıllar daha duyarlar. Burda yorum yapan vatanını seven bir vatandaş kadar olup da ağızlarının payını verip resti çekin, açıkça biz AB yi istemiyoruz diyerek elinizin tersiyle itin dolaylı değil açıkça mertçe halka ayrı AB ye ayrı değil. Biz bize yeteriz Avrupa kim be medeniyet adı altında medeniyetsizlik içeren her ne varsa hepsi onlarsa bize ne yararı var daha AB ye girmeden bütün ahlaksızlık larını aldık bi de girsek tamamen insanlık bitecek.
İNŞALLAHHH KAPATIRSINIZ SÜZME O... ÇOCUKLARI TOPLULUĞU. AMA NERDE SİZDE O YÜREK, SİZ BİZE KAPIYI KAPATTIĞINIZ ANDA DAĞILMAYA BAŞLARSINIZ NEDENMİ TÜRKİYE GİBİ BÜYÜK BİR PAZARI BİR ÇOK ÜYENİZ KABUL ETMEZ. ANLADINMI. İSLAM VE MÜSLÜMAN DÜŞMANI HAÇLI KALINTILARI.
ZATEN BİZİ ALMAYACAĞINIZA GÖRE,SORUN YOK,CUMHURBAŞKANI İKİDEBİR MECLİS ONAYLA ÖNÜME GELİRSE BENDE ONAYLARIM DİYORSUN,BİZ OYALAYIP DURMA,PARTİ BAŞKANISIN MECLİSE TEKLİF VER OYLAMAYA SUN KORKAKLIKLA,AB NE DER TAVŞANA KAÇ TAZIYA TUT DAVRANIP DURMAYIN,İDAM OYUNUNU BIRAKIN,ADAM OLUN,AB NİN İPİNE DEĞİL ALLAHIN İPİNE SARILIN,BENCE İDAM KONUSUNDA OYUN YAPIYORSUNUZ,AKP ÖDLEK BİR PARTİ,MHP YE SESLENİYORUM İDAM KANUN TEKLİFİNİ MECLİSE SUNUN GÖRELİM AKP NİN KAÇ PARALIK YÜREĞİ OLDUĞUNU.CİDDİ DEVLET ADAMI OLUN,Şİ SULANDIRMAYIN.SUNARSIN MECLİSE,BUKADAR.
o kapınız bize zaten kapalıydı, hiç açılmadıki. kapınızda bacanızda sizin olsun, bizi daha fazla rendice etmeyin yeter.
anlamıyorlarki biz artık üyeliği istemiyoruz ve zaten konu dolaylı olarak kapandı.geçmiş olsun avrupaya
Ahmet Kural cok güzel söylüyor, ayy *otum
Ekime kadar
Junyir o defter kapandı zaten sadece tek hamle kaldı Reis nokta diyecek.
ab ile zaman kaybetmektense rus donanmasına samandagı körfezinden yer verir karşılıgında 20 nükleer santrali inşa ettirir,200 s-400 füzesi ile 150 su 32-35 savaş jetlerinden yeni bir filo kurar süper güç olma yolunda ilerlerim.Terörün bitmeside yanında bonusu olur.10 yıl boyunca domatesleri de bizden.
54 yıldır hep bahane hep oyalama daha kapının menteşesini bile göremedik. Mültecileri alın eee size vizesiz seyehat verelim tamam aldık kaldırın vizeleri yoookkk olmaz neden? kem küm dan dun. Yalan vaatlerle işlerini yaptıranlar birliği
Diğer Haberler