Dışişleri: 'Suriye'de ateşkes bu gece başlıyor'

Dışişleri kaynaklarından gelen son dakika açıklamaya göre, Türkiye ve Rusya'nın üzerinde anlaşma sağladığı duyurulan Suriye'de ateşkes sürecinin bu gece başlayabileceği belirtildi.

28 Aralık 2016 14:02
PAYLAŞ
TWITTER
Dışişleri: 'Suriye'de ateşkes bu gece başlıyor'

Anadolu Ajansı (AA) ve 'nın 'de çatışan taraflara ülke genelinde başlatmaları amacıyla önerecekleri bir plan üzerinde mutabakata vardığını yazmıştı. Dışişleri kaynaklarına dayandırılan son dakika haberlerinde de Türkiye,Rusya ve İran'ın Suriye'de ateşkes için anlaşmada mutabık oldukları ve ateşkes sürecinin bu gece başlayabileceği belirtildi.

ATEŞKESİ BOZANA MÜEYYİDE UYGULANACAK

Terör örgütlerinin ateşkes kapsamının dışında tutulacağı vurgulanan anlaşmaya göre, ateşkesi bozana müeyyide uygulanacak.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE KALICI ATEŞKESİ SAVUNUYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı'nın Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de ateşkes sürecinin başlaması hususunda anlaşmanın sağlandığını duyurmasının ardından "Mütabakat her an yürürlüğe girebilir. Türkiye kalıcı ateşkesi savunuyor. PYD'nin Astana'daki görüşmede olmayacak. Bu süreçte olmaması BM Güvenlik Konseyi'nin kararıdır" demişti.

Anadolu Ajansı, bugün sabah Suriye'deki iç savaşın sona ermesinde oyun kurucu rolünü üstlenen Türkiye ile Rusya, taraflara sunacakları ateşkes planında anlaştığını duyurmuştu. Ajansa göre, söz konusu ateşkesin Şam rejimiyle muhaliflerin çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması planlanıyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ATEŞKES KAPSAMI DIŞINDA

Ankara ve Moskova, mutabakat çerçevesinde, ateşkesin çatışan taraflar arasında bu gece yarısı yürürlüğe girmesi için çaba gösterecek. Ancak terör örgütleri, ateşkesin kapsamı dışında tutulacak.

Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde, Astana'da siyasi müzakerelere başlayacak.

İki ülke sürecin garantörlüğünü yaparak, müzakere sürecine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 nolu kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçlıyor.

RUSYA DÜN DUYURMUŞTU

Rusya , dün yaptığı yazılı açıklamada Moskova ve Ankara'nın ülkenin tümünü kapsayacak bir ateşkes amacıyla tarafları ikna etmek için anlaştığını duyurmuştu. Kremlin ayrıca, iki ülkenin Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak barış görüşmelerine hazırlanılması konusundada mutabakata vardığını aktarmıştı.

Açıklamaya göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu anlaşmayı dün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde sağladı.

Açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Görüşmede (Suriye'de) askeri faaliyetlerin son bulması için işlemsel konulardaki anlaşmaların hızla tamamlanmasının, ılımlı muhalefetin terörist gruplardan ayrılmasının ve Astana'daki toplantılar için hazırlanılmasının önemi vurgulandı."

KREMLİN SÖZCÜSÜNE 'SURİYE'DE ATEŞKES' SORUSU

Sputniknews'te yer alan habere göre ise Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye'nin, AA'nın aktardığı gibi Suriye'de bir ateşkes planı üzerinde anlaştığının doğru olup olmadığı sorusuna "Bu soruya yanıt veremem. Yeterince bilgim yok" yanıtını verdi.

AA'nın haberinde, ateşkesin bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesinin hedeflendiği belirtilmişti. Peskov'a bugün düzenlediği basın toplantısında bu haberin doğru olup olmadığı soruldu.

PESKOV: BU SORUYA YANIT VEREMEM

Peskov soru karşısında "Bu soruya yanıt veremem. Zira yeterince bilgim yok" dedi. Peskov, Suriyeli tarafların Kazakistan'ın başkenti Astana'ya yapması planlanan barış görüşmelerine ilişkin olaraksa, "Astana'da yapılması planlanan görüşmelerin çeşitli detaylarını konuşmak için Türk meslektaşlarımızla sürekli temas hâlindeyiz. Bunların hepsi Suriye'de siyasal bir çözüm bulunması için yapılıyor" ifadelerini kullandı.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir