Dışişleri: 'Suriye'de ateşkes bu gece başlıyor'

Dışişleri kaynaklarından gelen son dakika açıklamaya göre, Türkiye ve Rusya'nın üzerinde anlaşma sağladığı duyurulan Suriye'de ateşkes sürecinin bu gece başlayabileceği belirtildi.

Dışişleri: 'Suriye'de ateşkes bu gece başlıyor'

Anadolu Ajansı (AA) Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de çatışan taraflara ülke genelinde ateşkes başlatmaları amacıyla önerecekleri bir plan üzerinde mutabakata vardığını yazmıştı. Dışişleri kaynaklarına dayandırılan son dakika haberlerinde de Türkiye,Rusya ve İran'ın Suriye'de ateşkes için anlaşmada mutabık oldukları ve ateşkes sürecinin bu gece başlayabileceği belirtildi.

ATEŞKESİ BOZANA MÜEYYİDE UYGULANACAK

Terör örgütlerinin ateşkes kapsamının dışında tutulacağı vurgulanan anlaşmaya göre, ateşkesi bozana müeyyide uygulanacak.

ÇAVUŞOĞLU: TÜRKİYE KALICI ATEŞKESİ SAVUNUYOR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı'nın Türkiye ve Rusya'nın Suriye'de ateşkes sürecinin başlaması hususunda anlaşmanın sağlandığını duyurmasının ardından "Mütabakat her an yürürlüğe girebilir. Türkiye kalıcı ateşkesi savunuyor. PYD'nin Astana'daki görüşmede olmayacak. Bu süreçte olmaması BM Güvenlik Konseyi'nin kararıdır" demişti.

Anadolu Ajansı, bugün sabah Suriye'deki iç savaşın sona ermesinde oyun kurucu rolünü üstlenen Türkiye ile Rusya, taraflara sunacakları ateşkes planında anlaştığını duyurmuştu. Ajansa göre, söz konusu ateşkesin Şam rejimiyle muhaliflerin çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması planlanıyor.

TERÖR ÖRGÜTLERİ ATEŞKES KAPSAMI DIŞINDA

Ankara ve Moskova, mutabakat çerçevesinde, ateşkesin çatışan taraflar arasında bu gece yarısı yürürlüğe girmesi için çaba gösterecek. Ancak terör örgütleri, ateşkesin kapsamı dışında tutulacak.

Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhalifler, Türkiye ile Rusya öncülüğünde, Astana'da siyasi müzakerelere başlayacak.

İki ülke sürecin garantörlüğünü yaparak, müzakere sürecine, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 nolu kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçlıyor.

RUSYA DÜN DUYURMUŞTU

Rusya Dışişleri Bakanlığı, dün yaptığı yazılı açıklamada Moskova ve Ankara'nın ülkenin tümünü kapsayacak bir ateşkes amacıyla tarafları ikna etmek için anlaştığını duyurmuştu. Kremlin ayrıca, iki ülkenin Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılacak barış görüşmelerine hazırlanılması konusundada mutabakata vardığını aktarmıştı.

Açıklamaya göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu anlaşmayı dün gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde sağladı.

Açıklamada şu ifadeler yer almıştı:

"Görüşmede (Suriye'de) askeri faaliyetlerin son bulması için işlemsel konulardaki anlaşmaların hızla tamamlanmasının, ılımlı muhalefetin terörist gruplardan ayrılmasının ve Astana'daki toplantılar için hazırlanılmasının önemi vurgulandı."

KREMLİN SÖZCÜSÜNE 'SURİYE'DE ATEŞKES' SORUSU

Sputniknews'te yer alan habere göre ise Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Rusya ve Türkiye'nin, AA'nın aktardığı gibi Suriye'de bir ateşkes planı üzerinde anlaştığının doğru olup olmadığı sorusuna "Bu soruya yanıt veremem. Yeterince bilgim yok" yanıtını verdi.

AA'nın haberinde, ateşkesin bu gece yarısından itibaren yürürlüğe girmesinin hedeflendiği belirtilmişti. Peskov'a bugün düzenlediği basın toplantısında bu haberin doğru olup olmadığı soruldu.

PESKOV: BU SORUYA YANIT VEREMEM

Peskov soru karşısında "Bu soruya yanıt veremem. Zira yeterince bilgim yok" dedi. Peskov, Suriyeli tarafların Kazakistan'ın başkenti Astana'ya yapması planlanan barış görüşmelerine ilişkin olaraksa, "Astana'da yapılması planlanan görüşmelerin çeşitli detaylarını konuşmak için Türk meslektaşlarımızla sürekli temas hâlindeyiz. Bunların hepsi Suriye'de siyasal bir çözüm bulunması için yapılıyor" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
bende Türkiye Rusyayla milyar dolarlık s300 füze anlaşması yaptı diye heyecanlandım peh
Türkiye, Rusya, İran ve Çin birleşsin, dünyaya hükmetsinler.
kardeşim esad'dan katil esed' ve tekrar kardeşim esad'a dönüş,,geride 1 000 000 ölü,yerle bir şehirler vsvsvs
Dune kadar Iran Şia Irandan dost olmaz Diyenler bugun Irani savunuyorlar olum ne Kiblesiz insanlarsiniz lan siz Harbi harbi cok Tuhaf bir milletsiniz Iranin nufusu 80 milyon 40 milyonu TURK 5 milyonu Kurt dedimizde Iran Turkiye savasi Felaket olur Turku Turke Kurtleri Kurtlere vurdurturlar Yapmayin etmeyin diyorduk Şia Kopegi damgasi yapistirip yorumlarima Hakaret yagdiran Kiblesiz ibn"lr Alin Lideriniz Iranci artik simdi Yalamaya Devam edin Iranci olursunuz artik Hele o ustad dediniz Iran dusmani Kadir Misirkocani ile Cubbeli hocaniz Ahmet Bakalim Artik Irana Laf etsin ..
@fargoni onların cemaatleri iç savaş yaşıyor 3 yıldır. ismailağa cemaatini yönetme iddiasındaki 2 ayrı grup birbirlerine kafir diyor bir grup AKP yanında diğeri ise CHP yanında saf tutuyor. TV den indirirler. Eskiden inşa edilmiş 1-2 caferi camisi hizmete girer. Bektaşilik ne güzel şeydir diye hacı bayram veliler hacı bektaş veliler methiyelerle övülür. Yeni Türkiye gümbür gümbür... HOoooopppaaa!
Rusya ,İran ,ülkemiz bölgede kurulan oyunu bozmak için bir araya gelmeler kurulu oyunları bozacaktır zaten bu birlik sağlanmasın diye her kirli oyunlar kurulmasına rağmen oyuna gelmeden akılı bir yol çizilmesinden dolayı yürekten kutluyorum üç ülkeyi de .
TEBRİKLER TÜRKİYE, TEBRİKLER.. RUSYA.. ATEŞKES DAİM OLSUN..
İnşallah kalıcı barış olur bu coğrafyada. Ölende allahu ekber diyo oldurende ABD ve ALMANYA mutlaka bozmak isteyecek bu süreci değilse 40 yıllık projeleri çöpe gidecek.
iyide zaten terör örgütleriyle savaşılıyor kime karşı ateş kes ?!!
Bence ABDnin olmadığı bir ortamda her şey olabilir! tabi ki ABD hudhudleri de dikate alınması gerek, James planlar Alı uygular dikata almak şart
rusya iran Türkiye ateşkes konusunda anlaşmışlar...bu ateş kes terör örgütlerini kapsamıyormuş...iran rusya Türkiye suriyede birbirleri ilemi savaşıyorlardıki ateşkes anlaşması yapmışlar...suriye ile muhalifler kendi arasında anlaşacaklarmış rusya ve Türkiyenin kontrolünde...güzel hikayeler...suriyenin muhalifleri ya terör örgütüdür yada öso dedikleri yeni türetilen şimdilik kontrol edilmeye çalışılan bir örgüt...terör örgütleri ise ateşkes dışında kaldıklarından onlar olamaz öyleyse esada reimi ve yönetimi öso ya terketmi deniliyor ..esad bunu kabul edermi etmez..bunlar sadece savaş oyunları.
Diğer Haberler