İran'dan Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamasına yanıt

Suriye'deki ateşkes ihlalleri konusunda İran'dan garantörlük görevini yerine getirmesini isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na Tahran'dan tepki geldi.

İran'dan Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamasına yanıt

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Bakan Çavuşoğlu'nun ifadeleriyle ilgili yazılı bir açıklama yaparak, "Türkiye'ye, İran'ı suçlayacağına silahlı grupların yaptığı sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmasını tavsiye ediyoruz" dedi.

İranlı Sözcü, "Türk makamlarının yapıcı olmayan açıklamaları, mevcut durumu daha da karmaşık hale getirip, Suriye krizinin siyasi çözümüne yönelik sorunları daha da arttıracaktır" diye konuştu.

"TÜRKİYE GERÇEKLERE AYKIRI TUTUM SERGİLEMEMELİ"

İran'ın Moskova'daki üçlü zirvenin ortaklarından biri olduğunu hatırlatan Kasımi, "İran, burada varılan anlaşmanın ciddi şekilde uygulanmasının altını çizmekle birlikte, anlaşmanın bir diğer ayağı olan Türkiye'den gerçekler ve üstlendiği sorumluluklara aykırı tutum sergilemesini beklemektedir" ifadelerini kullandı.

"ATEŞKESİ REJİM KARŞITI GÜÇLER İHLAL EDİYOR"

Suriye'deki ateşkesin defalarca rejim karşıtı silahlı gruplar tarafından ihlal edildiğini ileri süren İranlı Sözcü, "Kanıtlı bilgilere göre ateşkes tek bir gün içinde 45 kereden fazla bu gruplar tarafından ihlal edildi. Gerek görülürse bunun detayları yayınlanabilir" diye kaydetti.

"TÜRKİYE, GARANTÖRLÜĞÜNÜN GEREĞİNİ YERİNE GETİRSİN"

Kasımi, "Türkiye, Suriye krizini sona erdirmek için kalıcı bir ateşkes ve siyasi müzakerelerin başarılı olmasını istiyorsa, muhaliflerin garantörü olarak gerekli önlemleri alarak muhalifler tarafından yapılan sayısız ateşkes ihlallerine karşı çıkmalı. Türkiye aynı zamanda başka tarafları suçlamaktan ve gerçeklere aykırı tutum takınmaktan da vazgeçmeli" dedi.

ÇAVUŞOĞLU NE DEMİŞTİ?

Bakan Çavuşoğlu, dün yaptığı bir konuşmada, Suriye'deki ateşkes ihlalleri konusunda İran'dan garantörlük görevini yerine getirerek, Şii milisler ve Esad rejimi üzerinde ağırlığını koyması gerektiğini ifade etmişti.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Ulan kopacaksa bir dünya savaşı kopsun başlatmayın havanıza artistler.
Daha dun iran, rusya, Türkiye masada diyorduk. Simdi buda neyin nesi böyle? Hayırdır yine mi bi yerlerden talimat aldınız da papaz olmak icin uğraşıyorsunuz? Daha düne kadar yandaş medya Avrupa, İran, Rusya, Türkiye'nin masada oturmasını Suriye konusunda digerlerini dışlamasını yediremedi diyordu. Bakalım simdi ne diye haber yapacaklar merak etmedim degil. Birazdan sazan ve paralı troller zıplar İran'a saydırır. Sunu demezler dun ile bugun ne değişti biran da? Sen sağdan soldan toplama muhaliflere destek veriyorsun. Allah'ın tacigi vs Suriye halkini dusundugu icin mi orada? Allah var Allah!
ulan iran TÜRKİYE yi parçaladıklarında iran diye bir devletin kalmayacağınıda bilesin.
bu suriye meselesi daha cok uzun sürecek galiba...
Diğer Haberler