Ortadoğu'da yeni kriz 'su savaşları': Asıl dert Türkiye

İran, Küçük Zap Suyu üzerindeki üç barajın kapağını kapattı. Kuraklığı gerekçe gösterenKuzey Irak yönetimi, Bağdat’a giden suyu kesince Irak endişelenmeye başladı. Petrol savaşlarının gölgesinde yaşayan Orta Doğu'da, İran’ın asıl derdi Türkiye’nin büyük baraj projeleri. Hali hazırda birçok problemi yüz yıllardır göğüsleyen Ortadoğu, yeni bir krizle karşı karşıya: Su savaşları kapıda.

Ortadoğu'da yeni kriz 'su savaşları': Asıl dert Türkiye

İran, iki gün önce kendi topraklarından doğup Kuzey Irak bölgesinden geçerek Irak’a akan Küçük Zap suyunun önündeki Silve, Visk ve Kolse barajlarının kapaklarını kuraklığı gerekçe göstererek kapattı. İran’ın son hamlesi petrolün ardından su meselesinin yeni bir krize yol açacağı endişelerine sebep oldu. Küçük Zap suyu krizi ile birlikte, Bağdat yönetimi komşu ülkelerden gelen su kaynaklarının yakın gelecekte ve oluşturacağı riskleri masaya yatırdığı öğrenildi. Değerlendirmelere göre bölgeyi uzun vadede ciddi siyasi krizler bekliyor.

KÜRTLER DE İRAN'A UYDU

Kuzey Irak’taki Kürtler de İran’a uyup Bağdat’a giden suyu kesti. Su sıkıntısıyla karşı karşıya kalan Bağdat yönetimi endişeli.

EN AZ 60 GÜN

İranlı yetkililer, Küçük Zap suyunun akışının en az 60 gün süre ile engelleneceğinin sinyalini verdi.

Irak Tarım Bakanlığı yetkilileri, kuraklığa doğru gidildiğini, bu yüzden tarım alanların yeterli derecede sulanamadığını belirteREK “Erbil’in Küçük Zap suyunu kesme kararı, güney havzalarını besleyen diğer su kaynaklarının geleceğine dair soru işaretleri oluşturuyor. Erbil, komşu ülkeleri gerekçe gösteriyor. Türkiye ve İran’ın bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi umuyoruz” açıklamasında bulundu.

KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİ YETKİLİLERİ: SUYU KESMEK ZORUNDA KALACAĞIZ

Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi yetkilileri ise şu görüşleri dile getirdi:

“İran’ın suyu kesmesi, Kale Dize sınırında yaşayan 90 bin kişinin içme suyu bulamamasına yol açtı. Tarım ve balık üretim çiftliklerinde büyük zarar oluştu. Dokan Barajının su seviyesi yüzde 60 azaldı. Söz konusu sudan Irak da faydalanıyor. İran’ın Erbil Başkonsolosluğu ile bir görüşme gerçekleştirdik. Ancak şimdiye kadar suyun bırakılmasına yönelik bir sonuç elde edemedik. Derbendixan ve Dokan Barajlarından Irak’a verilen suyu kesmek zorunda kalacağız.”

ŞANTAJ!

Tahran yönetiminin İran- Irak savaşı yıllarında da benzer uygulamalara başvurduğunu hatırlatan Irak Dışişleri Bakanlığı kaynakları, suyun şantaj olarak kullanıldığını söylüyor. “İran su üzerinden Kürtleri ve Arapları terbiye etmeye çalışıyor” görüşünü dile getiren Iraklı yetkililer, Türkiye’nin de kuraklık gerekçesiyle Fırat ve Dicle nehirlerinin önünü kesmesinin büyük sıkıntıya yol açacağını düşünüyor. Ancak bölgedeki siyasi krizlerin giderek derinleştiği bir ortamdan dolayı Irak merkezi yönetiminin hali hazırda muhtemel risk analizinde Türkiye’den gelen suyun akıbetine dair da 3 senaryo hazırladığı belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
madem doğal kaynaklar bölüşülecek onlarda bize petrol versinler
Bu nasıl bir haber yahu? Prokavatif Suçlama ilie Suyu İran kesti manşetten!'!!! devamında ise; kuzey ırak bölgesel yönetim erbil kesiyor suyu... Ama bizim bopcu medya ırakın pkk sını korumazsa abdli abileri kızar haaa...
asıl su savaşlarında kan gövdeyi götürecek. dedelerimiz ileriyi gören insanlardı. anlatırlardı. gelecekte su sıkıntısı başlayacak diye. zaten ortadoğuda yeraltı kzenginlikleri yanında TÜRKİYE ile dertleride fırat ve dicle. doğuyu bölmelerindeki amaç, doğu halkının hak ve özgürlükleri değil. doğudaki su kaynakları. ALLAH göstermesin, doğuyu, anadoludan ayırdıklarında halkı katledecek yada sürgüne gönderecekler. asıl amaç büyük israil. ermenileride kullanıyorlar. anadolu halkı aklınızı başınıza çağırın, bunlara fırsat vermeyin. bir kısım medyamızda büyük israil projesine hizmet ediyo.
ağaç suyu çeker. acilen tüm dağ taş ağaçlandırılmalıdır ki yağmur olsun hayat dolsun. ağaç dikmek her ülkenin silahlandırmadan daha önemli olmalıdır.
OSMAN PAMUKOĞLU bunu çookk önceden söylemişti.. su savaşı olacak vs diye.. EYYY AHALİİİ
Diğer Haberler