Suriye'de ateşkes sağlandı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye hükümeti ile muhalefetin ateşkes anlaşması imzaladığını açıkladı.

Suriye'de ateşkes sağlandı!

Rusya basını Suriye'deki ateşkes konusunda Türkiye ve Rusya'nın anlaştığını duyurdu. Vladimir Putin ise yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya'nın ateşkes konusunda garantör ülke rolünde olduklarını ifade etti.

Rusya Savunma Bakanı ateşkesin 30 Aralık gecesi yürürlükte olacağını bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı, "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen gruplar bu mutabakatın dışındadır. Bu düzenlemeye Türkiye ve Rusya Federasyonu garantör sıfatıyla destek vermektedir" açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Ateşkes her an olabilir, esasen yılbaşından önce biz bunu tamamlamayı düşünüyoruz" demişti.

Tarafların, düzenlemeyle hava saldırıları dahil silahlı saldırıları durdurmayı, kontrolleri altındaki bölgeleri birbirleri aleyhine genişletmemeyi taahhüt ettiğinin altının çizildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu ateşkese tüm tarafların riayet etmesi önem taşımaktadır. Türkiye ve Rusya çatışmasızlık durumuna güçlü destek vermekte olup , bunun takibini de birlikte yapacaklardır. Sahadaki gruplar üzerinde nüfuzu olan ülkelerin de ateşkesin idamesi yolunda gerekli desteği sağlaması kuşkusuz büyük önem taşımaktadır.

Ülkemiz, birkaç gün önce Halep'ten insani amaçlı tahliyelerin tamamlanmasında ve yarından itibaren deSuriye genelinde ateşkesin devreye girmesinin sağlanmasında belirleyici rol oynamıştır.

Türkiye, çatışmasızlık durumuna tam olarak riayet edilmek suretiyle, Suriye'de Cenevre Bildirisi ve 2254 sayılı BMGK kararı temelinde gerçek bir siyasi geçişin sağlanabilmesi amacıyla, kısa süre içinde Astana'da rejim ve muhalefetin garantör ülkelerin nezaretinde bir arayagelerek BM gözetimindeki siyasi süreci yeniden canlandırma yolunda kayda değer adımlar atmaları ümidiyle, bu kapsamdaki çabalarını ara vermeden sürdürecektir."

SURİYE ORDUSU DA ATEŞKESİ DOĞRULADI

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'da yer alan habere göre Suriye Ordusu da ateşkesi doğruladı. Yapılan açıklamada Suriye Ordusu gece yarısı itibarıyla ülkede kapsamlı bir ateşkes ilan edildiğini açıkladı.

ERDOĞAN VE PUTİN TELEFONDA GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Suriye'de bu gece başlayacak ateşkes konusunu ve Astana sürecini ele aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefonda görüştü.

Görüşmede, Suriye'de bu gece başlayacak ateşkes konusu ve Astana süreci ele alındı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Suriye'de mutabakata varılan ateşkes süreciyle ilgili ''Ateşkes, tabiatıyla BM Güvenlik Konseyi tarafından terör örgütü olarak kabul edilen grupları kapsamamaktadır. Düzenleme Halep'te tesis edilen ateşkesin ülkenin diğer bölgelerine teşmil edilmesi, insani erişimin kesintisiz sağlanması ve siyasi sürecin canlandırılmasını amaçlamaktadır'' dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Türkiye'min gücünü tüm dünya görecek!
Erdogan yine dedigini yapti masada olacagiz dedi ve masada icedeki felaket tellallari ve turkiye karsitlari yine sok :)))
Dünya lideri kim mi. ? Al sana işte haberin resminde duruyor. Acı ama gerçek !! Senin sandığın dünya lideri bu adamın sadece soylediklerini yapar.. İsterse yapmasın..
ingiliz oyunu bozuldu amaç türkiyeyi rus lar ve iranla çatıştırıp ele geçirmekti bu oyun bozuldu dahada durmıyacaklar pyd ile ateşkesi bozmaya çalışacaklar. ama bu bile zaferdir demeki neymiş sahya inip kukre medinmi kimse sana bişey vermiyor nokta.
YAKIŞIR
Rusya yaklaşık 4-5 senedir Suriyede. Savaş'a destek verenlerde onlardı. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız Bu ateşkes için Diretmeseydi Dünya rüyasında görürdü Ateşkesi.Zaten Ateşkes isteyen Rusya Zalim Esad’ı desteklemezdi. Şükür ki Sayın Tayyip Erdoğan'ın sözü yerde kalmadı. Irak ve Suriye operasyonlarında da Türkiye Masa'da olmayacak dendiğinde aynı gece Cumhurbaşkanımız "Onlar ne derse desin Türkiye hem sahada hemde Masada olacaktır" dedi ve ertesü gün Amerikan güvenlik konseyi ve Rusya Türkiyesiz Operasyon düşünülemez dedi. 15 Temmuz’daki direnişten sonra Türk Halkından çekiniyorlar, korkuyorlar!
Adam dediğin adamında adam gibi adamı olur Oda PUTİN Helal sana REİS.Bu güne kadar körü körüne avrupaya eyvallah çekmenin ne kadar yanlış oolduğunu gördük,Dünya 5 ten büyük olduğunu bu sömürücü alçak devletler bilecek,başkada şansları yok
Okunanları gördükce infiale kapılmamak mümkün değil.Abd ne yaptıysa arkasından ağır darbe aldık.ruslarıda bizleirde hep kandırıyorlar.Onlar pyd yi dinlendiriyorlar,başka oyunlar var işin içinde. bekleyip göreceğiz.Eğer biz seviniyorsak sırtımzıdan bıçak yememiz yakındır.Savaş zafer naraları atmayın 15 gün sonra çıkar kokusu ama iş işten geçer
harita çizildi , abd ile bir kısım yerler tartışmalı , yeni başkanı bekleniyor. fırat ın doğusu ile abd ile iyi kapışacağız. güçlü olmalıyız. israil üzerinden baskı yapmalıyız.
silah tüccarları,kraliçe,merkel,abd,brüksel çok üzülmüştür KAN AKMADIĞI için.
inaşallah
Büyük lidersin Reis.....
Putin çok yakında CHP sanada muhalefete başlar..... TRE ilgili güzel şeyler söyleme sakın :))
İçimizdeki zındıklar tam Mısırlı dansözler gibi oldu. Bir böyle göbek kıvırıyor bir şöyle.. Belden yukarısı erkek belden aşağısı kadın. Yahu biraz da adam olun adam .
BELEDİYELERE TAZMİNAT AÇIN ZARARLARINIZI KARŞILASINLAR O KADAR REKLAM TABELA YOLSU SU ELK EMLAK TAŞIT RUHSAT VS BİR ÇOK VERGİ ALMASINI BİLİRLER ÖDESİNLER VATANDAŞIN ZARARLARINI LAFA GELİNCE HER HİZMETİ YAPTIKLARINI SÖYLERLER YAPTIKLARI İŞ SADECE SÜSLEMELER MAKYAJ ALT YAPI YOK AKAN SU NEREYE GİDECEK TABİKİ SOKAKLAR EVLER İŞ YERLERİNE GİRECEK SIKILMADAN ÇIKIP ÇOK AŞIRI YAĞIŞ OLDU PALAVRALARLA MİLLETİ KANDIRIRLAR .
rusya devlet başkanına tşkler bu soğuk havada çile cekenler olmsın isşah tam ateş kes olur sen büyük adamsın pudin bir tek kelimenle esatı ikna edecek sensin sana bol bol tşkler putin
önceki yorumlarıma bakarsanız katil esetten kardeşim esada geçmek için en fazla 6 var demiştim yanışmışım 20 günde kardeşim esad oldu.
Ateşkesin sağlanması iyi güzel bişeyde kimle ateşkes yapılmış anlamış değilim, antlaşmada Ateşkesin DAİŞ, Cephet Fath El şam ve bunlarla birlikte hareket eden gürpları kapsamıyor deniyor , e Süriye ordusu kimle çatışıyor? kovalisyon güçleri denen yabancı devlet itifakı kimi bombalıyor? sivilerlemi ateş kes sağlandı?
Mynetin haberciliği bağımlılık yapacak kadar süper
ya ya yaa şa şaa şaa putin putin çok yaşa..
Reis işini bilir.Bence doğru olanı gene doğru ÜLKE ,TÜRKİYE ,Reisimiz Reccep Tayyip Erdoğan yapıyır...Tebrikler..
Türkiye kim ne derse desin BÜYÜK ÜLKESİN. İçimizdeki hainlere nispet.
Önemli değil. Gece 12 yi 1 geçe bölgede bulunan Amerikan ve İngiliz ajanları biryerlere roket, top atıp ateşkesi sabote eder.
esadı devirmek için o kadar tır gitti insan öldü. döndük dolaştık yine başa döndük. ateşkes gerçekten güzel de en baştan savaşı körüklemeseydik de bu acılar hiç yaşanmasaydı. en baştan niye esadı devirmeye çalıştınız ki. yine başta kalmaya devam edecek ama ölen onca insana oldu.
Kim ne derse desin , RTE büyük adamsın sen...!
ALLAH (CC) ehli sünnet Müslümanlar in yardımcısı olsun amin.
Diğer Haberler