Trump ile Abbas arasında kritik görüşme

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Beyaz Saray'da ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, "Bir barış anlaşması ABD veya başka bir ülke tarafından empoze edilemez. İsrailliler ve Filistinliler barış anlaşması için beraber çalışmalı. En sonunda İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşmasının imzalandığını görmek istiyoruz." dedi.

3 Mayıs 2017 22:37
PAYLAŞ
TWITTER

Başkanı , 'da Devlet Başkanı ile görüştü. Trump, Abbas ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Filistin halkının yanı sıra İsraillilere ve tüm Orta Doğu'ya barış, istikrar, refah ve güven getirmesini sağlayacak anlaşmaya imza atan Abbas'ı desteklediğini söyledi.

Filistin ve İsrail arasında bir uzlaşma sağlamaya kararlı olduğunu belirten Trump, ‘Ancak hiçbir uzlaşma ABD ya da herhangi başka bir ulus tarafından dayatılamaz. Filistinliler ve İsrailliler birlikte çalışarak, iki tarafın da barışa giden yolda buluşması gerek. Ben de gereken ne varsa, aracılık, arabuluculuk, her şeyi yapmaya hazırım; bu işi çözeceğiz' diye konuştu.

Nefret söylemlerinden vazgeçme çağrısı

Trump, barışı sağlamanın yolunun aynı zamanda IŞİD gibi terör örgütlerini de yenmekten geçtiğini söyledi. ABD Başkanı Trump, Filistin ve İsrail'in birbirlerine karşı nefret söylemlerinden vazgeçmeleri çağrısında da bulundu.

Filistin lideri Mahmud Abbas da 1967 sınırları dahilinde iki devletli çözümden yana olduklarını vurguladı.

Abbas, iki devletli bir barış çözümünün terörizmle mücadelede de fark yaratacağını söyledi. Abbas, Trump'ın çabalarının barışın sağlanması için umut verici nitelikte olduğunu vurguladı.

Mahmud Abbas, 'İsrail, Filistin toprakları ve halkı üzerindeki işgaline bir son vermeli, Filistin, İsrail devletini tanıyor. Filistinliler çocuklarını ve torunlarını bir barış kültürü içinde yetiştirebilmeliler' diye konuştu.

DHA/AA

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir