Trump ile Abbas arasında kritik görüşme

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ı Beyaz Saray'da ağırlayan ABD Başkanı Donald Trump, "Bir barış anlaşması ABD veya başka bir ülke tarafından empoze edilemez. İsrailliler ve Filistinliler barış anlaşması için beraber çalışmalı. En sonunda İsrail ile Filistin arasında bir barış anlaşmasının imzalandığını görmek istiyoruz." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüştü. Trump, Abbas ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, Filistin halkının yanı sıra İsraillilere ve tüm Orta Doğu'ya barış, istikrar, refah ve güven getirmesini sağlayacak anlaşmaya imza atan Abbas'ı desteklediğini söyledi.

Filistin ve İsrail arasında bir uzlaşma sağlamaya kararlı olduğunu belirten Trump, ‘Ancak hiçbir uzlaşma ABD ya da herhangi başka bir ulus tarafından dayatılamaz. Filistinliler ve İsrailliler birlikte çalışarak, iki tarafın da barışa giden yolda buluşması gerek. Ben de gereken ne varsa, aracılık, arabuluculuk, her şeyi yapmaya hazırım; bu işi çözeceğiz' diye konuştu.

Nefret söylemlerinden vazgeçme çağrısı

Trump, barışı sağlamanın yolunun aynı zamanda IŞİD gibi terör örgütlerini de yenmekten geçtiğini söyledi. ABD Başkanı Trump, Filistin ve İsrail'in birbirlerine karşı nefret söylemlerinden vazgeçmeleri çağrısında da bulundu.

Filistin lideri Mahmud Abbas da 1967 sınırları dahilinde iki devletli çözümden yana olduklarını vurguladı.

Abbas, iki devletli bir barış çözümünün terörizmle mücadelede de fark yaratacağını söyledi. Abbas, Trump'ın çabalarının barışın sağlanması için umut verici nitelikte olduğunu vurguladı.

Mahmud Abbas, 'İsrail, Filistin toprakları ve halkı üzerindeki işgaline bir son vermeli, Filistin, İsrail devletini tanıyor. Filistinliler çocuklarını ve torunlarını bir barış kültürü içinde yetiştirebilmeliler' diye konuştu.

DHA/AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
İt iti ısırmaz Abbas efendi. Yanlış kapıdasın..
İsraili filistine yerleştirdiniz neyin barışından bahsediyorsunuzzz
abbasa baskı yapan kim acaba? tanıyormuyuz?...
Barış emperyalistlerde allerji yapan kavramdır.
ABD BÜYÜK ISRAİL PESINDE FILISTIN TAMAM SURIYEDE OLAN TAMAM BARZANI HAZIR ES BAŞKAN PROJEYI OLGUNLASTIRDI
HADİ BUTUN KAINAT KAFIRLERE KALSINDA KIYAMET KOPSUN BU NEY YAHU DUNYAYI AYAGA KALDIRAN ISLAM DEVLETLERI SIMDI KAFIRE ISLAM DUSMANLARINDAN MEDET UMUYOR HICMI KURAN.I KERIM OKUMUYOSUNUZ NASIL ARAPSINIZ VAY HALIMIZE
Diğer Haberler