Alışveriş merkezindeki restorana içki baskını

Ankara'daki lüks bir restoranda aileleriyle birlikte oturan 18 yaşından küçük çocuklar hakkında tutanak tutulması tartışılırken...

Alışveriş merkezindeki restorana içki baskını

Aydın Valiliği, polisin bir alışveriş merkezindeki içkili mekanda aileleriyle oturan 3 çocuk hakkında işlem yapmasını “Tamamen yürürlükteki mevzuatın uygulanmasından ibaret” diye değerlendirdi. Polisin tutanağı ilettiği Aydın Belediyesi’nin işyerine 2 bin lira ceza kestiği açıklandı.

Ankara'daki lüks bir restoranda aileleriyle birlikte oturan 18 yaşından küçük çocuklar hakkında tutanak tutulması tartışılırken, Aydın'da da benzer bir uygulamanın yapıldığı ortaya çıktı. Bu konunun gündeme gelmesinin ardından Aydın Valiliği yazılı bir açıklama yaptı. Forum Aydın Alışveriş Merkezi’ndeki bir işyeriyle ilgili ihbarın değerlendirildiğine dikkat çekilen Aydın Valiliği'nin yazılı açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

“24.10.2010 günü saat 18.50 sıralarında 155 Polis İmdat hattını arayan bir bayanın, ‘Forum Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan restoran içerisinde, bütün masalarda ufak yaşta çocuklar bulunuyor ve her masada da çocukların yanında alkol alıyorlar. Bunları ekip göndererek denetler misiniz? diye ihbarda bulunması üzerine; aynı tarih ve saatte, bahse konu ihbarın değerlendirilmesi için haber merkezi, Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı ekibi olay yerine sevk etmiştir. Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı ekibimiz yukarıda belirtilen Forum Alışveriş Merkezi içerisinde bulunan ‘Sır Winston The House’ adlı işyerine intikal ettiğinde yapılan kontrol sonucunda; işyeri içerisinde, aileleri ile birlikte, yaşları küçük (1997- 1997- 1999 doğumlu) üç erkek çocuğun bulunduğu tespit edilmiştir. Çocuk Şube Müdürlüğüne bağlı ekip, ilgili mevzuatın amir hükümleri çerçevesinde tespit etmiş olduğu durum hakkında tutanak tanzim ederek, 28.10.2010 günü Ruhsat İşlemler Şube Müdürlüğüne gereği yapılmak üzere elden teslim etmiştir. Tutanak, Ruhsat İşlemler Şube Müdürlüğü'nün 04.11.2010 tarih ve 25388 sayılı yazısı ile Aydın Belediye Başkanlığı'na gönderilmiştir. Alınan cevabi yazıda (08.12.2010 tarih ve 4707-23476 sayılı), işyerine 2 bin TL cezai işlem uygulandığı bildirilmiştir.”

Açıklamada, ‘fişleme’ yorumlarına tepki gösterilirken, “İki ay önce meydana gelen, bir ihbarın değerlendirilmesi ve tamamen yürürlükteki mevzuatın uygulanmasından ibaret olan bir konunun kamuoyuna yanlış aksettirilmesi ve asılsız ‘fişleme’ yorumları yapılması iyi niyetle bağdaşmamakta ve halkımızın huzur ve güvenliği için, mevsim ve iklim şartlarını gözetmeden, gece gündüz kesintisiz hizmet veren Polis Teşkilatımızı haksız ve mesnetsiz olarak yıpratmaktadır” denildi.

Aydın Barosu Başkanı avukat Sümer Germen'in uygulamaya tepki gösterirken atıfta bulunduğu ‘İçkili Yerlere Verilecek İzinlerde Göz Önünde Bulundurulacak Esaslara İlişkin Yönetmelik’in Bakanlar Kurulu kararıyla yürürlükten kaldırıldığı da belirtildi.

AYNI İŞYERİNE DAHA ÖNCE DE CEZA KESİLMİŞ

Bu arada, Aydın Belediyesi yetkilileri ise cezanın Polis Vazife ve Selahiyetleri Kanunu gereğince kendilerine ulaştırılan tutanak ve belgeler ışığında kesildiğini bildirdi. Daha önce de aynı şikayet nedeniyle sözkonusu işyerine 1000 TL ceza kesildiği ifade edildi.

Aydın Barosu Başkanı Sümer Germen, bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara’da içki servisi yapılan restorana düzenlenen polis baskınında, ailelerinin yanında olan çocuklar hakkında ‘içkili mekanda bulundukları’ gerekçesiyle tutanak tutulmasına benzer bir olayın Aydın’da da yaşandığını açıklamıştı. Germen, 24 Ekim 2010 tarihinde, ‘Forum Aydın’ adlı alışveriş merkezinde ailesi ile birlikte oturan 18 yaşından küçük çocuklar hakkında polisin tutanak tuttuğunu belirtmişti. Alışveriş merkezindeki bir kafeteryada (Sir Winston The House), 13 yaşındaki K.P. ve M.S. ile 11 yaşındaki A.K.C. isimli çocuklar hakkında tutanak tutulmasını eleştirmişti.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler