Hakkari’de fidan dikmek bile yasaklandı

Hakkari’de umuma açık alanlarda yapılacak olan toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yasaklandığı bildirildi. Hakkari Valiliği'nin açıklamasında kent genelinde fidan dikme yasağı da var. Valilikten yapılan açıklamada, "Her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, fidan dikme, stant açma ve benzeri türdeki tüm etkinliklerin 21 Nisan ile 5 Mayıs 2017 tarihleri arasında valiliğimizin 20/04/2017 tarih ve 213 sayılı olurları ile yasaklanmıştır." denildi.

Hakkari’de fidan dikmek bile yasaklandı

Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu ve bu kanunun uygulanmasına dair yönetmelik hükümlerinde toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkının kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller ile gerçek ve tüzel kişilerin düzenleyecekleri toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin yeri, zamanı, usul ve şartları, düzenleme kurulunun görev ve sorumlulukları, yetkili merciin yasaklama ve erteleme halleri, güvenlik kuvvetlerinin görev ve yetkileri ile yasakları ve ceza hükümlerinin düzenlendiği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi: 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan halkoylaması sonuçlarına istinaden marjinal gruplar tarafından mühürsüz oy kullanımının provoke edilerek kaos oluşturmaya yönelik eylem arayışlarında olacakları, yaklaşan 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü bahane edilerek öncesinde ve sonrasında sokak eylemlerinin tırmandırılabileceği, ayrıca ülkemiz genelinde PKK/KCK, FETÖ/PDY terör örgütlerine karşı başarıyla yürütülen operasyonlar gerekçe gösterilmek suretiyle toplu olarak yapılacak etkinlikler öncesi, esnası ve sonrasında terör örgütleri ve marjinal gruplarca toplumsal şiddet hareketlerine yönelik sansasyonel ve provakatif saldırıların yapılabileceği ve kargaşa ortamı çıkarılmaya çalışılabileceği, bu etkinlikleri terör örgütünün propagandasına dönüştürebilecekleri, kamu düzenini bozarak, halkın can ve mal emniyetini tehlikeye düşürebilecekleri, güvenlik kuvvetlerine karşı taşlı, molotoflu, silahlı ve bombalı eylemler yapılabilecekleri değerlendirilmektedir.

MİTİNG, ÇADIR KURMA, FİDAN DİKME VE BENZERİ TÜM ETKİNLİKLER YASAKLANDI

Bu nedenle; ilimizde genel güvenliğin, asayişin ve kamu düzeninin korunması ile şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla Anayasamızda kanunlarda öngörülen sınırlandırma ve yasaklama şartlarını doğrudan ve açıkça oluşturduğu değerlendirilen eylemlerin gerçekleştirilmesi durumunda meydana gelebilecek istenmeyen olayların engellenebilmesi, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11/C maddesine ve 2911 Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 17. Maddesine istinaden yukarıda belirtilen amaçlar doğrultusunda diğer illerden katılımlarla birlikte; ilimizin tamamında yukarıda belirtilen hususlar nedeniyle halkın huzurunu bozabilecek gruplar tarafından yapılabilecek her türlü yürüyüş, basın açıklaması, miting, çadır kurma, fidan dikme, stant açma ve benzeri türdeki tüm etkinliklerin 21 Nisan ile 5 Mayıs 2017 tarihleri arasında valiliğimizin 20/04/2017 tarih ve 213 sayılı olurları ile yasaklanmıştır. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
hapishanemıdır nedir, orada insanlar yaşamıyormu ?
@orhin27 SEN ORDA YAŞAMIYORSAN BİLMEZSSİN KARDEŞ NERDEN HAİNLİK GELECEGİNİ
@orhin27 Herşeye boş boş muhalefet olmayın be kardeşim. Azcık kafanızı kullanın, teröristlerin fidanlarını bilmiyor musun?
haber veriliş şekline bak
@muspol43 mynet te bölücü örgüt üyesi sanırım
@umityilmaz22 ya ne sandın
Diktatorluk deyince kiziyordunuz, al sana diktatorluk, bu daha iyi gunleriniz, emin adimlarla afganistan , arabistan olacak ulke , kendi dusen aglamaz demisler
@selami21turel bomba dikiyorlar fidan yerine çok biliyorsan git her kazılanı sen kontrol et geri seni
@ustadlaz hadi olaya senin mantiginla yaklasalim; Onlarda su iciyorlar, sende su iciyorsun, o zaman sende teroristsin. Nasil anlayabildinmi, Beles makarnaya ara ver anlarsin :):):) Kaldiki cocuk bile bilir , PKK istense 1-2 sene icinde tamamen bitirilir, fakat hic bir politikaci bitirmek istemiyor, sadece onun yerine kontrol altinda tutmak istiyor. Dedigim gibi beles makarna komure falan biraz ara ver, gozunu ac , anlarsin donen dolaplari
20/04/2017 tarih ve 213 sayılı olurları ile yasaklanmıştır.''Olur'' ne yahu,yeni moda mı? ''Karar'' kelimesi ne zamandır ''olur'' olarak kullanılmaya başlandı acaba?
Tersten söylemişim pardon,doğrusu;''Olur'' kelimesi ne zamandır ''Karar'' anlamında kullanılmaya başlandı?'' olacaktı.Belki herkese göre ''olur'' olmayacak,''Karar'' olunca en azından anlaması kıt insanlar bile ''Tamam'' deyip,kapatırlar konuyu:)
Nefes almak serbestmi mi acaba hani anayasa hakkımız nerde
Arkadaş fidan dikmek falan yasak değil, fidan dikme adı altında etkinlik düzenlemek yasaklanmış. Öldürülen teröristleri anmak için fidan dikme etkinlikleri yapılır, muhalefet edeceğiz diye konuyu çarpıtmayın. Yoksa kim karışır senin bahçene, tarlana ektiğin fidana.
NEFES ALMAK SERBESTMİ
hayır demekten sonra fidan dikmek de suç oldu
haberin başlığı doğru yazılmamış, Terör faaileyetleri yasaklanmıştır. fidan dikmeyi kullanana pkk yanlıları vardır.
mynet e sormak isterim bu başlığı çok zor mu buldu. Rahatsız mı oldu bu durumda.
Diğer Haberler