İzmir'de korkutan depremlerin ardından açıklama

Ege'de yaşanan depremlerin ardından Prof. Dr Şükrü Ersoy , "İnşallah ardından büyük bir deprem gelmez. Ben orada yaşasaydım 4,9’dan sonra sokağa çıkardım. Bu tür depremlerden sonra daha büyüğüne karşı sokakta olmanın faydası var. Genellikle bu bölgede uzun dönem depremler olur ardından daha büyük bir deprem meydana gelmeyebilir. Simav’ı hatırlarsınız 6’ya kadar çıkan depremler olurdu." dedi.

YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr Şükrü Ersoy Habertürk TV’de yaptığı açıklamada şunları söyledi: "İnşallah ardından büyük bir deprem gelmez. Daha önce de Çanakkale’de deprem fırtınaları yaşanmıştı. Bu bölge tektonik olarak başka bir sisteme ait.

4,9 büyüklüğünde bir deprem yer kabuğunu kırmaz. Yeri kıracak enerjiye sahip değildir. Ona göre düşünmek gerekir. 4,9 etrafta çok hissedilmiş olması çok normal. Bu biraz da derinliğe ve zemine bağlı oalrak sarsıntıyı fazla hissetme durumu olabilir.

'ARKASINDAN DEPREM GELİR DİYE BİR KAİDE YOK'

Arkadan daha büyük bir deprem gelir diye bir kaide yok. Ancak neyin olacağını bilme şansımız da yok. Belki büyük bir deprem gelmeksizin küçük depremlerle sönümlenebilir. Ben orada yaşasaydım 4,9’dan sonra sokağa çıkardım. Bu tür depremlerden sonra daha büyüğüne karşı sokakta olmanın faydası var."

Sarsıntı sonrası İzmirliler sokaklara döküldü

aklaşık 15 saniye süren sarsıntı sonrası halk panik halinde sokaklara dökülürken, Manisa Valiliği ve Manisa İl Emniyet Müdürlüğü kentte şu an için herhangi bir olumsuzluğun olmadığını duyurdu.

Günlerdir beşik gibi sallanan Ege’de saat 13:54’ten 17:12’ye kadar 18 ayrı deprem meydana geldi. Depremlerden 2’si Uşak’ta meydana gelirken 16’sı Manisa’da yaşandı. Depremler Nazilli ve çevresinin yanı sıra Aydın merkez ilçe Efeler’de de hissedildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
ara sıra sallansın en azından insanlar kendi işi ile ugraşır durmadan insan ölduruyorlar
insanlar azgınlaştı malesef bu dünyanın hakimi kim ufakta olsa hatırlatıyor
GECEYİ SOKAK DA GEÇİRMEK.. İYİ OLUR..
Rabbim afet vermez inşallah TEDBİRLİ OLMAKTA YARAR VAR
Bu tür depremler genelde sağ gösterip sol vurabilir. Hoca doğru söylemiş ama kanımca vanda henüz kırılmamış Gürpınar gevas fay hattı daha büyük tehlike arz ediyor. Nitekim son üç gündür sıcak su kaynaklarindaki ppm değeri ciddi şekilde artmakta ve hiç bir küçük deprem meydana gelmemiştir. Takip etmek gerekir.
RABBİM ÜMMETİ MUHAMMED (SAV) i ÜLKE mizi Her türlü afetlerinden Korusun,,,,
@34kso34 Dünyayı değilde neden sadece ülkemizi!! Diğerleri insan değil mi
@6.his6 bizene başkalarından başkaları bizimi düşünüyor
Ya o merdivenden apar topar inenler Japonya'da yaşasaydı? Ofisinizi sokağa mı kuracaktınız? Ne korkak milletiz. 4 şiddetinde depremden bile tavuk gibi kaçıyoruz.
Diğer Haberler