Muharrem İnce'den Kılıçdaroğlu'nun sözlerine yanıt!

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Erzurum İl Başkanlığı'nda Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'siyasi nezaketsizlik' sözlerine yanıt verdi. İnce, "Benim gizli ajandam yok" dedi. Yeniden cumhurbaşkanı adayı olduğunu söyleyen İnce, "9 Eylül'de yeni bir kampanya başlatacağız" ifadesini kullandı.

CHP'nin 24 Haziran seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, CHP İl Başkanlığını ziyaret için parti binasına gelişinde, aynı binada bulunan MHP İl Başkanlığına na girdi. Buradaki MHP'liler ile selamlaşan İnce, daha sonra beraberindeki partisinin Yalova ve Bolu milletvekilleriyle CHP Erzurum İl Başkanlığına geçerek, CHP İl Başkanı Bülent Oğuz'u makamında ziyaret etti.

İnce, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, 24 Haziran'daki Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'ne değinerek, bir seçim kampanyasını geride bıraktıklarını belirtti.

Kampanyadaki sloganlarının "Herkesin cumhurbaşkanı" olduğunu hatırlatan İnce, "Hepinizin cumhurbaşkanı olmak için devam edeceğiz. Herkesi kucaklayan, memleketin sorunlarına kafa yoran, 81 vilayeti karış karış dolaşan hepimizin cumhurbaşkanı adayı olarak Erzurum'dan başladık." diye konuştu.

"KAMPANYAYI BAŞLATIYORUZ"

Kampanyadan önce ve kampanya sırasında Erzurum'a gelemediğini vurgulayan İnce, şunları söyledi:

"Onun için Erzurumlulardan özür diliyorum. 68 vilayete gidebildik. Burada cumhurbaşkanlığı oyumuz partinin oyundan çok çok fazla. 45 bin civarında bir oyumuz var, yüzde 9,9 almışız. Yani gelseymişim barajı aşacakmışız. Merak etmeyin Erzurum'dan bu kampanyayı başlatıyoruz. Siyaset uzun soluklu bir iştir. 9,9'da kalmak beni üzdü. Mutlaka Erzurum'da barajı geçeceğiz ve bir sonraki toplantımızı tabii ki cumhurbaşkanı olarak Erzurum milletvekilleri ile yapacağız. Türkiye, okul öncesi çocuklarına sahip çıkamayan bir ülke, okuldaki çocuklarını da yerleştirmeyen bir ülke. Yani okul öncesindeki çocukların başına her gün kötü bir olay geliyor. Türkiye'nin böylesine devasa sorunlarla boğuştuğu bir dönemde çözüm ve çare olmamız lazım. Bu mücadeleye devam edeceğiz."

m3

"BU İŞİ BAŞARACAĞIZ"

Erzurum'dan 9 Eylül'de kampanya başlatacağını aktaran İnce, "Bu kampanyanın ilk açılışını Erzurum'dan yapıyorum. Bu kampanya Türkiye'yi gençlerle yönetelim kampanyası. CHP'nin şu anda 1 milyon 250 bin üyesi var. Ben 9 Eylül 2018'den 9 Eylül 2019'a kadar bir yıl içerisinde 1 milyon 250 bin genci üye yapma kampanyası bu. 18-35 yaş arasında partinin üye sayısı kadar 1 milyon 250 bin genç hedefini başaracağız. Yani 15 milyon oy aldık. hedefimiz 30 milyon oydur. Onun için genç kardeşlerime Erzurum'dan sesleniyorum. 9 Eylülde kampanyayı başlatacağız. Bir yıl içerisinde üye sayısını iki katına çıkartırsak önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçiminde de 15 milyonu 30 milyon yapacağız. Allah'ın izni ve milletin isteğiyle bu işi başaracağız." diye konuştu.

Muharrem İnce, bir gazetecinin Bakanlar Kurulunun yetkilerinin cumhurbaşkanına devredilmesine ilişkin Kanun Hükmünde Kararname (KHK) hakkındaki düşüncelerini sorması üzerine, "Zaten öyle değil miydi? Türkiye'de tek adam değil miydi? Bütün yetki onda zaten. Başbakan zaten fiilen yoktu. Vali o, kaymakam o, doktor o, hemşire o, her şey o, kekçi o, kıraatçi o." ifadelerini kullandı.

"GİZLİM SAKLIM YOK, GİZLİ AJANDALARIM, GİZLİ PLANLARIM YOK"

Bir gazetecinin "CHP'nin karıştığı söyleniyor, CHP karıştı mı" sorusu üzerine İnce, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Hayır olur mu, CHP karışmadı. Tam tersine biz Sayın Genel Başkan'la bir ağabey-kardeş ilişkisi içerisinde eşlerimizle yemek yedik. Ben Sayın Genel Başkan'a bir teklifte bulundum, onu da basınla paylaştım. Gizlim saklım yok, gizli ajandalarım, gizli planlarım yok. Bu millete hiç yalan söylemeyeceğime söz verdim. Sayın Genel Başkan'a yaptığım teklifi de milletle paylaştım. Karışma falan yok."

Muharrem İnce, bir gazetecinin "Perşembe günü CHP MYK toplanacak, olağanüstü kurultay çağrısı bekliyor musunuz?" sorusu üzerine de "Ben MYK üyesi değilim, takdir MYK üyelerinindir." yanıtını verdi.

m2

NE OLMUŞTU?

CHP'nin cumhurbaşkanı adayının Muharrem İnce olarak açıklandığı 4 Mayıs'tan itibaren gündeme gelen "genel başkanlık yarışı" seçimlerden sonra gün yüzüne çıktı.

Seçimin ardından yaptığı açıklamada, "Benim ağzımdan kurultay lafını duyamayacaksınız." diyen Muharrem İnce, dün TBMM'de tamamen farklı ifadeler kullandı.

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldiği yemekte, "İsterse olağanüstü kurultayı toplayarak, benim genel başkan, kendisinin onursal genel başkan olabileceği teklifinde bulundum." dediğini aktaran Muharrem İnce, parti kulislerini hareketlendirdi. AA muhabirinin aldığı bilgilere göre bu açıklama, genel merkez tarafından "siyasi nezaketsizlik" olarak nitelendirildi.

Ancak partiden "kurultay yok" açıklaması yapılsa da delegeler arasında hareketlilik yaşanmaya başladı. İnce'nin açıklamasının ardından, farklı illerde bazı kurultay delegeleri sosyal medya üzerinden "kurultay çağrısı" yapan videolar paylaşmaya başladı. CHP'nin bazı il başkanlarının da Muharrem İnce'yi destekleyerek, kurultay çağrısı yaptığı biliniyor. Daha önce de aralarında Nur Serter, Şahin Mengü, Kemal Anadol gibi isimlerin yer aldığı 9 Eylül Platformu, kurultay çağrısı yapmıştı.

KAÇ DELEGENİN İMZASI GEREKİYOR

Olağanüstü kurultay için 2018 Mart ayında yapılan 19. Olağanüstü Kurultay'daki delege sayısı göz önüne alındığında, 260 delegenin noter onaylı oyu gerekiyor. Ancak bu sayı kurultayın seçimli olmasını sağlamıyor.

Tüzüğe göre, olağanüstü kongreyi isteyenlerin sayısı kongre üyeleri tam sayısının salt çoğunluğunu sağlıyor ise olağanüstü kongrenin gündemine güven oylaması ve seçim maddeleri konulabiliyor.

Son kurultay göz önüne alındığında 650 civarında delegeye ihtiyaç bulunuyor.

m4

İNCE İKİ KEZ ADAY OLDU VE KAYBETTİ

Muharrem İnce, 5 Eylül 2014 tarihinde Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun çağrısı ile toplanan 18. Olağanüstü Kurultay'da ilk kez rakip olarak Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıktı.

Kılıçdaroğlu'nun 740 oyla koltuğunu koruduğu bu kurultayda, 177 delegenin imzasıyla aday gösterilen Muharrem İnce'nin aldığı 415 oy ise dikkatleri farklı bir yöne çekti.

Delege yapısındaki hareketlilik nedeniyle sonraki kurultaylarda genel merkez işi daha sıkı tuttu. Bunun karşılığını 35. Olağan Kurultay'da alan Kılıçdaroğlu, tek aday olarak seçime girdi.

CHP'nin bu yıl şubat ayında gerçekleştirilen 36. Olağan Kurultayı'nda ise Muharrem İnce yeniden aday oldu oldu. Mükerrer imza tartışmasının da yaşandığı kurultayda, bin 266 delegenin bin 253'ü oy kullandı. İnce, geçerli bin 237 oyun 447'sini alırken, Kılıçdaroğlu ise 790 oy alarak yeniden genel başkan seçildi.

Kemal Kılıçdaroğlu, böylece 4'ü olağanüstü, çoğu da seçimli olmak üzere girdiği 7 kurultaydan da başarıyla ayrıldı. Muharrem İnce ise rakip olduğu 2 kurultayda da kaybetti.

CHP'DE 36'SI OLAĞAN 55 KURULTAY YAPILDI

Türk siyasi tarihinde "kurultaylar partisi" olarak adlandırılan CHP'de bugüne kadar 36'sı olağan olmak üzere, 55 kurultay gerçekleştirildi. 3-4 Şubat tarihlerinde 36. Olağan Kurultayı'nı gerçekleştiren CHP, son olarak 9-10 Mart'ta tüzük değişikliğini içeren 19. Olağanüstü Kurultayı'nı yapmıştı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu CHP'nin ilk kongresi, Türkiye Cumhuriyeti'nin temellerinin atıldığı Sivas Kongresi (4-11 Eylül 1919) olarak kabul ediliyor.

Parti, ilk olağanüstü kurultayını ise Atatürk'ün vefatı üzerine 26 Aralık 1938'de yaptı. Kurultayda, "değişmez genel başkanlığa" seçilen İsmet İnönü, yaklaşık 33 yıl bu görevi sürdürdü.

CHP'de İnönü'nün ardından Bülent Ecevit, Hikmet Çetin, Altan Öymen ve Deniz Baykal genel başkanlık koltuğuna oturdu. Kılıçdaroğlu, partinin 7. genel başkanı olarak görevine devam ediyor.

Kılıçdaroğlu, CHP'nin genel başkanlık koltuğuna 2010'da dönemin CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın istifasının ardından gerçekleştirilen 33. Olağan Kurultay'da oturmuştu.


Okuyucu Yorumları 77 yorum
yiyin birbirinizi zenk aliyorum
bırak git artık kılıçdaroğlu
kılıçdaroğlu bırakması lazım değişim şart
Kılıçdaroğlu nezatle bırakmalı..
İnce çok tehlikeli bir adamsın ..
Erdoğan' ın korkulu rüyası..
Yahu Her Seçim Sonrası Aynı KeMal Beğk Koltuk Benim Diyor Ölürümde Vermem Diyor Binecem Böyle Chp ye Diyor Verecem Kırbaç Verecem Kırbaç
Sayın Kılıçdaroğlu çok mütevazi ve dürüst bir siyasetçidir. Ama maalesef iftiranın adının algı ile değiştirildiği bir ülkede, oluşturulan algının kurbanı oldu. Şu saatten sonra siyaset yapma alanı bırakılmadı kendisine. Ak Parti bile İnceyi destekliyor. Sayın İnce'ye kim gaz veriyorsa yanlış adımlar atmasına sebep oluyor. Hem Kılıçdaroğlu'nu hemde İnce'nin siyasi hayatı şuan tehlikede. Bir taşla iki kuş vuruyorlar. Sayın İnce seçim yeni bitti bı acelecilik neden? Neden seçim günü size güvenenleri yüz üstü bıraktınız. Bu çıkışlarınız artık itici gelmeye başladı insanlar üzerinde. Egoistsiniz
@omesa biz akp kılıçtar oğlunu destekliyoruz 2072 kadar ikdidarız oçıkıp her seçimden sonra akp kaybeti desin biz razıyız
BU ADAMI SEVMEYE BAŞLADIM DOBRACI
Ya İnce seçimi kazansaydı büyük kaos başlardı
Yürü be başkan. Bak şimdiden başkan diyorum doğru yoldasın.
chp yi kemal kılıçtaroğlu yönetmiyorki neyin kafası ı yaşıyo bunlar
hadsiz sen kimsin asrın lideri kemal amcaya lafsöylüyorsun ssk bitirmiş olabilir chp atatürkcülüğü bitirip pkk partisi de yapmış ola bilir fetönün taşeronuda olabilir ama 9 kaybeti 10 dakaybetmesi için bize lazım kardeşim yürü git be ince ince biz akpliyiz çekeriz cefa kemal başkan bizi bırakma
Bunlar bide ülke yönetecek ha
Inceye IYI gaz vermişler CHP genel baskani ol demişler yenilemişsin yenilemişsin
Hala kısır bir döngüde tartışıyorsunuz Olay Muharrem İNCE nin Genel Başkanlığı olayı değildir.Olay CHP de değişimin gerçekleşmesi olayıdır.
@zilan.65 AYNEN KOKUŞMUŞ SİYASETÇİLERİ CHP DEN KOVALIM...
Seçimi kaybedersem Kılıçdaroğlu'nun karşısına çıkmam.., Bunların yalan ve dolanı asla bitmez,Bunlardan VATAN'a hizmet beklemek ahmaklıktır.
CADI KAZANI GİBİ KAYNAYAN CHP MİLLETİMİZE FAYDALI OLABİLİR Mİ ? ASLA... MİLLETİMİZ BUNU BİLDİĞİ İÇİN CHP’Yİ İKTİDARA TAŞIMIYOR.
ince hiç yalan söylemez aday olmam dedigini unuttu kk na büyük devlet adamı diyor madem büyük devlet adamı bırak parti başkanlıgını yapsın agbi kardeş diyor makamında gözü var chp kaynıyor yok öyle bir şey diyor rezillik her taraftan akıyor incedende bir numara olmaz sabah başka akşam başka kk na sende bir kaset ayarla o zaten bırakır gider baykal gibi
BY KEMAL KENDİ KUYUSUNU KAZDI... BİLEREK SEÇMENİNİ HDP YE YÖNLENDİRDİ. EEEE HAL BÖYLE OLUNCA PARTİ TABANINDAN DA TEPKİ ALIR TABİ... PARTİ OYLARINDADA DÜŞME OLDU. MUHARREM İNCEYİ KUTLUYORUM. BENCE ACİLEN DEĞİŞİM...
Muharremciğim çok hoşsun amma bir okadarda boşsun. Ağam eğlenir bizimle :))))
abooooww kavgada bile söylenmez birazda biz körükleyelim :)
bu hangi yüz..
CHP KESİNLİKLE BİR FİLM ÇEVİRİYOR YİNE....YAKINDA GÖRÜRSÜNÜZ...BAYKAL GİTMEDEN ÖNCEKİ PSİKOLOJİK DURUM VAR CHP DE ŞUAN...SANKİ SEÇİM YAKINDA OLUCAKMIŞ,SEÇİMİ KAYBETMEMİŞ GİBİ DAVRANIYOR İNCE...BİR OYUN OYNANACAK HERKES DİKKATLİ OLSUN...
sihirli değnek İnce.. sihirli karıştırıci oldu
bu inceyi de iyi birileri pofpofluyor bu kendini ne zannediyorki CHP sayasinde buralara geldi şimdide yediği kapı inkar ediyor.ayip
kılıçdaroğlu 9 seçim kaybediyor onu onursal başkan yapacakmışız. adam chp ye dip yaptırdı.
sayin ince siz cumhurbaskani olmak icin yola cikmadinizmi hayirdir bu kilicdaroglunu indirme cabaniz nedir bu kadar anlayamiyorum ? sanki siz gelince chp sahami kalkacak? cok dusundurucu gercekten
Sayın ince rekabet yaratmayın rekabet iyi değildir, başkanınıza biat edit, ananıza laf söylese bile yutun gitsin, ülke böylesine alışık
@haptse61 BEYİN FUKARASI ÜLKEYE NEDEN MAL ETTİN KILIÇDAROĞLU İNCE MESLESİ PARTİ MESLESİ BUNLAR KENDİ İÇİNDE SIKINTILI ÜLKE NERDEN YÖNETECEK SEN ÜLKEYE SİTEM EDEREK KARIN AĞRINDAN BAHSETMİŞSİN NORMAL VATANDAŞA MAL EDEBİLECEĞİN Bİ DURUM YOK BU HABERDE YADA GENEL CHP SORUNLARINDA
M.İNCE ! İYİDE SEN YENİLEN KILIÇTAROĞLUNA DAHİ YENİLMİŞ BİRİSİN, NASIL KAZANACAKSIN.
Chp tam bir Hababam Sınıfı bir Şaban'ları eksik. Kılıçdaroğlu o karakteri başaramadı.
Muharrem ince başkan olduktan sonra selahattin demirtaş ve hdp düşüncesinden vazgeçerek sadece insanların huzuru refahı ve mutluluğu için çalışırsa sağcı solcu kürt türk herkesten oy alır... Tabi bu dediğim kafatasçı olup her zaman türkleri suçlayan ırkçı kürtleri kapsamaz... her ne kadar sürekli türklere ırkçı deselerde ırkçı partnin önde geleni ve arkasını pkkya dayamış parti hdpdir. Bu ayrımı Atatürk sever olarak yapmazsa muharrem ince de tarih sahnesinden silinip gider
işın gücün yalan dolan.allahtan sana inanıpta oy vermedikte seçimde avuçladın.senin tek başarın kendi partini bölmek olacak,ha gayrettt maarrem
yapmayın boyle seyler Akpartinin 24 haziran yenilgisini gölgeliyorsunuz... galibiyetinizin tadını çıkarın önce bir...
koltuk sevdası olmayanlara bakın ..koltuk kavgası erken başladı..hani burdan millete koyun diyen ..eşekler vardıya chp nin gerçek yüzü budur işte kandırmak ince ben genel başkanlıga aday degilim der aday olur kılıçtaroglu bizde saray mevki makam sevdası yok der inceyi kulanır koltugu bırakmaz..altları üstleri hepsi yalan bunların mustafa kemal paşa nın yoluyla asla işi yok tek dertleri halkı kandırmak bu yüzden de halk asla size ülke yönetmeye izin vermiyecek ..siz kendi iradenizi yönetemezken devleti nsl yöneteceksiniz..
Chp eskiden Atatürk^'ün partisiydi şimdi Kılıçdaroğlunun ihanet örgütü olmuş. Artık Chp demiyorlar örgüt diyorlar.
Sn.İnce kendisini rakip görmek isteyenlerce CB yarışında bilerek ve isteyerek parlatılmış bir adaydı.Aslında ne ince ne de Kılıçdaroğlu CHP için iyi bir seçenek değildir.Onların yerine iyi eğitimli,DİPLOMALI, vizyonu açık ve tertemiz genç kadroların önünün açılması parti olarak %30 lara hatta biraz fazlasına ulaşılmasına sağlayabilir. Ancak mevcut talan döneminin bitirilmesine kafi gelmez.Bu sebeple orta sağda güçlü bir parti şarttır. İYİ parti bunu başarabilir. Ancak cizgisini korursa. Demokrasi,özgürlük,adalet ve yolsuzlukların üzerine gidilmesi konularından taviz vermeden.
Sayın ince, ağzımdan kurultay kelimesini duyamayacaksınız'' demiştiniz, peki şimdi demezler mi bu sözünde durmadı diye?
Demokrasinin olduğu yerde adalet vardır,adaletin olduğu yerde ise - Hürriyet vardır!
Demokrasinin olduğu yerde Adalet vardır,adaletin olduğu yerde ise - Hürriyet vardır! Bizde ise ne Demokrasi,ne Adalet, ne de Hürriyet var!!!
ince yi Genel başkan olarak görmek istiyoruz.ya chp de yada DSP de.
sende fos çıktın, Muharrem bey. zaten bu partiyi karıştırmak istiyorlar sende buna alet oldun. yazık
Diğer Haberler