Tunceli'deki operasyon

Ovacık ilçesinde 24 teröristin sağ yakalandığı operasyonda, 23 silah ve 4 el bombası ile çok sayıda mühimmat ele geçirildi.

TUNCELİ (A.A)Tunceli Valiliği'nden yapılan yazılı açıklamada, 15-16 Kasım'da Ovacık ilçesi Karagöl kırsalında güvenlik güçlerince yapılan operasyonlar neticesinde, 4'ü kadın, 20'si erkek toplam 24 terör örgütü MKP mensubunun sağ yakalandığı hatırlatıldı.

Açıklamada, ele geçirilen silahlara ve mühimmatlara ilişkin de bilgilere yer verildi. Operasyonda, 19 Kalaşnikof piyade tüfeği ve bu tüfeklere ait 32 şarjör, 1 Bixi makinalı tüfek, 1 M-16 piyade tüfeği ve 3 şarjör, 1 Kannas keskin nişancı tüfeği ve bu silaha ait 2 şarjör, 1 G1 piyade tüfeği ve 1 şarjör, 1 el telsizi ile menşei tespit edilemeyen 4 el bombası ele geçirildiği bildirildi.

-Operasyonun detayları-

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, kış üslenmesine geçen terör örgütüne yönelik 15 Kasım'da başlatılan operasyonel faaliyetler kapsamında, Ovacık ilçesi kırsalında yakalanan MKP üyesi bir terörist ve teröristlere yardım-yataklık yaptığı değerlendirilen kişinin ifadeleri doğrultusunda operasyonlarını yoğunlaştıran güvenlik kuvvetleri, Karagöl mevkisinde 23 kişilik terörist grubu çembere aldı.

Güvenlik kuvvetlerinin "teslim ol" çağrılarına ateşle karşılık veren teröristler, 20 saatten fazla süren ikna çabaları sonucu teslim oldu. Teröristlerin, Ovacık İlçe Jandarma Komutanlığı'ndaki ifade işlemlerinin sürdüğü bildirildi.

Ovacık kırsalındaki operasyonda, 24 bölücü terör örgütü mensubu ile örgüte yardım ve yataklık ettiği değerlendirilen 1 kişi sağ ele geçirilmişti.

-Aşağıtorunoba'daki operasyon-

Bu arada, Ovacık ilçesine bağlı Aşağıtorunoba mevkisinde güvenlik güçlerince yapılan arazi arama-tarama faaliyetleri sırasında, bölücü terör örgütü mensuplarına ait bir sığınak bulundu.

Sığınakta yapılan incelemede, patlayıcı dolu 1 piknik tüpü, 12 kilogramlık 4 mutfak tüpü, 2 piknik tüpü, 5 akü, 1 şişme bot ve bu bota ait 4 kürek, 45 litre benzin, güneş paneli, 1 araç kumandası ve uzaktan kumanda edilen düzenek, bölgedeki karakollara ait internet çıktıları, çeşitli haritalar, 2 cep telefonu, 2'si kısa mesafeli 3 el telsizi, 3 patlayıcı düzeneği, 1 radyo, 3 araç alarmı, bol miktarda elektronik devre, uydu alıcısı, patlayıcı yapımında kullanılan çeşitli kimyasallar ve kablolar, zaman ayarlı saat, şarj aletleri, bataryalar, yaşamsal malzemeler ve bol miktarda örgütsel doküman ele geçirildi.

Sığınakta bulunan 85 kilogram amonyum nitratın imha edildiği kaydedildi. Aşağıtorunoba mevkisinde ele geçirilen malzemelerin fotoğrafları, basına dağıtıldı.

Muhabir: Haydar Toprakçı

Yayıncı: Ahmet Ekici

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
bu haberi duyanların yuzde 98 i neden öldürülmedi diye soruyor.işte Türk milleti bunun için bin yıllardır ayakta duruyor,vatansız bayraksız kalmıyor.Allah bu millete kendi merhametinden vermiş geri de almıyor.
şimdi bu MKP Mekap ın kısaltılmışımı oluyo Pkk nın evrim geçirmişimi ne oldu yakaladınızda ne değişti hayatta hiçbişey.Neden yakalıyosunuz arkadaşım gebertin gebertin.
Diğer Haberler