Son Dakika Yeni Katar Haberleri

Katar, 4 Arap ülkesinin ablukanın kaldırılması karşılığında ilettiği 13 maddelik talepler listesini reddettiğini açıkladı. Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in Katar'a ilettiği 13 maddelik listede Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünü kapatması da yer alıyordu. İran'la ilişkilerin kesilmesi ve El Cezire televizyonunun kapatılması da talepler arasında bulunuyor.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Başkanı Abdurrahman Kaan, ilerleyen yıllarda Türkiye ile Katar'ın ticaret hacminin 5 milyar doları aşabileceğini söyledi. Kaan, açıklamasının devamında Katar'a gemi nakliye seferi başlatacaklarını açıkladı.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Katar'ın FETÖ’cü olduğu iddia edilen 45 Türk vatandaşını sınır dışı ettiği bildirildi. Türkiye’ye giriş yaptıklarında gözaltına alınan şüphelilerden Zekeriya Özşevik'in örgütün Katar imamını deşifre ettiği ve ardından Katar'ın FETÖ ile iltisakları belirlenen 45 kişiyi ülke dışına çıkardığı ifade ediliyor. Türk vatandaşı olan şüpheliler Türkiye'ye giriş yaptıkları anda gözaltına alındı.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Beyaz Saray Sözcüsü Sean Spicer, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizin 'aile içi bir mesele' olduğuna inandıklarını belirterek talep halinde ABD'nin kolaylaştırıcı katkı yapmaya hazır olduğunu söyledi. Sözcü Spicer, Beyaz Saray'da kameralara kapalı gerçekleştirilen basın brifinginde, Körfez'de yaşanan krizde gelinen noktaya ilişkin soruları yanıtladı. Spicer, Katar kriziyle ilgili "Biz bu tartışmalarda kolaylaştırıcı bir rol oynamak istiyoruz" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Katar hükümetine bağlı İletişim Ofisi Müdürü Al Sani, resmi haber ajansı QNA'ya yaptığı açıklamada 4 ülkenin taleplerinin Doha'nın egemenliğini sınırlamaya yönelik olduğunu açıkladı. Al Sani, "Bu talepler, söz konusu yasa dışı ambargonun başından itibaren terörle mücadeleyle değil bilakis Katar'ın egemenliğine ve dış politikasına müdahale etmekle alakalı olduğunu teyit ediyor" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 24.06.2017

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, gündemdeki bedelli askerlik iddialarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Katar'daki Türk üssünün kapatılma talebi hakkında da açıklamalarda bulunan Bakan Işık, "Katar'daki Türk üssü hem Katar askerinin eğitimi hem de güvenliği için yapılan bir faaliyettir. Bundan kimsenin rahatsız olmaması lazım. Şu anda bu askeri anlaşmanın yeniden masaya getirilmesi gibi bir ihtimal yok" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Katar'a karşı yaptırım uygulama girişimini başlatan Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Kuveyt gibi ülkelerin, Katar'dan talepleri gün yüzüne çıkmaya başladı. Listede ayrıca Katar merkezli ve uluslararası yayın yapan El Cezire televizyonunun kapatılması, İran ile diplomatik ilişkilerin dondurulması gibi maddeler de yer alıyor.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Kaçakçılık polisi, Atatürk Havalimanı’nda operasyon düzenledi. Hakkında 7.5 yıl kesinleşmiş hapis cezası bulunan Melis C., N.H. isimli bir kadına ait sahte pasaport ile Katar'a gitmek üzereyken yakalandı. Melis C.’nin üzerinde 2 adet nüfus cüzdanı daha ele geçirildi. Ekipler Melis C.'yi kaçırmak isteyen uluslararası insan kaçakçılık çetesinin üyelerini de tek tek yakaladı.


Yayın Tarihi: 23.06.2017

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı muhabirleri ile sahurda bir araya gelerek gündemdeki konuları değerlendirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Katar krizine ilişkin, "Birileri Türk-Arap husumeti istiyor, oyuna gelinmemeli" diye konuştu.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki diplomatik kriz sürerken, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz veliaht prensi değiştirdi. Kral Selman, yeğeni Muhammed bin Nayif’i veliaht prenslikten azlederek yerine oğlu Muhammed bin Selman’ı getirdi. 31 yaşındaki Prens Muhammed, Suudiler öncülüğündeki bazı Arap ülkelerinin 5 Haziran’dan itibaren Katar’a uygulamaya başladığı diplomatik tecritin mimarı olarak biliniyor. Peki Suudi Arabistan'da veliaht prens Katar krizi sonrası mı değişti?


Yayın Tarihi: 22.06.2017

TSK'dan yapılan son dakika açıklamaya göre 23 Türk askeri ile 5 zırhlı araç Katar'a giriş yaptı. Katar’da hâlihazırda 88 Türk askeri bulunuyordu. İlk kafilenin gitmesiyle Katar’daki Türk asker sayısı 113’e çıktı. Katar’a gidecek araçların hafif zırhlı ve değişik tip tekerlekli araçlar olacağı, bunlar içinde tank bulunmayacağı daha önce açıklanmıştı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

İzmir'den, Körfez ülkelerinin ambargo uyguladığı Katar'a, yaklaşık 4 bin ton gıda malzemesi taşıyan gemi limandan ayrıldı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Körfez'i olduğu kadar dünya gündemini de sarsan Katar krizine ilişkin Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından yapılan son açıklamada, dün akşam telefonla yapılan görüşmelerin ardından, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve yeni Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın bölgede Katar ekseninde yaşanan gerilimin sona erdirilmesine yönelik çabaların artırılmasına karar verdikleri belirtildi.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Birinci Veliaht Prensi Muhammed bin Selman'a ayrı ayrı telgraf göndererek, yeni görevlendirmeden dolayı tebrik etti. Katar Emiri Al Sani, iki kardeş ülke arasındaki güçlü kardeşlik bağlarının daha fazla gelişmesini arzuladığını kaydetti.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Katar’daki üste görev yapacak ilk grup asker bugün gidiyor. Katar’a gidecek ilk kafilede 25 asker ve 5 zırhlı araç yer alıyor. Türk askerinin Katar’a ulaşmasından sonra Türkiye ve Katar silahlı kuvvetleri ortak tatbikat da yapacak. Tatbikatın Ramazan Bayramı’ndan sonra gerçekleşmesi bekleniyor.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud görüştü. Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin önümüzdeki süreçte daha da güçlendirilmesi konusunda kararlılık vurgulandı. Bölgede Katar ekseninde yaşanan gerilimin sona erdirilmesine yönelik çabaların arttırılması hususunda mutabık kalındı.


Yayın Tarihi: 22.06.2017

Suriye ihtilafında farklı tarafları destekleyen Türkiye ve İran'ın Körfez krizinde Katar'a gıda yardımı ve askeri tatbikatlarla destek çıkmasına dikkat çekti. Newsweek, "Suriye'de savaşta olan İran ve Türkiye, Körfez krizinde Katar'a gıda ve askeri tatbikatlarla destek veriyor" başlıklı analizinde "İki geleneksel düşman, Suudi Arabistan ve Katar arasındaki sert bölgesel kavgada kendilerini aynı tarafta buldular" ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Suudi Arabistan, tüm diplomatik ve ekonomik ilişkilerini kestiği Katar'a ait 15 bin deveyi de sınır dışı etti. ABD'de yayımlanan diplomasi ve uluslararası politika sitesi Foreign Policy'de yayımlanan habere göre, yalnızca 11 bin 500 kilometrekare yüzölçümü nedeniyle on binlerce develik sürülerini Suudi Arabistan topraklarında otlatan Katarlı sürü sahipleri, sınır dışı kararıyla zor durumda kaldı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Körfez ülkelerinin Katar hakkındaki endişelerini henüz detaylandırmamalarına şaşırdıklarını belirterek, "Amaç gerçekten terörizm mi?" diye sordu. Sözcü, "Bu zaman dilimi arttıkça Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin yaptıkları karşısında şüpheler artıyor." diye konuştu.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Katar Başsavcısı Ali bin Fatis el-Meri, Körfez ülkelerini resmi haber ajansı QNA'ya siber saldırı yapmakla suçladı ancak söz konusu ülkelerden hangilerinin yer aldığı hakkında bilgi vermedi. Katar Başsavcısı Meri, "QNA'ya yönelik siber saldırıyı, Katar'a yönelik ablukaya katılan komşu ülkeler düzenledi. Bu ülkelere suçlama yöneltmek için elimizde yeterli delil var." ifadelerini kullandı.


Yayın Tarihi: 21.06.2017

Katar Petroleum CEO'su Saad el-Kaabi, devam eden Katar kriziyle ilgili açıklamalarda bulundu. Saad el-Kaabi, ülkesinin kriz durumuna hazırlıklı olduğunu ve 'sonsuza kadar kuşatma altında kalabileceğini' iddia etti. Kaabi, Katar'ın petrol endüstrisinin krizden etkilenmeyeceğini savundu.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Katar yönetimi, ülkede faaliyet gösteren Yemen Büyükelçiliği'ndeki diplomatik temsilcilere ülkeden ayrılmaları için 48 saat süre tanıdı. İddialar doğrulanırsa, çok sayıda ülkenin diplomatik ilişkileri kesmesi ve abluka altına almasının ardından 'karşılık vermemeyi' tercih eden Katar, ilk kez ablukaya karşı, benzer bir adım atmış olacak.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

İngiltere merkezli dünyanın en büyük bankalarından Barclays ve dört eski yöneticisi, mali kriz döneminde Katar'dan acil sermaye toplamak amacıyla 'dolandırıcılık amaçlı komplo kurmakla' suçlandı.


Yayın Tarihi: 20.06.2017

Katar ile Türk kuvvetlerinin katılımıyla Katar'da ortak tatbikat icra edileceği bildirildi. Katar Savunma Bakanlığı, askerlerin ilk eğitimlerinin Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde yapıldığını açıkladı. Öte yandan Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara ülkelerini terk etmeleri için tanıdıkları 14 gün sona erdi. Reuters'ın geçtiği fotoğraflarda, TSK'nın Katar coğrafyasına uygun kamuflaj rengi seçmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Reuters'ın geçtiği fotoğraflarda, TSK'nın Katar coğrafyasına uygun kamuflaj rengi seçmesi dikkat çekti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargash, Katar'a yönelik ablukanın yıllar boyunca devam edebileceğini söyledi ve Türkiye'nin Katar konusundaki tutumu hakkında konuştu. Gargash, "Türkiye'nin âkil olmasını ve çıkarlarına en çok hizmet edenin Katar'a yönelik girişilen eylem olduğunu anlamasını umuyoruz" diyen Arap bakan, Türkiye'nin şu anda Katar meselesinde ideolojik hedefleri ve milli çıkarları arasında dengede kalmaya çalıştığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Hürriyet Daily News Genel Yayın Yönetmeni Murat Yetkin, bugün yayımlanan "Erdoğan her sabah yeni bir daha uyanırken" başlıklı yazısında, ses getirecek bir iddiada bulundu. Yetkin Mısır'da, Hürriyet gazetesinin İngilizce haber sitesi olan Hürriyet Daily News'e erişimin, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sisi tarafından engellendiğini bildirdi. Yetkin, engelleme kararını kınadığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Katar, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile yaptığı deniz tatbikatının ardından güneydeki El-Kalayil bölgesinde savunma tatbikatını da tamamladı. Katar'ın geçen cuma başkent Doha'nın güneyinde kara sularında başlattığı ortak tatbikata iki ABD savaş gemisi ile Katar deniz kuvvetlerinden birlikler katılmıştı.


Yayın Tarihi: 19.06.2017

Washington Hattı'nın Wall Street Journal gazetesinden aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dış politikayı kişiselleştirdiği ve bunun büyük problemler açacağını belirten uzmanlar, Ankara’nın dış politikada 'kontrolü kaybettiği'ni idda ederek, bu durumun Erdoğan için daha çok kişisel olduğu; Ankara’daki yetkililerin Katar’ın bu şekilde 'baskı altına alınıp ezilmesine' izin verilirse,sıradaki hedefin Erdoğan yönetimi olacağından şüphelenildiği iddia edildi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Suudi Arabistan basınının askeri kaynaklara dayandırdığı haberlerde Kral Selman Türkiye'nin askeri üs kurmasına izin vermediği iddia edildi. Suudi Arabistan Krallığı hükümet kaynaklarının açıklamasında ise Türkiye’nin Suudi Arabistan topraklarında askeri üs kurma teklifinin reddedildiği bildirildi. Suudi hükümetinin açıklamasında, Suudi Arabistan’ın "yabancı bir askeri üsse gereksinim duymadığı, silah kuvvetlerinin ve askeri kabiliyetinin en üst düzeyde olduğu" ifade edildi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyir, Katar'ın terör örgütlerini desteklemeyi sona erdirmesi halinde krizin çözülebileceğini söyledi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyir, Katar krizine ilişkin açıklamalarda bulundu. Bakan el Cubeyir, Katar'ın radikal ve terör örgütlerine desteğini kesmesi halinde krizin çözülebileceğini söyledi.


Yayın Tarihi: 18.06.2017

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar krizi sonrası yapılan yardımlarla ilgili açıklama yaptı.


Yayın Tarihi: 17.06.2017

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreyn, Katar'a yönelik uyguladıkları ablukanın, ulusal güvenliği korumayı amaçlayan bir egemenlik hakkı olduğunu belirtti. Söz konusu üç ülkenin Birleşmiş Milletler (BM) temsilcileri tarafından yapılan ortak açıklamada, BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd bin Raad el-Hüseyin'in, "Katar ile diplomatik ve ekonomik ilişkileri kesme kararının insan hakları üzerindeki olası etkileri konusunda endişe duyduğu" yönündeki açıklaması değerlendirildi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, telekonferans aracılığıyla Körfez ülkeleri ile Katar arasında yaşanan gerilimi ele aldı. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, liderlerin krize çözüm üretmek için yaptıkları temasları birbirleriyle paylaştıkları görüşmede, bölgedeki gerilimin ivedilikle düşürülmesi gerektiği vurgulandı.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen ve Libya, Katar ile olan ilişkilerini kestiklerini duyurmalarının ardından bugün Bahreyn'de düzenlenen Körfez İşbirliği Konseyi Toplantısı'nda skandal bir olay yaşandı. Suudi Arabistan yetkililerinin, Katar heyetine hakaret ettiği iddia edildi. Sözlü sataşmayka başlayan kavga sonrası iki taraf tekme tokat birbirine girdi.


Yayın Tarihi: 16.06.2017

Mevlüt Çavuşoğlu, Katar krizine ilişkin, "Türkiye olarak amacımız bu krizin bir an önce çözülmesidir. Sorunlar olabilir ama sorunları çözmek için bu kadar ileri giden adımları atmaya gerek yok. Tarafsızlığımızı koruyoruz ama yanlış olanı da çekinmeden söylüyoruz. Sorunun çözümüne katkı sunmaya çalışıyoruz" dedi. İran'dan ise flaş bir açıklama geldi. Tasnim haber ajansına konuşan İranlı yetkililer, Katar pazarını Türkiye'ye kaptırdıklarını söyledi.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

İki Amerikan savaş gemisi Katar Emirliği Deniz Kuvvetleriyle ortak tatbikatta bulunmak üzere Doha'ya ulaştı. ABD'nin Ortadoğu'daki en büyük üssü Katar'da bulunuyor. Katar Udeyd Hava üssünde 11 bin Amerikan askeri bulunuyor. ABD üssünde yüzden fazla uçak görev yapıyor. Katar Amerika ile 12 milyarlık uçak alım anlaşması imzaladı. Katar'ın Amerika ile 12 milyar dolar tutarında72 adetF-15 uçağı alım anlaşması yaptığı Çarşamba günü yaptığı savaş gemilerinin de aynı gün Katar'a geldiği bildirildi.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Katar krizinde flaş gelişme... Katar'ın resmi haber ajansı QNA'da yer alan Katar Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında, 12 milyar dolarlık F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzalandığı duyuruldu. Anlaşmanın imza töreni için Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiye'nin bugün Washington'da ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'le bir araya geldiği belirtildi.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman bin Casim Al Sani ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim ile bir araya geldi. Bakan Çavuşoğlu, Katar temasları sonrası Kuveyt'e gitme kararı aldı. Çavuşoğlu'nun Kuveyt'teki temaslarının ardından Cuma günü Suudi Arabistan'a geçerek Kral Salman ile bir görüşme gerçekleştireceği öğrenildi.


Yayın Tarihi: 15.06.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani ile görüştü. Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'a gelen Çavuşoğlu ve Zeybekci, burada Katar Emiri Al Sani ile bir araya geldi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Katar krizinin nedenine ilişkin analizlere yer veren İngiliz basınından dikkat çeken yorumlar... İngiliz The Telegraph gazetesi, Katar'daki diplomatik krizin merkezinde Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve Veliaht Prensi Salman'ın Katar Emiri Al Tani ile yürüttüğü büyük rekabetin yer aldığını ileri sürdü. 31 yaşında olmasına rağmen Suudi Arabistan'da son yıllarda çok önemli makamlara getirilen Prens bin Selman'ın 37 yaşındaki Katar Emiri el Tani'nin yönetimiyle mücadele etmek istediğini düşünüyor.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Reuters'ın Beyrut mahreçli haberine göre, Katar ve Suriye arasında yaşanan restleşmenin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad'a muhalif kesim arasındaki bölünmeleri daha da derinleştireceğini düşünen Suriyeli isyancılar bu durumdan huzursuzluk yaşıyor. Türkiye ve ABD gibi, Suriye'de Esad'a karşı olan ve bu karşıtlığı destekleyen Katar ve Suudi Arabistan, İran'ın desteklediği Esad'ı devirmek için çabalayan bazı gruplara silahlı yardımda bulundular.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Suudi Arabistan'dan gelen 'Abluka değil boykot' açıklaması Katar'ı kızdırdı. Katar resmi haber ajansı QNA'nın haberine göre Rumeyhi, Katar ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krize ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Katar Dışişleri Bakanlığı Basın Ofisi Müdürü Ahmed bin Said er-Rumeyhi, "Kardeş Körfez ülkelerinin Katar'ın tek sınır kapısını kapatması, aynı şekilde hava ve deniz yolunu kapatması boykot olarak tanımlanamaz, bu doğrudan ablukadır" dedi.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Bahreyn'de bir avukat, sosyal paylaşım sitelerinde Katar yanlısı paylaşımda bulunduğu için gözaltına alındı. Avukatın, gerekli işlemlerin tamamlanmasının ardından savcılığa sevk edileceği bilgisi verildi. İçişleri Bakanlığı'nın bildirisine göre, Katar'a karşı sevgi ve sempati besleyen kişi 5 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) Washington Büyükelçisi, "Katar'a askeri operasyon yapılacak" iddialarına "Katar'a yönelik askeri bir operasyon söz konusu değil" şeklinde yanıt verdi. Katar'ın siyasetini değiştirmemesi durumunda Doha'ya yönelik "yeni tedbirler uygulanacağını" aktaran Uteybe, "Katar'dan istenen taleplerin listesi yakında Washington'a sunulacak." ifadesini kullandı.


Yayın Tarihi: 14.06.2017

"Katar'ın Nisan ayında, İran destekli Iraklı Şii milislerin kaçırdığı belirtilen 26 Katar Kraliyet Ailesi üyesi ile Suriye'deki cihatçıların alıkoyduğu Şii savaşçılar karşılığında Suriye'deki eski bir El Kaide üyesine 1 milyar dolara yakın fidye ödediği bildirilmişti. Dolayısıyla, Katar'ın radikal ve aşırılık yanlısı ideolojiye finansman sağlamaya devam ettiği Doha'ya ilişkin kaygının da temelini oluşturdu."


Yayın Tarihi: 14.06.2017

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar krizini görüşmek üzere yarın Katar'a gidiyor. Çavuşoğlu yaptığı açıklamada "Tarafları dinlemek lazım. Herkesle görüştük. Cumhurbaşkanımız görüşmeler yaptı. Dışişleri Bakanı ülke dışında, diğer yetkililerle görüşeceğiz. Katar'a ziyarette bulunacağız. Ve biz nasıl katkı sağlayabiliriz diye görüşeceğiz." dedi.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Katar, Körfez ülkeleri ve Mısır’ın ablukasını kırmak için gemilerine Umman limanlarına yönlendirmesinin ardından yeni formüllere başvurmaya başladı. Ülkedeki zengin iş insanı Mutaz el Khayyat, Avustralya ve ABD’den satın alınan 4 bin ineği ülkedeki süt krizini sona erdirmek için uçaklarla Katar’a getirmeye karar verdi. Hayvanlar, ABD ve Avustralya'dan getirilecek.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Türk Silahlı Kuvvetleri'nden yapılan açıklamada, "3 kişilik askeri heyet üs hazırlıkları için dün Katar'a gönderildi" denildi. Katar'a yönelik diplomatik tecrit kararıyla ilgili tartışmalar sürerken, Ankara'dan dikkat çekici bir adım gelmişti. Türkiye ile Katar arasında 2016'da imzalanan ancak onay için Meclis Genel Kurulu'nda bekleyen 5 askeri anlaşma gündemin ön sıralarına çekilmişti. O anlaşmalardan ikisi Genel Kurul'da kabul edilmişti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017

Suudi Arabistan'dan son dakika Katar açıklaması... Suudi Dışişleri'nden yapılan açıklamada, "İhtiyaç olursa Katar'a gıda ve ilaç sağlamaya hazırız" denildi. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cübeyir, eğer ihtiyaç duyuluyorsa Katar'a gıda ve ilaç sağlayacaklarını söyledi. El Cübeyir, Arap ülkelerinin Katar'ı ablukaya alma kararının doğru olduğunu savunurken, Katar ile diplomatik ilişkilerini kesen Suudi hükümetinin "bağımsızlık haklarını" kullandığını ifade etti.


Yayın Tarihi: 13.06.2017
İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir