CHP’den Erdoğan’a çok sert ‘terör’ yanıtı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, “15 yıl önce ülkeyi sıfır terörle teslim alıp 15 yıl içinde terör örgütlerini devletin bağrına yerleştirerek darbe yapacak güce eriştiren Erdoğan’ın, bizim terörü 4 yılda bitiririz sözümüzü anlayabilmesini beklemiyoruz. Ancak kendisine güveniyorsa ki biz Genel Başkanımıza güveniyoruz, çıkar karşısına televizyonda tartışırlar, milletimiz kim haklı, kim değil öğrenmiş olur” dedi.

CHP’li Tezcan, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında parti genel merkezinde gerçekleştirilen Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Türkiye'nin hala en ağır darbe koşulları altında yaşamaya devam ettiğini ifade eden Tezcan, Cumhuriyet Gazetesi yazarları Akın Atalay, Ahmet Şık, Kadri Gürsel, Murat Sabuncu, Ahmet Kemal Aydoğdu ve Yusuf Emre İper'in serbest bırakılmadığını anımsattı. Gazetecilerin “tutsaklıklarının” devam etiğini belirten Tezcan, “Mahkemelerin ancak hukuk etkisi altında verdikleri kararlara tutuklama denebilir. Bu kararlar siyasetin emir ve talimatı altında alınmıştır. Bu nedenle tutuklama değil, tutsak almadır. Bu karar 20 Temmuz darbe hukukunun gazetecilere yönelik yargısız infazıdır” dedi.

“SÖZDE DANIŞTAY BAŞKANI GÖREVİNDEN AYRILMALI”

Yargının “Saraya yaranma yarışı içinde” olduğunu savunan Tezcan, “Saraya yaranma telaşı meslek yeminini, meslek ahlakını unutturmuştur. Üsluptan, dile, tutumlardan kararlara kadar her yerde bu çürümenin izleri görülebilmektedir” dedi. CHP’li Tezcan, idareyi hukuk adına denetlemekle görevli Danıştay Başkanı'nın da kendisini “Hükümet eş başkanı” sandığını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Adaletle anılması gereken bir kurumun başındaki kişinin adalet kavramından rahatsız olup ‘sözde adalet' ifadesini kullanması, sadece onun ‘Sözde Danıştay Başkanı' olduğunun tescilidir. Sözde Danıştay Başkanı hakkında Danıştay Başkanlık Kurulu’na dilekçe verdik. Bu yakışıksız tutum Danıştay'ın sırtında da yüktür. Şimdi ya sözde başkan görevden ayrılmalı, ya da yetkili kurullar istifa veya emekliliğini istemeye davet etmelidir.”

YAZICI'YA DÖNÜK HABERE ERİŞİM YASAĞI

İktidarın 15 Temmuz darbesi ile mücadeleden kaçtığını, OHAL uygulamalarının da darbenin siyasi ayağını gizlemeye yaradığını belirten Tezcan, “Hukuk ve iktidar gücünün darbenin arkasındaki ilişkileri gizlemeye dönük kullanılmasının en yeni örneği Cumhuriyet'in Hayati Yazıcı'ya dönük haberine erişim engeli getirilmesidir. FETÖ iddianamelerinde adı geçen iş adamlarıyla ilişkilerine dönük bilgiler içeren bu haberler yasaklanmıştır. Telefonunda FETÖ'cünün numarası kayıtlı diye gazetecilerin tutuklandığı bir ülkede, hükümette etkili isimlerin iş ilişkilerinin haber yapılması dahi yasaklanıyorsa, darbenin siyasi ayağına nasıl gidilecek? Bu iktidarın derdi 15 Temmuz darbesiyle hesaplaşmak değil, 20 Temmuz darbesini tahkim etmektir. Çünkü gerçek bir hesaplaşma faturasının kendi önlerine konacağını çok iyi bilmektedirler” dedi.

“BİZ PKK İLE MASAYA OTURMAZ ÜLKEMİZİ TERÖR ÖRGÜTLERİNE TESLİM ETMEYİZ”

Açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Belediye Başkanları toplantısındaki sözlerine de yanıt veren CHP’li Tezcan, şöyle devam etti:

“AK Parti Genel Başkanı bugün yine malum bölücü üslubuyla ‘Bu milletin evlatlarını şehit edenleri savunduğumuz' iftirasına sarılmaktadır. Bu milletin evlatlarını şehit eden teröristlere kamyonlarla silah dağıtılırken valilere ‘karışmayın' diyen Erdoğan'dır. Terör örgütü bölgede mahkemeler kurarken, askere alma adı altında militan devşirirken, vergi daireleri kurup para toplarken bunlara başkanlık sevdasıyla göz yuman Erdoğan'dır. Biz, devlet terörle mücadele ederken devlet olmanın vakar ve asaleti içinde, hukuk içinde, devlet olmanın büyüklüğüne yakışır şekilde hareket etmesi gerekir, diyoruz. Vatandaş ile teröristi ayırmak devletin görevidir, diyoruz. 15 yıldır yapamadığını, dört yılda yapacağız, diyoruz çünkü biz PKK terör örgütüyle masaya oturmaz, ülkemizi terör örgütlerine teslim etmeyiz.

TELEVİZYON DAVETİ

Siz ise topyekün bir hamaset edebiyatıyla, dün olduğu gibi bugün de terörle mücadele siyaseti değil, terörden yararlanma siyaseti peşindesiniz. Sizin kim olduğunuzu da çok iyi biliyoruz. Şehitlerimize ‘kelle' diyen ve terör örgütü liderine ‘sayın' diye hitap eden Erdoğan'ın kendisidir. Bu siyaset anlayışı dün olduğu gibi bugün de iflasa mahkumdur. Ancak her çöküşün ağır bedelini millet ödemektedir. 15 yıl önce ülkeyi sıfır terörle teslim alıp 15 yıl içinde terör örgütlerini devletin bağrına yerleştirerek darbe yapacak güce eriştiren Erdoğan'ın, bizim terörü 4 yılda bitiririz sözümüzü anlayabilmesini tabii ki beklemiyoruz. Ancak kendisine güveniyorsa ki biz Genel Başkanımıza güveniyoruz, çıkar karşısına televizyonda tartışırlar, milletimiz kim haklı, kim değil öğrenmiş olur.”

“HÜKÜMET KUZEY IRAK REFERANDUMU KONUSUNDA KARARLI BİR TUTUM GÖSTERMİYOR”

Dış politika konusunda da hükümeti eleştiren CHP’li Tezcan, hem komşularıyla hem de uygar, demokratik dünya ile kavga halinde yalnızlaşmış bir Türkiye yaratıldığını ifade etti. Türkiye'nin bölgede çözümün aktörü olmak yerine sorunun bataklığına dalıp çırpınan bir ülke durumuna düşürüldüğünü savunan Tezcan, “En son hükümet Kuzey Irak referandumu konusunda da kararlı bir tutum göstermemektedir. Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması şarttır. Referandum meşru değildir. Referandumu tanımıyoruz. Hükümetin de sahada top gezdirmeyi bırakıp bu konuda net bir tutum alması ve açıklama yapmasını bekliyoruz” dedi.

SİHA YANITI

Türk Silahlı Kuvvetleri, silahlı insansız hava araçlarıyla sivillerin vurulduğu iddiasını yalanlarken, TSK'nın bu açıklamasına CHP'li Sezgin Tanrıkulu'ndan yanıt geldi.

CHP’li Sezgin Tanrıkulu’nun konuyla ilgili yaptığı açıklamasında, “Diyarbakır, Van ve Hakkari Baroları,SİHA ile sivillerin vurulduğu iddialarına açıklık getirmek üzere bir araştırma ziyareti düzenlemiştir” diyen Tanrıkulu, “Barolar Vali ve Başsavcılık ile görüştükleri ziyaret sonucu, SİHA ile biri ölen 4 sivilin vurulduğu bilgisini net biçimde elde etmiştir. Barolar heyetleri,cezaevinde tutuklu bulunan yaralanan siviller İbrahim Sak ve Musa Tarhan’ı da ziyaret edip olayla ilgili bilgi almıştır. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları heyetleri, esnaf ile görüşüp, vurulan kişilerin kimliklerini, yaptıkları işleri de teyit etmiştir. Diyarbakır, Van, Hakkari Baroları, Hakkari’de SİHA ile vurulan ve öldürülen sivillerle ilgili detaylı raporlarını yakında açıklayacaktır” ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
CHP 4 yılda kesinlikle terörü bitirir.! Güneydoğuyu ve üstüne karadenizi promosyon verir ve demokrasi bunu gerektiriyordu derler.!
reis adam 20 defadır çık karşıma neden çıkmıyorsun? korkuyormusun demeye başladım artık.
KARDEȘİ KARDE$E KİRDİRAN HAİNLİK MİLLETİ MİLLETE KİRDİRİP SALTANATİNİ SÜRDÜRMEK İSTİYOR GÕZÜ DÖNMÜ$ HAİNLİK HAKKİMİZ HARAM OLSN
akp 15 yılda hiç ıyi bir şey yapmadı dediğin sürece bu insanlar sana inanmazlar. senin siyasetin 1980 lerde kaldı sen hala 1980 lerin siyasetini yapmaya devam ettiginiz surece yok olmaya mahkumsunuz
Cumhurbaşkanı neden adamın karşısına çıkmıyor ben hala anlamadım.Televizyonda çık cevap ver.Demokratik ülkelerde böyle oluyor.
Senin genel müdürün kasetle geldi siyasi bi geçmişi olmayan bir hadsiz.O kim ki onunla tv programına çıksın.Zaten çıkmıyacağını bildikleri için böyle boş boş konuşuyolar.
alah aşkına kılıştar oğlunun bu ülkeyi yönetecek kabiliyette biri olduuguna kaç kişi inanıyor c.h.p yandaşları bile partiyi alevi delegelerle doldurduğu için sesini çıkaramıyorlar kendi millet vekilleri bile artık defol diyorlar içlerinden bu ne yüzsüzlüktür dünyanın neresinde var 9 seçim kaybedipte koltuğunda oturan parti başkanı adam gines rekorlar kitabina girecek dünyanın en beceriksiz yalancı parti başkanı diye
Ak Parti milletini ortakları tarafından Kurşun sıktığınız bir iktidar vatanı satmış açılım adı altında PKK ile ortaklaşa 15 yıl kol kola Feto ile birlikte en son milletine Kurşun sıkılmış bir iktidar Yani hala daha bunu söyleyemiyor
Sayın Tezcan öncelikle partinizdeki abuk subuk insanları temizlemeniz gerekiyor. Onlar yüzünden parti gerçek kişiliğini yansıtamıyor. Sezgin Tanrıkulu'nun her yaptığı açıklama ve yaptığı iş CHP yi bitiriyor. Terörle yan yanaymışsınız gibi hedef olmanıza sebep oluyor. Ülkemiz çok hassas demokratik olmakla teröre destek vermek arasında çok hassas bir çizgi var. Sezgin beye tavsiyem terörden zarar gören insanların cephesinden baktığı kadar şehitlrimizin ve onların yakınları cephesinden de baksın bu yaşananlara.
40 yilda hic kimse bitiremedi simdiye kadar bunlar 4 senede bitirmek istiyor kecke öyle kolay olsa inanmak güc istiyor
CHP'den bir vekil çıktı siha'lar ile alakalı rahatsızlığını belirtti. Dedim ki Kendi şahsi düşüncesidir partisi ile alakası yoktur. Sonra kılıçdaroğlu konuk oldu bir programa ve dedi ki 'Tamam terörist destekçisi olabilir hatta teröristin kendiside olabilir elinde silah yokken sihalar vuramaz' dedi şaştım kaldım. Halbuki bikaç yıl evvel dağlıca karakol baskını sonrası çok sayıda verdiğimiz şehitler için kılıçdaroğlu aynen şunları söylemişti 'Bu insansız hava araçları ne iş yapıyor da teröristler elini kolunu sallayarak gezebiliyor'. CHP ne yapmaya çalışıyor anlam veremedim.
Televizyona çıkıp medeni insanlar gibi halkın önünde tartışmak Erdoğanın boyunu çok aşar.O ancak koyunlara masal anlatır.
CHP ni Reis tarafından muhatap alınmaması onları delirtiyor.ne yapsakta muhatap alınsak diye..Ne yüzsüz hain bunlar.Yalan ,iftira,düzenbazlık Yaşam tarzları olmuşResin CHP yi muhatap almasını istemiyorum.
çıkamaz o ancak kaçak saraya topladığı koyunların karşısında atıp tutar.
tv çıkmaya gerek yok hakem halk ise sandıkta cevabını veriyor zaten yenilen kılıçdaroğlu güreşe doymazmış.
Senin genel başkanının makamı ile Cumhurbaşkanı nın makamı bir mi ki karşısına çıksın?
CHP miydi teröristlere göz yuman hendek kazmalarıne ses çıkarmayan dağdan gelen teröristleri davul zurna ile karşılanmasına ses çıkarmayan teröristlere pişmanmısınız dendiğinde hayır çünkü biz apo nun emriyle geldik demelerine ses çıkarmayan,apo ya sayın diyen CHP miydi,aponun ayağına giden bakanını gönderen mit müsteşarını gönderen CHP miydi,kimdi yahu kim?açılımı CHP mi başlattı sırf oy uğruna memleketi kan gölüne dödüren CHP miydi?ya insanda biraz utanma olur ya ar damarı çatlamadıysa?CHP miydi pkk temsilcileri ile masaya oturan?neymiş efendim barış içinmiş?geldimi barış?HAYIR HAYIR HAYIR!!
Hele bir ÇÖZÜM SÜRECİ DÖNEMİ'ne bakın,kim baldıran zehiri içerim deyip çark etti,Yüzlerce Vatan Evladı bu rezilliğin sonunda nasıl pkk tarafından ŞEHİD edildi,atv'de çıkıp kim:Biz teröristlere dokunmayın,belki akıllanır uslanırlar diye Valilere talimat verdik Askere operasyon yaptırmadık ama yanılmışız;KANDIRILDIK ALLAH ve MİLLETİM AFFETSİN dedi onların cevaplarını arayın,araştırın bulun sonra çıkıp Chp veya başkasına terör destekçisi deyin,Aynı şey bugün fetö olan dünün Hizmet hareketi için de geçerli.Eteklerini öperken Hizmet dediler kirli çamaşırlarını döküp darbeye kalktıklarında fetö!
# SENİ SOMUREN KULLANİP KULLANİP SOKAGA ATANLAR UTANSİN.KARDESİM SENİN OLUMUN ONLARA CELLAT OLDUGUNU UNUTMA.ONLARA DA BU YER YUZU DAR EDİLİCEK RABBİM BUYURUYOR MAZLUMUN AHİYLA ABAD OLUNMUYACAGİNİ BUNUN.GİBİ 15 BİN.YİRMİ BİR KARDESİMİZ VAR BU SEKİL BU KARDESİMİZİN AİLESİ COLUK COCUGU NE OLUCAK.ORTADA KALMİS DURUMDA BU HAKKİMİZİ FETOCU KAHİPLERE PESKES CEKENLERDE HEM DUNYADA HEM.AHİRETTE İKİ ELİMİZ ONLARİN YAKASİNDA OLUCAKTİR HİC MERAK ETME SEVGİLİ KARDESİM RABBİM MAZLUMUN.MEZARİNİ CENNET BAHCELERİNDEN BİR BAHCE YAPİCAKTİR GOZUN ARKADA KALMASİN.RABBİME SENİ TEVDİ ETTİGİNİ.HERKES SENDEN.SONRA O K
kardeşim fazla dürüstsünüz biz ülke olarak buna hazır degiliz,bize calacak,çırpacak,insanları horlayacak siyasetciler gereko yüzden de hükümetin basında bu saydılarımı yapanlar var..
Didişmeyelim, doğruları yapalım, birbirimize doğru yolu gösterelim. Türk siyaseti bu kısır çekişme döngüsünden kurtulmalıdır. Halk sizi meclise didişin diye göndermedi, hangi parti olursa olsun çözüm üretilmesi için gönderdi. Nedir bu kısır çekişmeler? Çözüm üretin, fikir üretin halk da size yardımcı olsun. Elbirliği böyle olur. ''Ben gidersem devlet yıkılır'', ''televizyonda tartışalım''... Aklınızı başınıza alın beyler. Biz sizin yaptıklarınızın, ne düşündüğünüzün farkındayız. Kim giderse gitsin bu vatan, bu devlet sahipsiz kalmaz. Siyaset artık duygusal değil, bilimsel yönetilmeli.
PKK İLE KOLKOLA YÜRÜYEN CHP FETONUN KANALI BANKASI GAZETESİ KAPATILIRKEN KARŞI ÇIKAN CHP FETO İLE KOL KOLA YÜRÜYEN CHP SİZ NEYİ BİTİRİYORSUNUZ BE VATANINI İSRAİLE VB. ÜLKELERE ŞİKAYET EDEN ÜLKESİNİ KAOS ÜLKESİ GİBİ GÖSTEREN SİZ NEREDE ATATÜRKÇÜLÜK NEREDE MİLLİYETÇİLİK NEREDE SİZ!
öcalan ufkularini aciyordu akplilerin. akp zamaninda pkk yuzde 3 bin buyumustur.
ataşehir belediyesi ypg ye açık tırlar dolusu yardım yolladı.internete girin bakın
Diğer Haberler