Erdoğan'ın danışmanları birbirine girdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomiden sorumlu başdanışmanları Cemil Ertem ve Bülent Gedikli arasında başlayan "döviz kuru" tartışması devam ediyor. Cemil Ertem'e yönelik olarak "Arkadaşımız biraz tecrübesiz. Etrafındaki insanların da biraz şeyine gelmiş" diyen Bülent Gedikli, sözlerinin devamında "Gazete haberlerinden okumuş olabilir, tam konuyu değerlendirdiğini de düşünmüyorum" ifadesini kullandı.

Erdoğan'ın danışmanları birbirine girdi

Bülent Gedikli, geçen hafta sosyal medya hesabında Merkez Bankası'na (TCMB) kurlara müdahale çağrısında bulunarak, "Bizde kurların daha aşağı gitmesi riskli çünkü ihracatı zora sokar şirketlerin karlılığı düşer bu da istihdam sorununu doğurur. Merkez Bankası elindeki araçları kullanarak kurlara müdahil olmalıdır" demişti.

Diğer başdanışman Cemil Ertem ise Reuters'a yaptığı değerlendirmede, "Dalgalı kur rejimi uyguladığımız için kur seviyesine düşük ve bu seviye tehlikeli demek yanlış. Reel sektör, bankalar, TCMB, siyaset herkes düşük faiz istiyor, ancak bizim isteğimiz dışında bir de piyasa gerçeği var. TCMB piyasa gerçeğini bizden ayrı olarak yönetmesi gereken tek kurum, TCMB'ye bu yönetme hakkını ve iradesini vermemiz gerektiğini düşünüyorum" ifadesini kullanmıştı.

"TECRÜBESİZ, ÇEVRESİNDEKİLERİN ŞEYİNE GELMİŞ"

Habertürk canlı yayınında konuşan Gedikli, Ertem'in sözleri hakkında şunları söyledi: "Arkadaşımız biraz tecrübesiz. Etrafındaki insanların da biraz şeyine gelmiş, öyle anlıyorum veya gazete haberlerinden okumuş olabilir, tam konuyu değerlendirdiğini de düşünmüyorum. Yaptığı açıklama da onu gösteriyor. Biz burada bir kur seviyesi söylemiyoruz. İkinci nokta şudur, siyasiler her zaman Merkez Bankası ile ilgili açıklama yapar, çünkü MB, kanun gereği hükümet hedefleriyle uyumlu çalışmak zorunda. Öyle bir şey söylemiş ki sanki MB ayrı bir cumhuriyet. Türkiye Cumhuriyeti yanında başka bir cumhuriyetten bahsediyormuşuz gibi bir yaklaşım var. Ben bunu zaten doğru bulmuyorum ve yıllardan beri kavgasını verdiğimiz konu."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
şimdi reisiniz kulagınızı çeker sizin ondan habersin ne yapıyorsunuz siz bakim ;)))
eee bukadar danişman olunca bunlarda beklenir. herkes göze girme peşinde. madem bunlara danışılıyorsa erdogan niye orda bunlar yönetsin.
@sedatseyrek NASIL TALİHSİZ NASIL APTALCA BİR TESPİT :)
KÜLLİYEDE NEYMİŞ.BUNLAR KAFAYI OSMANLIYLA BOZMUŞ.BİRİSİ BUNLARIN KAFASINDAN AŞAĞI BUZLU SU DÖKSÜN BELKİ KENDİLERİNE GELİRLER
menfaatin çok olduğu yerde kavga olur
Beter olun
Danışman fikrini söyler son söz Erdoğanındır.Tüm danışmanların aynı fikirde olması gerekmiyor.Öyle olsa bir danışman yeteri.Çok olmasının sebebi farklı fikirlerin konuşulması Erdoğanın bunlara göre karar vermesidir.Ortada birbirine girme falan yok,bazıları öyle görmek istiyor.
birbirlerini yesinler...
hepsı cıkar kavgası
türkiyede bankalar belkide dünya bankacılık sektörünün son 100 yılın en karlı dönemini yaşamaktalar, buna rağmen bilinçli ,kasıtlı olarak faizleri indirmemekteler, piyasaların kilitlenmesi sanki işlerine yarıyormuşcasına bir tavır içindeler, bülent gedikli dogru söylemiş dövizdeki hızlı düşüş ve çıkışlar hop aşağı hop yukarı mideyi kaldırır, tekne içindeki herkesi bir süre sonra kusturur...
ekonomi demişken ayfon x hakkaten 6 bin mi ya?
yaw niye kavga ediyorsunuz ikinizde götürün bu milletin parası bitmez.
55milyar maaş az geliyor herhalde.
artık komple gitseler, saraylar ,saltanatlar kapatılsa, dürüst, geçmişi temiz bir adam devlet başkanı olsa. bıktık artık 15 senedir aynı yüzleri görmekten
Doların düşmesinin önündeki en büyük engel Bülent Gediklidir,görevden alınsın.Dolar düştüğü müddetçe TL değerlenecek,her şey ucuzlayacak,üretim ve istihdam artacaktır çünkü maliyetler düşecektir.
Bu danışmanlarında danışmanlara ihtiyacı var sanırsam.
Ooo danışmanların tartışmasından bile medet uman muhalifler görüyorum!bu mu birbirine girmek, adamlar en azından 75 gram şey? için koltuk kavgası yapmıyor,birbirlerine şantaj yapmıyor...
osmanlı kurulduğunda selçuklu devletinin melankolisi içindemiydi? yepyeni bir devlet kurdu.türkiye osmanlı sevdasında vazgeçip daha iyisini daha güzelini şimdiye kurup geliştirmiş olmalıydı.fakat toplum birbiri ile uğraşıyor bir türlü ileri seviyelere gidemiyoruz.bunu da yöneticilerin menfaatleri yüzünden birbirlerine sarıp duruyorlar.bu milletin dinamikleri bir türlü harekete geçip coşamadı..dışarıdan motorlu fetö ,pkk ,dhkp c gibi say say bitmeyen terör grupları ne hikmetse bitirilemiyor.uyuşturucu ,tarım ,hayvancılık işsizlik ,okumuş işsizler ,suriyeliler bir sürü sorun devam ediyor..
akıllı olun düşmana koz veriyorsunuz
Nedir bu AKP nin danışman enflasyonu on binlerce işsiz gereksiz vasıfsız sokakta yüksek kaldırım mühendisleri danışman oh ne alaaaaaa
bülent bey memursun memur kal . sende biliyorsunki adam haklı ... haaa pardon bilsen zaten konuşmazsın. ezberlemişsin faiz kur bu aktörler kimle nasıl ilişkide tabi sıfır bilgi. tayyip bey faiz insin iyidir der sende onu bilirsin.
15 yıl önceki hükümetlere kızardık şöyle yapmadılar böyle olmalıydı diye ama o hükümetlerin tamamına haksızlık etmişiz çünkü bütün güç elinde olan hükümet yapamıyor beceremiyor ki öncekilere kabahat bulalım demekki olmuyor beceremiyoruz Biz Büyük Türkiye Davasından asla vazgeçmeyeceğiz ama yola kiminle devam edileceğine Büyük Türk Milleti bulup çıkartacaktır
ulan gedikli malı sizden önce dolar 1.90 - 2.10 seviyelerindeydi ve yine ihracat hedefi vardı ve firmalar yine aynı durumdaydı. Ne zarar etsinlerki. Halk ürünleri $, £ ile alıyor. Bırakın yandaş firmalarınızı da birazda halkı rahatlatın. İthal ürünler ülkede alınıyor bırakın halk bu ürünün fiyatının 2 katı olan vergilerin yükünü dolar kurunun düşüklüğü ile kapatsın. BİRAZDA HALKCI OLUN YANDAŞÇI DEĞİL. YANDAŞ KAZANSIN YANDAŞ ÇALIŞSIN YANDAŞ PARA DÖNDERSİN, KARŞITSA GİTSİN KİME OY VERDİYSE ONA DESİNİ BIRAKIN. HATTA YAŞAMASIN DİYORSUNUZ. BİRAZ HALKÇI OLUN HALKIN YARARINI GÖZETİN.
Yüksek döviz kuru duyanda dünyanın malını satıyoruz sattığımız maden başka doğru dürüst ne var ihracatımız ithalatı 2 ye mi 3 mi katladı sayın danışman vurun halka...
Bülent Gedikli partinin kurucularından danışmanlıktan öteye geçemedi lafları da tecrübeli bir siyasetçinin konuşacağı laflar değil.
bülent gedikli !!!! anlaşılan paralarını dolara yatırmışsın!!!!!!!!!!!!!! gelişmekte olan ülkeler arasında acaba TL den daha büyük değer kaybı yaşayan başka bir para birimi var mı?? 1.7 TL den 3.5 TL ye çıkmış!! hala kalkıp dolar 3.4 TL nin altına düşerse ihracat açısından sıkıntı olurmuş!! senin gibi danışmana yazıklar olsun!!
aynı konu üzerinde uzman olmuş bide başdanışman siz nasıl danışmansınız,
Bülent Gedikli artık Merkez bankasıda kimmiş diyerek sarayın gözüne girmiştir. yani saraydan kim kendini üstün görebilir dimi,Almanya kim yaa dimi. böyle yönetin memleketi,bu ağız baya bizi ileri götürür,öfke hiddet çaresizlik durumunu göstermesin.?
çevresindekilerin neyine gelmiş madem o gelmiş sende git
VATAN HAİLERİ....
ÇEKİN SİLAHLARI KÜLLİYE DENEN O NAMUSSUZ YERDE BİRBİRİNİZE SALDIRIN.....GEBERİN GİDİNN....
Diğer Haberler