İstanbul'da çete operasyonu

İSTANBUL (İHA) - İstanbul'un çeşitli semtlerinde düzenlenen operasyonlarda, tehditle haraç alma, yaralama ve gasp olaylarından elde ettikleri paralarla uyuşturucu kaçakçığı olaylarına karıştıkları öne sürülen, aralarından Sincar Aşireti'ne ait Heybeli Ada'daki evin kurşunlanması olayını gerçekleştiren şansın da bulunduğu 7 kişi yakalandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, çıkar amaçlı ve silahlı suç örgütlerine yönelik başlatılan operasyonlarda, aralarında Sincar Aşireti'nin Heybeli Ada'daki evini kurşunlayan ve 400 bin doları gasp ettiği öne sürülen 7 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Yakalanan şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, toplam 5 adet değişik çap ve markalarda ruhsatsız tabanca ele geçirildi. Soruşturma neticesinde, zanların elde ettikleri parayla satın aldıkları 2 adet otomobile de el kondu.

Açıklamada, söz konusu çete elemanlarının sorgusu sonucu Adalar, Beykoz ve Beyoğlu'nda örgüt içi anlaşmazlıklar nedeniyle, aynı oluşum içinde yer alan 3 ayrı kişinin kurşunlanarak yaralanması olayı, Antalya'da bir işadamının tehditle sindirilme sonucu 96 YTL'sini gasp edilmesi ve gasptan elde ettikleri parayla uyuşturucu kaçakçığı yaptıklarının tespit edildiği kaydedildi. Yetkililer, 2 Şubat 2003 tarihinde gerçekleştirilen operasyonun, geçtiğimiz hafta Beyoğlu Taksim'de bir kişinin yaralanması sonucu yapılan soruşturmayla başlatıldığını belirtti. Yaralama olayının örgüt içi hesaplaşmadan kaynaklandığı açıklanırken, çete elemanı Yunus Olcayı'nın yaralanması olayında gözaltına alınan ve çete lideri olduğu öne sürülen Osman Makas'ın Emniyette yapılan sorgusu sonucu, 6 kişi daha çeşitli semtlerde yapılan operasyonlarda yakalandı. Makas'ın geçmiş dönemlerde aynı suçlardan sabıkası bulunduğu kaydedildi.

Emniyette sorgu ve işlemleri tamamlanan 7 zanlı, İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'ne sevk edildi. Sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar, savcıya ifade veriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler