İzmir'de gözlerinizi yaşartacak görüntü! Hep Avrupa'da oluyordu...

Sürücülerin ambulans ve itfaiye gibi araçlar geçerken özellikle Avrupa'da kullanılan 'fermuar sistemiyle' yol vermesinin bir örneği bu kez İzmir'de yaşandı. Olay sosyal medyada da hızla yayıldı ve takdir topladı.

İzmir'de bu sabah çıkan yangına giden itfaiye ekiplerine Konak Tünelleri içindeki sürücüler, 'Fermuar sistemiyle' yol vererek örnek bir davranışa imza attı.

Mithatpaşa Caddesi'nde sabah saatlerinde çıkan yangına müdahale etmek isteyen itfaiye ekipleri, olay yerine ulaşmak için Konak Tünelleri güzergahını tercih etti. Trafiğin yoğun olmasından dolayı ilerlemekte güçlük çeken ekiplere tünel içindeki sürücüler özellikle Avrupa'da kullanılan 'Fermuar sistemiyle' yol vererek ekiplerin hıza olay yerine ulaşmasına yardımcı oldu. İzmirli sürücülerin örnek davranışının görüntüleri sosyal medyada paylaşılırken, sürücüler vatandaşların büyük takdirini kazandı.

'FERMUAR SİSTEMİ' NEDİR?

'Fermuar sistemi', trafikte acil durumlarda kullanılan ve acil araçlar için diğer araçların yol açma tekniği olarak açılı bir şekilde yol açmaları yöntemi olarak biliniyor. Özellikle Avrupa'da yaygın olarak kullanılan sistemde araçların açılı bir şekilde sağa ve sola yanaşarak hayat koridoru oluşturmasıyla ortaya çıkıyor. Fermuar şekline benzeyen sistem çok pratik. Trafikte ambulanslar, itfaiyeler gibi geçiş üstünlüğü olan araçlara yol açmak için kullanılıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 55 yorum
BEN İZMİRLİYİM ÇOK DUYGULANDIM GURUR DUYDUM.AMA YERER KI ISTESIN BENIM YYRDUMUN BÜTÜN İNSANLARI ÇOK MERHAMETLİ,DUYGUSAL VE ANLAYIŞLIDIR.
Böylece güzel İZMİR'imizin de Avrupa Bırliğıne Türkiye'den çok önce girdiğini görmüş olduk
Helal olsun İzmirlilere.İstanbulda ambulans şöförü trafiği açmak için bi taraflarını yırtıyor.
helal olsun izmire .. bizim istanbulda olsalar emniyet şeridinde bile yol vermiyorlar
Bu sistemi öğreten nerede. Kimisi haberden kimisi Avrupadan duymuş. Trafik etik eğitimi hiç yok. Kanunda ağır vasıtaların arkasında konvoy oluşunca yol verme mecburiyeti var. 20 yıl falan önce tv de trafik programında veriliyordu. Şimdi kamu spotlarında yok. Acilen tv lerdr trafik etik kuralları işlenmeli
CANIM İZMİR'İM YAAAA!BÖYLESİ GÜZEL İNSANLAR NEREDE VAR BAŞKA
izmir medeniyettir
MEDENİ OLMAK BÖYLE BİR ŞEY. TEBRİK EDİYORUM. LÜTFEN BUNU BOZMALARINA, İZMİRİ DE DİĞER KENTLERE BENZETMELERİNE İZİN VERMEYİN.
İstanbuldakı yolları kapatanlara kapak olsun metropol olmak değil ınsanlık öreneği olmak önemli
güzel bir uygulama,keşke biliçli olsakta tüm yurtta uygulansa.anayolda ışıklarda siren sesi duyuldumu kırmızıda bekleyen tüm araçlar aynı anda hareket ediyor güya yol veriyorlar.aslında niyet,siren vesilesiyle kırmızıda geçmek.
İzmir Türkiyenin her yönüyle gerçekten göz bebeği, insanları da sözde değil özde vatan sever gerçekten devletin malını yeme derdinde değiller insanca hak ve adalet içinde yaşama derdinler helal olsun.izimirli değilim onu da belirtiyim Kahramanmaraşlıyım ama keşke İzmirli olsaymışım..
Siz hele birde erzurumu görün tam avrupa Birliğine girecek tek şehir turkiyede
izmirde araç kullanmak zevkli ve kolay birşey bir kaç kendini bilmez serseri şoförler hariç tabi ama çoğunlukla anlayışlıdır izmirliler
helal olsun örnek bir şehir
Haber tv ye cikmadi tv de insanlari her reklamda bilgilendirseler tüm türkiye öğrense
oy vermesinden belli oluyor medeniyet şehri.
izmir ve kendi halkı çok kaliteli kesinlikle
Avrupayi elli yil geriden takip ediyoruz,bu yetmezmis gibi de gözümüz yasariyor...normal davranislar bile memlekette mumla aranir oldu...
İZMİRLİ OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM
hani gavur izmir diyor ya bazı alçaklar,görün kim gavur!
Helal olsun İzmirlilere.İnşallah tüm her yerde böyle görüntüler olur.Esasında ehliyet verilirken alınan derslerde GÖRGÜ,İnsanlık,trafikte beklentiler konularıda işlenmeli ve yapılan sınavlarda sorularla yer verilmelidir.
evet ne güzel sey IZMIR ede bu yakisir. anlayisli insanlar ben Ankaraliyim ama cok cahil insanlarimiz var hatta ambulansa yol vermedigi gibi ambulansin arkasindan takip ediyor yol alabilmek icin tabiki devletimizin hatasi ve eksigligi o vitese onu yapani otuturacak ki birdaha yapmasin diyerek yildirici bir ceza vermesi lazim yoksa param var ben hepsini yaparim diyenlere firsat vermiyecek.
birde gavur memleket derler bende dahil ama istanbulu görseler hepsi ambulansın önüne atlıyor
izmir'in kalitesi tartışılmaz..bir de şu güzelim şehri yönetecek belediye olsa tadından yenmez
bende izmirliyim arkadaşlar tebrik ediyorum ama video ya dikkat edin itfaiye aracı gelmeden araçlar sağa çekmiş bile sanki bekliyormuş gibi
yurdumun her yerinde %90 bu yapılıyor nedense görüntü bana ama ayar çekilmiş gibi geldi hele en baştaki kameraya hiç mi sağa sola kaçan araba görüntüsü yansımadı şimdi izmirliler adam diğer ildekiler adam değil mi nedir bu yorumlar. akıl var mantık var ambulans ya emniyet şeridini ya da sol şeridi gördüğü üzere de açık olan şeride yönelir kim neyi gördü duydu da o kadar araç neden orta şeridi fermuar sistemi ile boşalttı neden hiç şerit değiştiren araç yayına yansımamışherkes tek şerit halinde kurgu değilde nedir bu ???
@ali_biyiklilar öküz altında buzagı arayacagına taktir et.turkıyede heryerde olmuyor kardeş.ben izmirliyim.ama ist.da yasıyorum.burda ambulansla itfaiyeyle sidik yarıştırılıyor
eğitim seviyesi üst düzey olan vilayetlerden birisi
malesef istanbul yollarında bu imkansız.bilinçsizlikten değil.istanbullu olan anlar.trafikteki araç sayısı bunu imkansızlaştırır
İzmir süperdiniz.
İzmir herzaman özeldir
Üzüm üzüme baka baka kararır. Böyle güzel duyarlı sosyal davranışlar uyguladıkça ve akabinde takdir gördükçe çoğalır. Var ol İzmir.
helal olsun orada yol veren herkese ama ambulans şöförü yol açıkken niye yavaşlıyor onu anlamadım
İzmir tebrikler,süpersiniz
şaşırdık mı? hayır :) izmir bu başka yere benzemez.
gurur duydum
izmirliler gerçekten duygulu insanlar. ama en büyük sebebi kesinlikle eğitimdir. çağdaş laik eğitimli bir insanın yapamayacağı şey yok. istanbula gelirsek haberlerde görüyoruz işadamları ambulans kiralıyor veya dörtnala giden ambulansı kontrol eden trafik içinde hasta yerine sağlık personelini görüyor sırf daha hızlı evlerine gitmek için bu hakkını kullanmış. ne kadar aşağılık duygu ve düşünceler değil mi? biri parayla öteki zevkle bir sürü insanı ve gerçekten mağdur olanları yok saymış oluyor. Allah bu dünyada ve öteki dünyada bu gibilerin yakasını bırakmasın.
Helal olsun.
Güzel işleri yayalım, yapanları övelim. Bu bir medeniyet yürüyüşüdür. Bizim insanımız güzeldir, güzel şeylere de layıktır. Tüneldeki tüm sürücülere TEŞEKKÜRLER. Trafikte ne oldum delisine dönen sürücülere örnek olur inşallah. En çok insanımızı trafik terörüne kurban verdiğimizi unutmadan bu güzel insanların sayısını artıralım.
Demek ki medeniyet, medeniyet sizlerin üzerinde yorum yaptığı şehirdeymiş.
medeniyet çok farklı bir şey .sadece İzmir'de görebilirsin
Diğer Haberler