Konya'da dehşet fotoğrafı

Konya'da fidye için rehin alınan ve 5 gün boyunca el ve ayakları bağlı halde işkence yapıldığı ileri sürülen İranlı mühendis 43 yaşındaki Kazem Moradı, polisin operasyonuyla kurtarıldı. Moradı'yı rehin alan Afganistan uyruklu 6 kişi de gözaltına alındı. Ancak Moradı'nın kendisini rehin alan Afganlılarla birlikte para karşılığı sahte pasaport hazırladıkları ortaya çıktı.

Afganlı şüphelilerin İranlı Moradı'ye cinsel saldırıda bulunmak istediği, ancak Moradı'nın altını kirlettiği için tecavüzden vazgeçtikleri iddia edildi.

İŞTE AKIL ALMAZ DEHŞETİN TÜM AYRINTILARI

İran'da elektronik ürün üzerine fabrikası bulduğu belirtilen elektronik mühendisi Kazem Moradı, geçen 11 Mayıs günü turist olarak İran'dan Denizli'ye arkadaşının yanına geldi. Moradı, bir gün sonra da Konya'ya gelip, Afganistan uyruklu arkadaşı Majit Shekarı (31) ile buluştu. Bir kaç gün sonra Moradı'nın İran'daki eşine onun elleri, ayakları ve gözü bağlı, boğazına bıçak dayanmış fotoğrafı gönderilerek 150 milyon İran riyali (yaklaşık 16 bin 300 lira) istendi. Eşi de, Denizli'deki arkadaşları İran uyruklu Morteza Sarsangi'ye, kocasının rehin alınmasıyla ilgili fotoğrafları gönderip, kurtarılmasını istedi.

KAÇIRILMA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ'NE BİLDİRİLDİ

İranlı Sarsangi'nin Denizli Emniyet Müdürlüğü'ne başvurması üzerine, durum Konya Emniyet Müdürlüğü'ne bildirildi. Bunun üzerine Gasp Büro Amirliği ekipleri, çalışma başlattı. Moradı'nın İran'daki eşiyle konuşan polis, ondan aldığı bilgiye göre Moradı'nın, Konya'daki arkadaşı Afganlı Majit Shekarı'nın yanına geldiğini tespit etti. Polis, Afganlıların yoğun olarak yaşadığı merkez Meram İlçesi Şükran Mahallesi'nde çalışma başlattı. Yapılan çalışmalar sonucunda Majit Shekarı geçen Çarşamba günü kaldığı evde yakalandı.

İRANLI MÜHENDİS OPERASYONLA KURTARILDI

Majit Shekarı'nın verdiği bilgiler doğrultusunda çalışmasını yürüten Gasp Büro Amirliği ekipleri, Moradı'nın kaldığı evi tespit edip operasyon düzenledi. El ve ayakları bağlı, terk edilmiş olarak bırakılan Moradı, yapılan operasyonla kurtarıldı.

Moradı'yı rehin alan diğer şüphelilerin ise Majit Shekarı'nın polis tarafından gözaltına alındığını duyunca, evin kapısını kilitleyip kaçtıkları saptandı. Majit Shekarı ve Kazem Moradı'nın ifadeleri doğrultusunda diğer şüphelilerin kaldığı evin adresleri belirlendi.

5 ŞÜPHELİ YAKALANDI

Meram ve Karatay ilçelerinde üç adrese yapılan baskınlarda Afganistan uyruklu diğer şüpheliler Mohammadaref Yıldız (24), Gholam Farogh Akbarı (32), Qudratullah Fedaıe (23), Abdulhalık Muhammed Şerif (20) ve Mohammod Dod Mohammod Eyup (23) gözaltına alındı.

SAHTE PASAPORT ŞEBEKESİ OLDUKLARI ORTAYA ÇIKTI

Gözaltına alınan Afganlı şüpheliler, suçlamaları kabul edip Kazım Moradı'yı rehin alıp, 5 gün boyunca işkence yaptıklarını söyledi. Şüphelilerin ifadelerinde Moradı ve kendisini rehin alan Afganlıların, sahte pasaport şebekesi olduğu ortaya çıktı. Şüpheliler ifadelerinde, Moradı ile sahte pasaport yapıp, İran ve diğer ülkelerden Türkiye'ye gelmek isteyenlere para karşılığında sattıklarını itiraf etti. Majit Shekarı'nin müşterileri bulduğu, Moradı'nın da onlara pasaport sağladığı belirtildi. Şüpheliler ayrıca Moradı'nın zengin olduğunu bildiklerini bu nedenle de fidye istediklerini ileri sürdü.

TECAVÜZ ETMEK İSTEMİŞLER

Afganlı şüphelilerin İranlı Moradı'ye cinsel saldırıda bulunmak istediği, ancak Moradı'nın altını kirlettiği için tecavüzden vazgeçtikleri iddia edildi. Sahte pasaport yapma suçunu kabul etmeyen İranlı Kazem Moradı'nın, gelmeden önce İran'dan kendi adına kargoyla Türkiye'ye gönderdiği Konya'daki evde çıkan 3 pakette ise çok sayıda sahte pasaport, damga, yazıcı, kaşe, dijital baskı makinesi, mühür gibi ekipmanlar bulundu. İranlı Kazem Moradı ve 6 Afganlı, yapılan sorgularının ardından bugün adliyeye sevk edildi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 49 yorum
bu pislik insanları doldurdular memlekete, milletin başına bela polise de iş çıkardılar.
@upurkupak sanki sen onlrdan cok temizsin :)))
yeni türkiye
Adam iranlı kaçıran afganlı yer Türkiye ..Türkiyede her millet cirit atıyor ilginç
6 Afgan 1 iranlıyı kaçırıyor ve bi sürü pislik olaylar oluyor nerede türkiyede. Suriyeliler dükkan açtı heryere siftahsız dükkan kapatıyoruz devlet sağolsun vergi borcunu dayıyor suriyeli vatandaşlarına kira yardımı yapıp vergi almıyor mal sahibim kiraya faiş zam yapıyor veremezsen suriyeliler istiyor diyor 2 katına. Bu işte büyük bir yanlışlık var ama niyeyse kimse görmüyor sesini çıkaranın sesi kesiliyor anında. 36 yıllık hayatımda bu kadar rezalet haberi duymadım ama artık şaşırmıyoruz bile.
ver mehteriii ver ver
keşke birbirlerini gebertselerdi pislikler yolgeçen hanı oldu memleket müslüman mış diye güya bukadar pisliği doldurmanın göz yummanın adı vatan hainliği deyilmidir önce vatan sonra millet
bir tane akpli suraya yorum yapiyormu onu merak edyorim ulkeyi ook cuvalina cevirdiniz verin mehteri.
Gebertin lan birbirinizi
BURANIN PİSLİKLERİ AZ GELİNCE BİRDE İTHAL ETTİKLERİ İYİ OLMUŞ!!!!!!
doğruluğu tartışılır ama hepimizin yaptığı tercihler sonucu gelinen nokta bu...İşte yeni Türkiye! bazen hepimize müstehak diyesim geliyor...
Ülkem bu pislik insanlar yüzünden kirletiliyor. Bu kadar işsiz insan varken, bu kadar mültecinin, hangi sıfatla Ülkemde terör estirdiğini anlamıyorum. Medeniyetten mülteci alsalardı yada Amerika gibi hiç almasalardı keşke.
Kaçırılan İran'lı Kaçıranlar Afganistanlı'lar Alı Koydukları Yer Konya :) Film Yapsan Anca Bu Kadar Gerilim Macera Olur .
Bunlar acidigimiz mazlum musluman diye ulkeye aldigimiz afgan iranli suriyeli evetciler utanirmi acaba kimleri destekliyorlar
Avrupa bizi kıskaniyirr...ver mehteri davulun sesi fazla gelsin..
Arap ülkelerinde ve şeriat ile idare edilen ülkelerde ne kadar it kopuk hırsız varsa hepsi Türkiye de çünkü bu yaptıklarını kendi ülkelerinde yaptıkları anda kellelerinin gideceğini çok iyi biliyorlar baktılar ki Türkiye de hırsızlık suç olmaktan çıkmış hatta çok büyük hırsızsan seni yargılayan devletin başkanıyla direk görüşecek CB bile sadece Türkiye de adamlar uyanık anlayacağınız
elin afganlı sı iran lısı olunca polis şehirden şehire operasyonla kurtarıyor eeee tabi canım onlar kardeşimiz!!! sayın emniyet ..benim 24 martta işyerimin kapısını kırıp kasayı bulup kırıp bankadan borçlarımı ödemek için aldığım krediyi şerefsiz namussuz hırsız çalıyor ama emniyetten yaklaşık iki aydır ses yok ne hırsızı arıyorlar ne bize bilgi veriyorlar neden bu duyarsızlık ? neden ilgilenmiyorlar ?ülkemizde elin iranlısı mülteciler kadar değerimiz yok kanun bize gelince çalışmıyor maslesef hep kendi insanımız mağdur yazık .,,
sahip cikmazsak ülkemize, turist durumuna düseriz ülkemizde.
Ver mehteri harbi....Allah belanızı versin. Türkiye bitmiş. Türk polisini bu vahşilerle uğraştıran çakma reise selam gönderiyorum.
doldurdular bunları ülkemize sürekli sorun çıkartıyorlar minnet duyup oturacaklarınıa eşkiyalık diz boyu defolup gitsinler ve bir daha gelemesinler lütfen ya
AvrupayAa ozenip yabancilari aliyoz icimize ama biz avrupa degiliz.orda sistem var denetim var devletin haberi olmadan adim atamassin calustirip yuksek vergi aliyor bizde tam tersi.
@gerceginleyuzles avrupa vasıfsız göçmen almıyor!!!!mülteci alırsa da belli bölgede çadırların dışına salmıyor!!!vatandaşlık vermek için dil sınavına taabi tutuyor konuşup anlayacak kadar o ülkenin dilini bilmen lazım +daha birçok detay...bizde saldım çayıra mevlam kayıra...
Mültecilerin karıştığı olayların bir tanesi tv ler de yok. Fox hariç diğer kanalların hepsinde varsa yoksa 15 temmuz, feto ve avrupa bizi kıskanıyor haberleriyle mağdur edebiyatı yapıyorlar. Ondan sonra demokrasiden bahsediyorlar.
Konya da, İranlıyı, Afganlı rehin aldı. Suriyeliler olayları izledi. Iraklılar biz kaçıracaktık dedi.
Yeni Türkiye. Evetmi dediydiniz.
Valla bu mevzunun filmi bile yapılır.. Türkiye Türk olmayanların atlayıp zıpladığı ilginç bir ülke oldu :D Kaçırılan adam Fars, kaçıranlar Afgan olay mahalleri ise Konya ve Denizli yakında Türkiye'de Suriyeli ve Afgan uyruklu mafya liderleri türerse şaşırmamak lazım iş oraya gidiyor..
Bu günleri bile arayacağız yakında.
ÜLKELERİ İŞGAL ALTINDA AMA ADAMLAR TÜRKİYEDE 1 YILDA 450.000 ÇOCUK DOĞURTUYORLAR..
ya bu afganlar nerden geldi nasıl bir ülkeyiz yol geçen hanı gibi
adanayı geçti konya
biri iranlı öbürleri afganlı ,ne işleri var TC de neden biz bunları barındırıyoruz neden uğraşıyoruz böyle pisliklerle!!!!almayın yahu içeri sınır kapısı mı dingonun ahır kapısı mı???
tüm yabancı uyruklular dışarı.gönderin ülkelerine yeter artık
AKP NİN ÜMMETÇİLİK ANLAYIŞI..NEREDE BİR KAKALAK VAR,İŞE YARAMAZ ÇAPULCU VAR AL TÜRKİYEYE.TÜRKİYENİN SONU BU GİDİŞLE IRAK VE SURİYEDEN BETER OLACAK YAZIN BUNU BİR KENARA.AFGAN İRANLIYI ESİR ALMIŞ,FİDEYE İSTEMİŞ..NEREDE Mİ?AFGANİSTANIN KONYA İLİNDE TABİKİ.DİNGO TÜRKİYEYİ GÖRSE AHIRINI SATAR TÜRKİYEYE YERLEŞİRDİ
Turkiyede biz TURKLER dışında herkez mutlu mesut yaşıyor yiyor içiyor azıyorve her türlü adiliği yapıyorlar
Boyle olur akplilerin mazlum arap,afgan kardeşleri
yuzyıllardır bir gercek var,en temiz din muslumanlık araplar ve bu yamyamlar yuzunden en itici din haline gelmistir,turklerin icinde de bu sapıklıga bel baglamıs serefsizler olmustur..
Bir an önce gönderilmeli bu afgan , suriyeli , iran , ırak v.s. .. yakında hepsi bize ve vatandaşımıza kafa tutacak. en son sultanbeyli örneği
ülke yol geçen hanı olmuş ne kadar pislik afgan-irak-iarn-suriye vs ülkelerden insanlar ülkemizde CİRİT atıyorlar memleket sahipsiz mi??
Evet gittikçe kozmopolit bir ülke oluyor Türkiye. Her milletten adam var aynı Belçika gibiyiz harika..
Anlaşılan hükümet Suriye savaşını fırsat bilip, Afgan, Hindu, Özbek, Çeçen, Libya, Irak, İran ne kadar yolu bozuk varsa ülkeye sokmuş.
Ya ülkelerinde yapmadıkları pislikleri burda yapıyorlar , ya by nasıl ülke, bunların hepsini atın, gerçek turıstler gelsin. Vize koyun
Bunları bu ülkeye doldurmak bu ülkeye yapılacak en büyük kötülüktü oda oldu.
Diğer Haberler