Özel bir kreşin yayınladığı fotoğraflar sosyal medyayı salladı

Uşak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, 4- 6 yaş arasındaki çocukların takkeli, sarıklı ve türbanlı fotoğraflarını sosyal paylaşım sitesinde yayınlayan özel kreş ve gündüz bakım evi hakkında soruşturma başlattı. Özel kreş ve gündüz bakım evinde, henüz ’kalem tutmasını bilmeyen’ çocuklara dini eğitim adı altında böyle kıyafetler giydirildiğini söyleyen Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, bunu yapanların ’şeriat özlemi’ içinde olduğunu savundu. Kreş Facebook'taki sayfasını kapattı.

Türkiye genelinde faaliyet gösteren dini bir vakfın sahibi olduğu Uşak kent merkezindeki özel kreş ve gündüz bakım evi, Facebook sayfasında, 4- 6 yaş grubundaki çocukların cami ziyaretine ilişkin fotoğrafları paylaştı. Erkek ve kız çocukların sarıklı, takkeli, türbanlı ve gelinlikli fotoğrafları ile camide imamın arkasında saf tuttukları fotoğrafları sosyal medyada görenler tepki gösterdi.

SORUŞTURMA AÇILDI

Uşak Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, henüz 4- 6 yaşındaki çocuklara tarikat kıyafeti giydirip bunu sosyal medyadaki hesabından yayınlayan özel kreş ve gündüz bakım evi hakkında soruşturma başlattı.

Soruşturmasının başlatılmasının ardından özel kreş ve gündüz bakım evi, Facebook’taki sayfasını kapattı.

EĞİTİMCİLERDEN TEPKİ

Özel kreş ve gündüz bakım evinde, henüz ’kalem tutmasını bilmeyen’ çocuklara dini eğitim adı altında böyle kıyafetler giydirildiğini söyleyen Eğitim-Sen Uşak Şube Başkanı Burak Yavaş, bunu yapanların ’şeriat özlemi’ içinde olduğunu savundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Uşak Şube Başkanı Arif Güvenir de çocukların’ orta çağ zihniyeti’ ile eğitilmesinin kendilerini üzdüğünü belirerek, "Öncelikle zihniyeti değiştirerek, İslami yaşantıyı herkesin kendi vicdanında yaşaması gerektiği öğretilmelidir. Çocukların bir kısmına laik ve bilimsel eğitim, bir kısmına da mezhepsel ve dinsel eğitim verildiğinde bu çocuklar büyüdüklerine birbirine düşman olur" dedi. (DHA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 97 yorum
Önlem alınmaz ve göz yumulursa bu gibi Şeriat özlemi içindeki kuruluş ve cemaatler yarın Türkiyenin başına FETÖ gibi bir bela olacaklar.Her cemaatte olduğu gibi bu kuruluştada masum küçükler boşuna eğitilmiyorlar.
@gonensadi justin bieber, noelbaba, balerin, şovalye kıyafeti falan giyseler sorun yok. alkışlarsınız. aç kurtuluş savaşı resimlerine bak bakalım ataların nasıl giyiniyordu. o insanlar şimdikiler gibi lafta değil, gerçekten özde müslümandı. bugün islamla bağdaşan, anımsatan her sembol simge detay sizin gözünüzde tü kaka. sizin kavganız kıyafetle falan değil direkt olarak islamın kendisiyle. sizin kafalarda her müslüman gerici, namaz kılıyor oruc tutuyorsa gerici ve yobaz, islama göre yaşıyorsa da şeriatçı yobaz.
BİR BELA VARSA ODA SİZİN GİBİ KAFİR ZİHİNLİ İNSANLARDIR.
@farsight Kafa yapınız bana göre çağımıza uygun değil.Muhatap olamam.
@zrt6dvnzj5 Acaba bu lafı ederken tanıyormusun.Bana göre kafir sensin.Gel beraber bir hatim indirelim.Ben sana niçin kafir dediğimi anlatmış olacağım.
Devam devam yobazliga geri kafalılıga devam
@Ferhat_1987_fnyem Aslanım ne bok yediniz cumhuruiyet yıllarında uzaya mekik mi fırlattınızda bizim mi haberimiz yok ? çok mu ilericisiniz hani nrede?
@Ferhat_1987_fnyem Yobazlık baş örtüsü ise Atatürk ün ailesi Yobazın önde gideni o zaman. Ona niye taparcasına bağlısın. Bak resimlerine. Hepsi türbanlı. ?? Ayrıca senin aydın dediğin medeniyet diye savunduğun kreşleri de gördük. bak aynı sayfada reklamı var . http://www.mynet.com/haber/yasam/istanbulda-kreste-skandal-2811469-1
@omrkrdss6161 bunun cumhuriyetle alakası yok senin ve senin gibilerin çokluğu ile alakası var. uzaya mekik fırlatanların hepsi din rejimi ile yönetiliyor di mi? siz hala 3 5 yaşında ki çocukların neresini örteyim diye düşünün ahlak tabi ki çok önemli ama bu kadınlara peçe erkeklere sarık giydirmekle olmuyor. ne hacı hocalar ne türbanlılar görüyoruz etrafta ( Gerçekten Allah için kapananları tenzi ederim.)
@omrkrdss6161 Subyanla evliliğe karşı olmamız zoruna gidiyor sanırsam. :)
@omrkrdss6161 heee fırlattık 1930 yılında milli ve yerli uçak fabrikamız vardı,hatta ilk uçuşunu Kayseriden Ankaraya yapmıştı.Uçak uçuyordu yani:)
@omrkrdss6161 uzaya mekik gönderen bir tane arap ülkesi söyle. veya ilimde çok ileride olan bir arap ülkesi.
@omrkrdss6161 yaşa ulen çok doğru yazmışsın
Türklüğünü unutmuş yalaka arap milliyetçileri. Burası Türkiye sakın unutmayın.
@hayrkula Gerizekalı sarık takmayı başörtü takmak ne zamandan beri arap milliyetçiliği oluyor beyin fukarası aç biraz dinini araştır tabi müslümansan.
@emre_furkan_1996 İslam Dininin neresinde var lan sarık anlat bakayım. Daha adet görmemiş sabi sübyana başörtüsü takmak hangi ayette var. Araplar deve sidiği içse içeceksin yani.
@negobilisim sen kucucuk cocuga nasıl mını etek gıydırrıken herhangı bı kanun aayet aramıyosan bızlerde kendı cocuklarımıza ne gıydırecegımızı senın gıbı dar kafalılara sormayız
@emre_furkan_1996 sarık takmakla ilgili ayet ya da gerçek hadis örneği verebilirmisin?
@hayrkula dangoz eşşek yeni yıla girerken batı aşıgı fukara eşşek gibi sabahlara kadar kafayı çekiyorsun sana kimse batı uşagı diyormu salatalık
Siz terörü örgütleri bitirmeye sözde gayret ede durun. yeni militanlar yetişiyor..
@sirhatti sizin çağdaş medeni gençerinizi gezi olaylarında gördük, ülkeyi milyar dolarlarca zarara uğrattılar
@sirhatti Militanların hiç birinin dini islam değil dikkatini çekerim !
@sirhatti pkk dhkpc de sarıkmı takıyor?
Benim yorumlarım pek yayınlanmaz gerçi de. Arabistanı görmeyen üzülmesin. arabistan arap gelenekleri türkiyede. atatürk cumhuriyetinin yıkılmasına az kaldı. kına yakın..
@sirhatti osmanlının duzenı yıkılınca kınamı yaktı kalanlar.bu mıllete hıc bısey olmaz serıat gelır gıder cumhurıyet gelır gıder bu ulkeye bısey olmaz sen gonlunu ferah tut.
zavallı ülkem ...
bale kıyafeti giydirselerdi problem olmazdı..Yahut Noel baba kostümüde sorun çıkarmazdı. demi? mynet yayınlarmısın lütfen
@palermo544 BENDEN ATİK DAVRANMIŞSIN. PEMBE MİNİ ETEK BEYAZ KİLOT OLSA MODERN OLURDU SANIRIM:)
@palermo544 Sarıktan çarşaftan iyidir. Yobazlığın alemi yok!! Mynet yayınlarmısın pls!!!
@palermo544 sıkıntı kıyafet değil giydirilmek amacı eğer ki reklam, birilerine yaranmak, suistimal etmekse o zaman problem millet ileri gider biz geri
Size ne lan Dinsiz soysuz şerefsizler. İsteyen istediği gibi giyer,giydirilir. Siz mini etekli tango yaptırırken,siz köylü kızların kıyafetini çıkartıp atıp,altından askılı mini elbiseli makyajlı kızları oynatırken kimse size bir şey dedi mi?Onların anası babası var.Size düşmez.Haddiniz değil.İnsanların İnançlarına saygı duyun önce.Onlar Hz.Havva Hz.Amine ye anne der,sen de zübeyda hnm'a. sen Atatürk ü örnek alırsın onlarda Hz. Peygamberi.Kimse kimseye karışamaz.Onlar inançları gereği kapanır.Sende inançsızlığın gereği açılırsın. Kimse karışamaz."Hepsine Maşallah.Allah Nazardan saklasın..
@kaanbar Mal herif 4 yaşındaki cocuk ne anlar dinden inançtan. Kişilerin soyut kavramları algılama yaşları8-9'dur zaten.
@kaanbar Kes la tatavayı! Başlattırmayın yobazlığınızda! Çağdaşlık medeniyet çocukların kurtuluşudur. Hele Atatürk'e Zübeyde Hanım'a laf edenin anlını karışlarım! Din diye diye memleketi rezil ettiniz! sayenizde dinin karanlık yüzünü gördük! 4 Kadın alanlar, çocuklara tecavüz edenler nedense hoş karşılanıyor sizin cenahtan!!! Utanın la utanın!!!
@isorkum o zaman neden rahatsız oldun.cocuk zaten birşey analamaz diyen sizsiniz.kendinizle çelişmeyin.
Saçmalık ! Rabbimizin emrettiği başörtü neden zorunuza gidiyor şunu artık kafanıza sokun laiklik adı altında islam düşmanlığı yapıp dinimizin emrettiği şeyleri bu ülkede kısıtlıyamazsınız biz müslüman bir ülkeyiz kardeşim herkes kendi vicdanında dinini yaşasın demek kendi içinde yaşa ama dininin emrettiği şeyleri yapamazsın mı demek bu sizene sizene ! laik ve dinsel eğitim alan cocuklarımızın birbirine düşman kesilmesini sağlayan sizin zihniyetiniz açık bir bayanda kapalı bir bayanda benim gözümde aynıdır insanları ötekileştirmem herkesin kendi iradesi ama sizin bu tutumunz din kısıtlamasıdır.
@emre_furkan_1996 Dinin emri Haram yeme! Hırsızlık yapma! Kul Hakkıyla gelme! Açın halinden anla!!!! Zina yapma! Hainlik yapma! küçük çocukları evlendirme yada ırzlarını koru!!!! Nedir la bu modern ve çağdaşlıkla derdiniz?
@emre_furkan_1996 @emre_furkan_1996 5 yasındaki bir çocuğun doğru düzgün bir iradeye sahip değilken vicdanıyla dinimi yasadıklarını düşünüyorsun bu görüntülerde??? Sen hangi dini araştırdın da vicdanında sorguladında seçtin dinini ?? Elhamdülillah bende Müslümanım ama beyin yıkayarak din öğretilmesine karşıyım.. ayrıca kısıtlama yapan ülke görmemişsin sen Türkiye de kısıtlama olduğunu düşündüğüne göre...
@miramen Güzel arkadaşım ben sana torpili adaleti işe almada işçi haklarında ters birşey mi söyledim karşılıklı oturup konuşabilsek emin ol senle aynı fikirde olduğum konularda vardır
@kumsal2174 laiklik insanlık mı başörtü takmak sarık takmak yobazlık mı yobazlığın tanımı öğrenmeni tavsiye ediyorum kardeşim
@emre_furkan_1996 buna beyin yıkama denir çocuk onlar.insanlıgı öğretsinler yobazlıgı degil..
@emre_furkan_1996 rabbimiz başka şeyleride emrediyor,mesela torpil,mesela adalet,mesela mülakatla işe alma,mesala işçi hakkı
"BÖYLE KIYAFETLER" nedir mynet bunlar bizim dinimizin gereğidir. Sen Ermeni isen başka tabi. Müslümanın müslümandan başka dostu yoktur sizin dostluğunuzu beklemiyoruz. Nasıl ki çıplaklığınıza saygı duymamızı bekliyorsanız biz de sizden saygı istiyoruz. Dinin gereğini yaşayan insanları ötekileştirmeyin.
bunlar açığa çıkanlar birde iktidar yanlısı cemaatler varki şeytan görsün yüzlerini
atatürkçüler size cube sarik giydiricez bekleyin DAHA BEKLEYIN YILLARDIR BIZE YAPMADINIZI BIRAKMADINIZ ileri görüşlü sizsiniz mini etek tanga serbest ama kapanmak kotu SIZI GIDI DÜŞÜK BEL PANTOLON GIYEN ILERICILER
@yasarsa Sen kör kütük cahilsin.Merak ediyorsan öğrenmeyi dinler tarihini ve özellikle ilkel dinlere bak.Örtünme orada.Daha fazlasını oku öğren.Öyle zırvalama.
@yasarsa cübbe sarık fetişinizmi var görünce kendinizden gecıyorsunuz
akp fetö ile uğraşırken diğer dinci terör örgütleri tam gaz gidiyor. akp şirin görünmek için sadece pişmiş kelle gibi sırıtıyor.
Üç beş çocuğun kıyafetiyle irtica mı oluyor? Bırakın baskıyı, milleti tek kalıba sokma çabalarınız sadece kutuplaştırır. Bu giysiler Milletin tarihi ve kutsalı ile alakalı kabul etseniz de öğle etmeseniz de
bir insanın kafasının içine o küçükken bir örümcek yavrusu bırakırsanız o çocuk büyüdüğü zaman o minicik örümcek yavrusu da kocaman bir ağ yapar ve beyni sarar.
bi bitmediniz gitti be yeter artık!!!! dansöz kıyafetiyle çıksa sorun olmazdı ama deme sözde özgürlük bekçileri...
ALLAHIN ŞERİATIYLA HÜKMETMEYENLER KAFİRLERİN TA KENDİLERİDİR..GÜYA MÜSLÜMIN DEYİP KURAN ÖĞRENMEYE SÜNNETİ YAŞAMAYA KARŞI OLANLAR ...KENDİNİZİ ALDATMAYIN KAFİRİN TA KENDİSİ SİZSİNİZ..BURASI İSLAM ÜLKESİ .HADİ NAAŞŞŞ ERMENİSTAN YUNANİSTAN ORADA
anlamakta zorlanıyorum . mini etekler olsaydı bişey olmayacaktı ama.
bunun şeriatla alakası yok.zaten şeriatta böyle bişi yok.yok şeriat özlemiymişte yaw he he.
hala bunlar gundeme alınıp konuşuluyor yazık.ne var annesi babsı varken sizlere ne oluyor.cocuk haklarını savunacak olanlar reklamlara baksın. cocuklar gayette güzel olmuş.maşallah.aşın bunlar aşın artık baydınız...
@ustam2828 yürü git lan densiz zürriyetin belli senin
Gayet normal ! Nolmuş ? Bale yapsalardı sorun olmazdı demi ? ALLAH demişler Peygamber demişler bu mu zorunuza gidiyor ????
Balerin ve balet kıyafeti giyseydi rahatsız eder miydi bu yavrular? Size ne kim çocuğunu nasıl yetiştirirse yetiştirir. Sen balerin kıyafeti giydir, o türban
@aytekinozcan74 onu aileler yapsın okullar değil cahil.. Okullar kreşler üzerlerine düşeni yapsın.
@aytekinozcan74 farkındamısın kücük kızlara gelinlik giydirmişler gözlerin görmüyormu
bu yıl bende gönderdim kızımı aynı şekilde kreşe normal pantolonunu tşörtünü giyiyor başı açık. gidiyor ve hiç birşekildede baskı yapmıyorlar kapansın etek giysin diye hocalarıda gayet modern sureleri duaları öğrendi ve şimdi de kuran ı kerime geçti çok güzel öğreniyor ben kendim kuranı kerimi ve birçok bilmem gereken şeyi bilmiyorum içimden geliyor ama öğrenemiyorum böyle şeyler küçük yaşta öğreniliyor lütfen bazı şeyleri saptırmayın biz müslüman bir ülkeyiz çocuklarımız bunu elbet öğrenecek yabancı ülkelerde insanlar pazar günleri çocuklarını kiliselere götürüyor dinlerine sahip çıkıyorlar
Şu yorumların hepsini okudum kimi demiş arap milliyetciliği kimi Atatürke atmış tutmuş. Bakış açınızı değiştirin bunlar hepsi çocuk bunlar çocuk gelin çocuk damat herşey bir oyunla başlıyor.Hepsi hayel kırıklıkları ile bitiyor. Sokak ortasında kadın cinayeti.Bırakın arap ları biz kendimize bakalım.
aynı yaşta balerin kıyafeti adı altında mayo ile dans edince ilericilik mi oluyor?böyle kreşlerin sayısı artar inşallah.zoruna giden varsa kendi çocuğunu istediği gibi yetiştirebilir.Biz bu şekilde yetiştirmekden GURUR duyuoruz.Maşallah miniklere hepsi Hafız Hoca olacak İNŞALLAH
@kerimdurkal O senin görüşün.Biz çağdaşlıktan bahsediyoruz.Geri kalmışlıktan cahillikten değil.
Küçücük çocukları çırıl cıplak çıkarıp oynatanlara da lafı var mi Memur-Sen'in?
Daha düne kadar televizyon larda çocuk bikini reklamları vardı sexy çocuk bikini si diye o haberi niye bukadar yaygaralı vermediniz
herkez çocuunu istediği gibi yetştirir kardeşim, size ne benim çocuğuma ne eğitimi vereceğimden
Bir çocuk dini imanı sevgiyi şefkati edebi hayayı, haksızlığa baş gelmeyi bir tek yerde öğrenir. Ailesinin yanında annesinden babasından ailesinden. Okuldan kreşten alacağı tek şey temel bilgi birikim. Bunu dışına çıkıldımmı işin boyutu beyin yıkamaya kadar gider. Özellikle din konusunda. ötesi yobazlıktır bağnazlıktır. Bu çocuklara insan olmayı öğretin, mucit olmayı öğretin gerisi zaten gelir. Cahil gelip cahil gidiyor böyleleri. Ondan sonra terörist ülkelerin mallarına tabi kalıyoruz sayelerinde
--Burası Müslüman bir ülke ve o çocukların baba ve anneleri de dinine inanan insanlar..Çocukların kendi dinlerini öğrenmeleri, bununla ilgili terbiye ve eğitimden geçmeleri en doğal tercihleri ve haklarıdır.. Din birçoklarının düşündüğü ve on yıllardır bilinçaltı olarak oluşturulmaya çalışıldığı gibi bir olgu ve inanç değildir.Bu millet 1400 yıl imanı ve dini inancıyla dünyaya yön vermiş ve çağlar açıp, çağlar değiştirmiştir. Çocuklar böyle küçük yaşlarda dinle tanıştıklarında ve bilgilendiklerinde daha ihlaslı, imanlı ve inançlı olacaklardır.Dini öğrenmekte, öğretmekte Allah ve Resul emridir.
Değil bu kreşe para verip çocuk göndermek,üzerine para versen yine de göndermez insan!...
sizin yobazlık olarak gördükleriniz dini vecibelerin gereğidir.asıl yobazlık geçmişini unutup var olduğu zamanda bu ve benzeri durumları hor görenlerdedir.%99 küsürü müslüman olan ülkenin evlatlarının kapanması kadar sarık ve cübbe giymesi kadar doğal hiç birşey yoktur.ayrıca okulda dinini ve islamı nasıl yaşamaları gerektiğiyle ilgili bilgilendirilir çocuklar.ağaç yaşken eğilir misali.böyle resim çekilen her çocuk bundan böyle bu şekilde giyinecek ve sokakta böyle gezecek diye bir kavram içine itilmez.geri kafalılık yapmayın.adam akıllı yorumlarda bulunun.saldırmayın.
işidseverler coşmuş!kara cehalete tarihte ne olduysa yine öyle olur,merak etmeyin. yobazlık sömürgeci projesidir.bunu unutmayalīm yeter.onlar tarihin reziller ćöplüğünde yerlerini alacak,bilim çağı islâm dünyasını aydınlatacaktır.
şurada İslam adına salih amel sahibi olarak iki kelam ediyim de bu budur şu şudur diye kırgınlık yaratmadan (ama yok).. diyeceği yerde ne kadar ajitasyon ne kadar dilinde pala varsa konuşan insanların ses tellerine saplamakta üzerine yok söze geldin mi müslüman.. kendi namazını kendin kıl gösteri yapmaya gerek yok.. islam sadelik ister artistlik değil.. bu saatten sonra bu öğretileri hatırlatmanın utancı içersindeyim..
he dogru diyorsunuz ya la bu cocuklara kısa etekler giydirselerdi erkle cocuklara papyon taktırsalardı. bu cocukları tango dansı ögretselerdi cok ilerici bir kurum olucaktı.
Mini etekli dekolteli giyselerdi bunu haber yaparmıydınız.Sizinde ağzınız açılır mıydı.
BENİM ÇOLUĞUMUN ÇOCUĞUMUN KIYAFETİNE BURADA BOLCA BULUNAN DENYOLAR DEĞİL BEN KARIŞIRIM ONLAR KENDİ ÇOCUKLARINI İSTEDİKLERİ GİBİ GİYDİRSİNLER BU ÇOCUKLARIN DA AİLELERİNİN ONAYI VAR İSE GERİ KALAN HER KESE NE DÜŞECEĞİNİ SÖYLEMEYE GEREK YOK HERHALDE ADAM DAHA KURTULUŞ SAVAŞININ FİŞEĞİNİ BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL PEÇEYE EL UZANAN DÜŞMAN ASKERLERİNE SALDIRMAKLA BAŞLADIĞINI UNUTMUŞ BANA CUMHURİYET DEĞERLERİNDEN BAHSEDİYOR CAHİL
@suatsesiguzel Cumhuriyetin ne demek olduğunu anlayabilecek kadar okur-yazar olabilsen keşke.Ama nafile cahil kalmışsın.Cumhuriyet nedir bi oku.Olmasaydı buralarda bukadar gelişmiş uygarlıkta böyle yazamazdın.Lütfen NUTUK u okuda çahilliğin sona ersin.
Ya tamam da bunların ebeveynleri bilmiyor mu bunu hatta bazı anne babalar sırf bu eğitim için gönderiyor.Bi zahmet çocuklarının nasıl yetiştirileceğine de siz karar vermeyin
kalem tutmasını bilmeyen çocuğu baleye gönderirsen sorun yok dinini öğrenmeye gönderirsen fırtınalar kopuyor o yaşlar çocukların en iyi öğrenme yaşlarıdır çocuklarınızı ana okulu yada kreşlere göndermeyin inandığınız güvendiğiniz bir kuran kursuna gönderin
Ya hu bunda ne var. Burası laik bir ülke değil mi? İsteyen çocuğunu bu kılığasokar. İsteyen bir kaç santimetre bezle gösteriye çıkarır. Biz sizin ufacık yavrularınızı, anadan üryan ortalığa dökmenize bir şey diyor muyuz?
Diğer Haberler