Facebook 'beğen' butonu kaldırılıyor!

Sosyal medya devi Facebook, kuruluşundan bu yana üzerinde barındırdığı 'beğen' butonunu 'kısmen' kaldırmaya karar verdi. Geliştiricilere 2018 yılı itibariyle 'beğen' butonunu saklayacak olan şirket tarih de verdi: 6 Şubat 2018... Peki 'beğen' butonunun kaldırılması ne anlama geliyor? Herkesi ilgilendiriyor mu?

14 Kasım 2017 07:40
PAYLAŞ
TWITTER

Facebook'a uzun bir süre 'beğenmeme' yani 'dislike' butonunun gelme ihtimali konuşuluyordu; ancak sosyal medya çevresinde huzursuzluk yaratabilecek böyle bir butona elbette Facebook izin vermedi; onun yerine kullanıcıların duygularını daha rahat ifade edebileceği emojiler geldi. Kullanıcılar artık sadece 'beğen'mek zorunda kalmıyor, aynı zamanda kahkaha atabiliyor ya da göz yaşı döküp sinirlenebiliyordu.

Son gelen haberler ise Facebook'un özellikle de şirketlerin Facebook sayfalarını yakından ilgilendiren radikal bir değişimi gösteriyor. Facebook'un verdiği tarihe göre 6 Şubat'tan itibaren 'beğen' butonu kaldırılıyor. Bu tarihten itibaren, 3. parti yazılım geliştiricileri Facebook’un like butonu yerine kendi geliştirecekleri butonlar ile uygulamalar üzerinden Facebook Pages sayfasına yönlendirme yapabilecek.

Native “Like” butonunun ardından, Facebook tarafından yapılan bir diğer dikkat çekici hamle ise uygulama daveti oldu. 2015 yılının Mart ayından bu yana kullanımda olan uygulamaya davet sistemi de kaldırılıyor. Uygulamaların organik büyümeleri için kullanılan bu özelliğin, pazarlamadaki “Word of Mouth” kadar etkili olmadığı gözlemlendi.

Mynet Teknoloji

Anahtar Kelimeler:

Okuyucu Yorumları5 yorum
 • 80 Oy
  bu kadar önemli bir değişikliği bu dünya kaldıramaz, dinimizi değiştirmek daha çok koymazdı.. psikiyatristlerin işleri artacak..
 • 57 Oy
  Teyzeler, amcalar haricinde kimse facebook'a girmiyor artık, ondandır. Resimlerim beğenilmiyor. Anlaşılmasın diyedir.
 • 16 Oy
  beğen butonu kaldırılırsa facebook çöker benden söylemesi ,, borsa oynar , bankalar iflas eder .. iç piyasa dalgalanır . türkiyenin dış borcu % 5 azalır .. insanlar psikolojik rahatsızlığa girer ben niye beğenemiyorum lan diye .
 • 14 Oy
  beğen butonu bir çok yuva yıkmış çiftin ailelerin arkadaşların arasını bozmuş onlarda toplanıp vatana millete hayırlı bi iş yapalım demiş. adamların değişiklik dedikleri şeye bak. insta whatsappa daha fazla yüklemeler var bariz belli o snap te yalan oluyor
 • 5 Oy
  Yukarıda bir çok yorum gördüm ancak herkesin bir sorunu vardır ancak bu neye benzer kapıları açmak için tatlı dil gerekir her tatlı dil tatlı olmaya bilir altında zehirde bulunur dikkatli olduktan sonra

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.