1,1 milyon Gazzeli gıda yardımına muhtaç

Ankara (AA)- Merkezi İngiltere'de bulunan insani yardım kuruluşlarıyla uluslararası insan hakları örgütleri, İsrail'in Gazze Şeridi'ne uyguladığı ambargoyu, kolektif cezalandırma olduğu gerekçesiyle eleştirdiler.

Aralarında Uluslararası Af örgütü, Çocukları Koruyalım, CARE'in de bulunduğu kuruluşlar, Gazze Şeridi'ne ilişkin hazırladıkları raporda, bugün "1,1 milyon Gazzelinin gıda yardımına muhtaç olduğu, daha önce özel sektörde 110 bin işçinin çalıştığı, bunların 75 bininin işini kaybettiği" belirtildi.

Uluslararası Af örgütünün İngiltere birimi yöneticisi Kate Allen, İsrail'in uygulamalarıyla ilgili olarak "Gazze halkını temel insan haklarından yoksun bırakarak cezalandırmanın kesinlikle savunulamayacağını" söyledi. Allen, "Mevcut durum insanlar tarafından yaratıldı, bu değiştirilmek zorunda" dedi. İnsani yardım ve insan hakları örgütlerinin raporunda ayrıca, İsrail'in Gazze Şeridi'nde uyguladığı ambargonun, bölgede son 40 yılın en büyük insani felaketine yol açtığı belirtilmişti.

Gıda sıkıntısı, çöken sağlık hizmetleri, çökmeye yakın su ve kanalizasyon sistemlerinin Gazze'de yaşayan 1.5 milyon Filistinli'nin karşılaştığı günlük dertlerden olduğu belirtilen raporda, İsrail'in bölgeye uyguladığı ablukanın İsrail işgalinin başladığı 1967'den bu yana en büyük felaket olduğu ifade edilmişti.