AİS'te YKS başvuru ekranı açıldı! İşte YKS başvuru kılavuzu ve rehberi

Üniversite adaylarının merakla beklediği yeni sınav ile ilgili ÖSYM'den kritik duyuru ile birlikte YKS kılavuzu yayımlandı ve AİS'te YKS başvuru ekranı açıldı. Üniversite adayları başvuru işlemlerine başladı. Başvuru süreci, sınav ücreti gibi pek çok bilginin yer aldığı YKS 2018 kılavuzu öğrencilerin sınavla ilgili merak ettikleri sorulara cevap veriyor ve başvuru işlemlemlerinin nasıl yapılacağını bildiriyor.

AİS'te YKS başvuru ekranı açıldı! İşte YKS başvuru kılavuzu ve rehberi

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında yeni bir üniversite sınavı ile karşı karşıya gelecek öğrencilerin merakla bekledği açıklama ÖSYM'den geldi. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi, 2018 YKS yani Yükseköğretim Kurumları Sınavı için kılavuz yayımladı. Kılavuzu takiben de bugün AİS'te KYK 2018 başvuru ekranı üniversite adaylarının erişimine açıldı. Kılavuzla beraber başvuru tarihleri de belli de belli oldu. 2018 YKS kılavuzuna ve başvuruların aypılacağı AİS'E aşağıdaki bağlantılardan erişebilirsiniz. Kılavuzda aday başvuru formu doldurma, sınav ücretleri, sınav merkezleri, üniversite bölümleri, testlerin kapsamı, sınavların değerlendirilmesi YSK sonuçları ve yerleştirme gibi sınavla ilgili tüm konularda detaylı bilgiler yer almaktadır.

2018 YKS BAŞVURUSU EKRANI AÇILDI

ÖSYM'nin yayımladığı kılavuza göre üniversite adayları YKS başvurularını 1-21 Mart tarihleri arasında yapacaklar. Geç başvuru günü ise 4 Nisan olarak açıklandı. 1-21 Mart tarihleri arasında başvuru işlemlerini tamamlayaman öğrenciler 4 Nisan'da normalden daha yüksek bir başvuru ücreti ödeyerek geç başvuru yapabilecekler. Her ne kadar 28 Şubat'ta yapılan duyuruda başvuruların 1 Mart'ta başlayacağı belirtildi ve AİS'te 2018 YKS başvuru ekranı açıldı.

YKS başvurusu için tıklayınız

2018 YKS Kılavuzu için Tıklayınız

HER SINAV İÇİN 50 TL

ÖSYM'nin yayımladığı adayların girecekleri her sınav için (TYT, AYT, YDT) 50 TL sınav ücreti ödemeleri gerekiyor. Geç başvuru yapmak durumunda kalanlar ise her sınav için 75 TL ödeyecekler.

BAŞVURU NASIL YAPILACAK?

Sınav değişse de yarın yani 1 Mart'ta başlayacak başvuru süreci ile ilgili radikal bir değişiklik bulunmuyor. Adaylar diğer ÖSYM ve önceki üniversite sınavında olduğu gibi başvurularının ais.osym.gov.tr adresinde Aday İşlemleri Sistemi üzerinden gerçekleştirecekler. Tabii bunun için sistemdeadayın geçerli bir fotoğrafı ve eğitim bilgisinin bulunması gerekiyor. Yoksa adaylar başvurularını ÖSYM sınav koordinatörlüklerinden veya ÖSYM'nin belirlediği başvuru merkezlarinden yapacaklar. Adaylarının fotoğragflarının son 50 ay içinde çekilmiş olması gerekiyor.

Başvurusunu hemen yapmak isteyen adaylar 1 Mart günü AİS'in güncellenmesini beklemek durumundalar. AİS'te YKS başvuru bölümün açılması hemen sabah saatinde olmayabilir; saat 10.00'u bulabilir. AİS'te YKs başvuru ekranının açılıp açılmadığını Mynet'ten de takip edebilirsiniz.

2018 YKS PROGRAMI

Haziran ayında üniversite adaylarının tercihli olarak gireceği üç sınav yapılacak. YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran Cumartesi 10.15'te başlayacak 135 dakika sürecek. YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri ise 24 Haziran Pazar günü gene 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. Yabancı Dil puanı alması gereken adaylar ise 24 Haziran Pazar günü öğleden sonra 15.41'te 120 dakikalık YKS 3. Oturum Yaban Dil Testi'ne girecekler.

TESTLERİN KAPSAMI

Kılavuzun yayımlanması ile TYT, AYT ve YDT'nin kapsamı netleşti. Buna göre Temel Yeterlilik Testi'nin kapsamında:

 • Türkçe testinde Türkçeyi doğru kullanma, okuduğunu anlama ve yorumlama, kelime hazinesi, temel cümle bilgisi ve imla kurall arını kullanma becerilerini ölçmeye yönelik40 soru bulunacak,
 • Sosyal testinde Tarih, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Felsefe alanlarından 5'er soru yer alacak,
 • Temel matematik testinde Temel Matematik kavramlarını kullanma ve bu kavramları kullanarak işlem yapma, temel matematiksel ilişkilerden yararlanarak soyut işlemler yapma, temel matematik prensiplerini ve işlemlerini gündelik hayatta uygulama becerilerini ölçmeye yönelik 40 soru olacak,
 • Fen bilimleri testinde Biyoloji'den 6, Fizik ve Kimya alanlarından 7'şer soru sorulacak.

Alan Yeterlilik Testleri'nin kapsamı ise şu şekilde:

Türk Dili ve debiyatı - Sosyal Bilimler 1

 • Türki Dili ve Edebiyatı = 24 soru
 • Tarih - 1 = 10 soru,
 • Coğrafya-1 = 6 soru,
  Sosyal Bilimler-2
 • Tarih-2 = 11 soru
 • Coğrafya-2 = 11 soru
 • Felsefe Grubu (Felsefe, Psikoloji, Sosyoloji, Mantık) = 12 soru
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave felsefe grubu soruları) = 6 soru

 • Matematik Testi = 40 soru
 • Fizik = 14 soru
 • Kimya = 13 soru
 • Biyoloji = 13 soru

Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet genel hatlarıyla Kılavuz ve YKS ile ilgili temel bilgileri değerlendirdi.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) başvuru süreci, sınav ücretleri, testlerin kapsam ve içerikleri ile puan hesaplama katsayıları gibi merak edilen konulara ilişkin ayrıntılı bilgilerin yer aldığı 2018-YKS Kılavuzuna göre, başvurular 1-21 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacak. Sınav ücretleri ödemesi için son gün ise 22 Mart 2018. YKS “Geç Başvuru” uygulamasına göre adaylar başvuru tarihlerini kaçırmaları durumunda her sınav için (TYT, AYT, YDT) 50 TL sınav ücreti ödemeleri gerekiyorken 4 Nisan2018 tarihinde 75 TL ödeyerek başvurularını tamamlayabilecekler. Sınav ücretini yatırmayan adayların başvuruları ise geçersiz sayılacak.

Altınbaş Üniversitesi Rehberlik Koordinatörü Murat Acet genel hatlarıyla Kılavuz ve YKS ile ilgili temel bilgileri değerlendirdi. Kılavuzda düzenleme bekleyen iki konuya dikkat çeken Acet şöyle konuştu:

EĞİTİMCİ VE ADAYLARIN BEKLEDİĞİ DEĞİŞİKLİKLER

“2018 YKS Kılavuzunda, birçok adayın ve eğitimcinin değişiklik ve düzenleme beklediği iki konu aynen geçerliliğini koruyor. Önümüzdeki günlerin temel tartışmaları ve yorumlamaları bu iki konu üzerinde odaklanacakmış gibi görünüyor. İlki Ortaöğretim Başarı Puanı'nın (OBP’nin) etkisinin korunması; Aday öğrencilerin lisedeki bireysel başarılarının sınava katkı sağlamasına dayanan OBP, ortaöğretim kurumları arasında ölçme değerlendirme süreçlerinde objektif kriterlere dayalı standartların olmaması ve benzer sınav başarısı gösteren öğrenciler arasında yaşattığı eşitsizlik nedeniyle sıklıkla eleştirilmişti. YKS’de sınav oturumlarının, soru sayılarının ve puan türlerinin azaltılması gibi değişkenler OBP’nin özellikle bu yıl adayların sınav performansını, bir başka deyişle adayların herhangi bir yükseköğretim programına yerleşmesini doğrudan etkileyeceğine dair kanaatleri güçlendirmişti. Bu kanaat ve beklentilerde daha uygulanabilir ve kabul edilebilir bir hesaplama ya da lise başarı katkısı talebini de beraberinde getirmişti. 2017 verilerine göre puan türlerinde farklılık göstermekle beraber bir puan aralığında binlerce öğrencinin sıralanması ve bu yıl bu yığılmanın daha fazla olacağı beklentisi bu uygulamanın yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğini göz önüne sermektedir. Ancak kılavuzun yayımlanması ve bu kapsamda daha önceki deneyimlerin sonuçları ve OBP’nin yerine etkili bir sistemin getirilmesi sanki kısa vade de değil, önümüzdeki yılın ilk değişikliği olacak gibi.

"BAZI BÖLÜMLERİ TERCİH EDEN ÖĞRENCİ SAYISININ DÜŞME İHTİMALİ VAR"

İkinci önemli konu “Taban Başarı Sırası” Uygulaması, Tıp (40 bin), Hukuk (150 bin), Mühendislik Programları ( 240 bin), Mimarlık (200 bin) ve Öğretmenlik Programları için belirlenen/uygulanan 240 bin başarı sırası yeni sınav sisteminde ve kılavuzda aynen korunuyor. Ancak YGS-LYS sistemi içinde önemli ve kabul edilir bir karşılığı olan bu sıralar ilk kez uygulanacak YKS için çok da makul görünmüyor. Puan türlerinin azalması, bu belirli puan türlerinde yaşanması muhtemel yığılmalar göz önüne alındığında bu bölümleri tercih edebilecek öğrenci sayısının azalması bir başka deyişle bu popüler ve tercih kararlılığı yüksek bölümlerin doluluk oranlarının düşmesi gibi bir sonucun yaşanması ihtimalini de beraberinde getirecekmiş gibi görünmektedir.”

YKS 1. OTURUM TEMEL YETERLİLİK TESTİ(TYT) 23 HAZİRAN'DA

Murat Acet YKS Kılavuzunda yer alan detayları ise şu şekilde özetledi:

“Haziran ayında üniversite adaylarının tercihli olarak gireceği üç sınav yapılacak.

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 23 Haziran Cumartesi 10.15'te başlayacak 135 dakika sürecek. Temel Matematik (40 soru), Türkçe (40 soru), Fen Bilimleri (Fizik-Kimya-Biyoloji 20 soru) ve Sosyal Bilimler (Tarih-Coğrafya-Felsefe-Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 20 soru) testlerinden oluşan TYT’den 150 ve üzeri puan adaylar Ön lisans programlarını ve Özel Yetenek ile öğrenci alan lisans programlarına ön kayıt yaptırma hakkını elde edecekler. TYT’den 200 ve üzeri alınan puan, iki yıl geçerli olacak.

ALAN YETERLİLİK TESLERİ 24 HAZİRAN'DA YAPILACAK

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testleri ise 24 Haziran Pazar günü gene 10.15'te başlayacak ve 180 dakika sürecek. Alan Yeterlilik Testleri sırasıyla Matematik Testi (40 soru), Türk Dili ve Edebiyatı/Sosyal Bilimler Testi-1 (Türk dili ve Edebiyatı-Tarih 1- Coğrafya 1- 40 soru), Sosyal Bilimler Testi-2 (Tarih 2- Coğrafya 2- Felsefe Grubu- Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi 40 soru) ve Fen Bilimleri Testinden (Fizik-Kimya-Biyoloji 40 soru) oluşacak. İlgili puan türünden elde edilecek 180 ve üzeri puan merkezi yerleştirmeyle öğrenci alacak lisans programlarını tercih edebilecekler.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi ise 24 Haziran Pazar günü öğleden sonra 15.40'tayapılacak. Test 120 dakika olacak ve 80 sorudan oluşacak.

Tüm bu bilgiler eşliğinde aday öğrencilere en önemli tavsiyemiz 2018 YKS Kılavuzunu dikkatlice incelemeleri ve sınav sürecinin gerekliliklerini yerine getirmeleridir. Çünkü sınav sistemindeki her değişiklik belirli oranda avantaj ya da dezavantaj oluştursa da asıl başarı ısrarlı ve disiplinli çalışmaktan geçmektedir. “

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
YÖK VE ÖSYMartık öğrecileri soymaktan vazgeçsinler Öğrecilerin paraları ile sefa sürmesinler Yurt dışı gezileri vs YÖK denen birileri açık öğretim fakültelerinde 4 yanlış bir doğru götürür sistemi ile affedersiniz öğrencileri sağılır ineğe çevirdi artık okul bitmez yani öğrencileri haraca bağladılar Bu hukuksuzluğa birileri dur demeli bu adamlar defolsun gitsinler
Diğer Haberler