21 Mart'ta kapatılan berber ve kuaförler bugün yeniden açıldı

Koronavirüsle mücadele kapsamında 21 Mart'ta kapatılan berberler ve kuaförler bugün itibariyle yeniden hizmete başladı.

21 Mart'ta kapatılan berber ve kuaförler bugün yeniden açıldı

İstanbul Beşiktaş Barbaros Bulvarı'nda hizmet veren bir berber dükkanı sabahın erken saatlerinde kepenklerini açarak uzun bir aranın ardından müşterilerini kabul etti.

'SIKINTILAR YAŞAMAYA BAŞLAMIŞTIK'

Açılma kararının son derece iyi bulduğunu belirten berber esnafı, "Çok özlemiştim mesleğimizi, yaklaşık 50 gündür kapalı haldeydik. Sıkıntılar yaşamaya başlamıştık. Açılma kararı çok iyi oldu. İnşallah memleketimiz içinde iyi olur. Uzakta oturuyoruz, o yüzden erken gelip müşterilerimizi almaya başladık" ifadelerini kullandı.

54cf6da29a875e15859d5a9a47d85e28

Koronavirüsle mücadele kapsamında berberlerde bir koltuğun boş bırakılarak sosyal mesafe kuralına uyulduğu görüldü.

'BİR KİŞİNİN MALİYETİ 5 LİRAYA GELİYOR'

Sultangazi’deki erkek kuaförü Osman Deneri, “Önümüzde zor bir süreç var şuan böyle eskisi gibi bir ortamımız olmadığı için her şey tek kullanımlık. Buna da alışmaya çalışacağız. Müşterilerimiz içeride yok. Hepsi sırayla randevu sistemiyle geliyor. Bakalım hayırlısı olsun inşallah. Şu an her şeyimiz tek kullanımlık. Dükkanımızı da dezenfekte ettirdik zaten. Gelen müşterilerimiz maske takıyor biz kendimiz de eldiven maske takıyoruz. Randevu sistemi ilk başta belki biraz zor olacak ama daha sonra daha iyi olacak. Bu sisteme de alışacağız inşallah. Bir kişinin maliyeti 5 liraya geliyor zaten. Kullandığımız tek kullanımlık malzemeler nedeniyle. Bunu da yansıtmak zorunda kalacağız. Bu yüzden ister istemez fiyatlara yansıttık” dedi.

Yasak sonrası ilk müşteri olan Şevket Erdoğan, “Berberler yeniden açıldı tekrar tıraş oluyoruz. Evde tıraş olamadık, sadece sakal tıraşı olabildik. Saç tıraşı olamadık. Osman ağabey açıldı tıraş olmaya geldik. İlk müşteri de benim şu anda. Randevu aldım geldim” dedi.

Kuaför önünde sıra bekleyen vatandaşlardan Nusret Orhan ise “Berberler Pazartesi günü yeniden açıldı biz de randevu almıştık. Bugün de tıraş olamaya geldik. Evde tıraş olamıyorum. Sakal olsak da saç tıraşı olamıyorum. İlk günden kalabalık olmadan geldik hemen” dedi.

Kaynak: DHA-İHA