3 Kolay Adım ile Özgüveninizi Birkaç Dakikada Arttırın

Öneriler Harvard Üniversitesi'nden bir psikolog, New York Üniversitesi'nden bir profesör ve başarılı bir anneden geliyor!

3 Kolay Adım ile Özgüveninizi Birkaç Dakikada Arttırın
  1. Süper kahraman duruşu!

İlk önerimiz Harvard Üniversitesi'nde psikoloji dersleri veren Amy Cuddy'den geliyor.

2012'de vücut dili ve özgüven üzerine yaptığı TED konuşması bugüne kadar 30 milyondan fazla izlenen Amy Cuddy, altından kalkılması gereken zor işlere başlamadan hemen önce GÜÇ POZU'nu öneriyor. Nasıl mı?

Favori süper kahramanınızı hayal edin; aklınızda canlanan resimde nasıl duruyor bu kahraman? Dik bir sırt, Omuzlar geride, çene hafif yukarıda, ayaklar önde ya da arkada değil; bacaklar dik ve paralel. Birkaç dakika boyunca bu pozisyonda durun, derin ve düzenli nefesler alın; aldığınız her nefeste gücünüzün ve öz güveninizin arttığını fark edeceksiniz!


Tabii illa bir çizgi karakter gibi durmayabilirsiniz, başka duruşlar da var ;)

Mesela olimpiyatlarda madalya kazananlar, çok önemli bir maçta harika bir gol atanlar, Avrupa şampiyonu olan takım oyuncuları... Bu sporcular, en azından o an için süper kahraman değiller mi sizce de? :)

İki kolunuzu Superman gibi aşağıda ve dik tutmak yerine kollarınızı iki yana yukarı açabilir, altın madalyayı kazanmış gibi pozisyon alabilirsiniz!


  1. 10 yıl sonraki halinizi hayal edin!

10 yıl sonra nasıl görüneceksiniz? Neleri başarmış olacaksınız, hangi planlarınızı gerçekleştireceksiniz, bu 10 yıla nasıl güzellikler sığdırabileceksiniz?

New York Üniversitesi'nde pazarlama dersleri veren Hal Hershfield'ın yaptığı araştırma; geleceği hayal eden insanların, hedeflerine ulaşmak için çok daha fazla çaba sarf ettiklerini gösteriyor...


Araştırmaya katılan deneklerin bir yarısına dijital olarak 10 yıl yaşlandırılmış fotoğraflarını gösteren, diğer yarısına ise göstermeyen Hershfield, yaşlılık fotoğraflarını görenlerin işe çok daha hızlı koyulduklarını, yorucu kararları çok daha hızlı ve kesin alabildiklerini gözlemlemiş. Yani 10 yıl sonraki halinizi hayal ettiğiniz an _''Ay yapabilir miyim acaba''_lar kayboluyor, yerlerini öz güvenli ve kararlı adımlara bırakıyor! :)


  1. Şükredin :)

Ailelerimizden sık sık duyduğumuz, kültürümüzde büyük yeri olan, zaman zaman izlediğimiz sitcom'larda da karşımıza çıkan bu kavram aslında o kadar önemli ki! Sahip olduklarımıza şükretmek, harika bir aileye, harika arkadaşlara sahip olduğumuz için müteşekkir olmak aslına bakarsanız özgüveninizi ve gücünüzü derinden arttırıyor.

Bu kavramı yeniden gündeme getiren kadın önce boşanan, ardından kovulan, ardından borç batağına giren bir anne; Jenn Scalia. Jenn Scalia, yaşadığı problemlerle boğuşmayı kendine yatırım yapmakta bulmuş ve online kurslar almaya başlamış. Aldığı işletme dersleri sayesinde başlattığı start-up kısa sürede 500.000 Dolar'lık bir değere erişmiş!

Jenn Scalia bu başarısını olumsuz düşünceleri defetmesine, sahip olduklarına şükrederek pozitif bir bakış açısı izlemesine bağlıyor. Başarılı anne, bu başarı hikayesini ''Neden daha fazla müşterim olmuyor?'' demek yerine ''Harika müşterilerim var, şükür!'' cümlesini kurmasına, her sabah uyandığında hayatında olan güzel şeyler için mutlu hissetmesine bağlıyor.

Özetle; büyüklerimiz haklı, şükredin! :)

---

_Kaynaklar: Ted.com & Brightside.me_

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler