HABER

"3 nükleer enerji tesisi kurulacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Türkiye'de 2014 yılına kadar 3 adet 5 bin megavatlık nükleer enerji tesisi kurmayı planladıklarını bildirdi.

ABD'den dönen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, Esenboğa Hava Limanı'nda yaptığı açıklamada, ABD de nükleer enerji uzmanları ve Eximbank Başkanı James Lambright ile görüşmeler yaptıklarını, Lake Anna nükleer santralini gezdiklerini belirterek, "Bu çok yoğun geçen görüşmelerimiz sırasında özellikle dünyadaki ve
bölgedeki enerji arz güvenliğiyle ilgili ABD uzmanlarıyla görüş alış verişinde bulunduk" dedi.

Bakan Güler, "Çok yoğun geçen bu temaslarımız inşallah müttefikimiz ABD ile çok verimli yeni bir enerji alışverişi dönemini kapsayacak" diye konuştu.

Nükleer enerjiyle ilgili şu anda "model" konusunda görüşmelerin devam ettiğini belirten Bakan Güler, "Çünkü bizim esas isteğimiz bunu özel sektöre kurdurmak. Bununla ilgili de özel sektörden ilgi duyan gruplar var, onlarla görüşüyoruz. Onun dışında da yatırım modelleriyle ilgili çalışmalarımız devam ediyor" diye konuştu.

Nükleer enerji santralini özel sektör yapmazsa ve beklenen zaman içerisinde özel sektör tarafından gerçekleştirilmezse, o zaman özel sektör-kamu ortak yatırımı şeklinde bunu ele almayı düşündüklerini anlatan Güler, "Onun için görüşmelerimiz bir miktar zaman aldığı için, biter bitmez bunu kamuoyu ile paylaşacağız" diye konuştu.

Nükleer santralin yeri konusunda yaptıkları değerlendirmelerin belli bir noktaya geldiğini, yer konusunda belli tespitleri bulunduğunu ifade eden Güler, sonucun kısa zamanda bir paket halinde açıklanacağını vurguladı.

Bir basın mensubunun "neresi olacak?" sorusuna "Türkiye'de olacak tabi" diye esprili bir yanıt veren Bakan Güler, "Neticede özel sektörün de tercihi söz konusu. Bizim görüşümüz kamu olarak belli bir yerde aşağı yukarı şekillendi ama onlarla da görüşerek bunu netleştirelim diyoruz" diye konuştu.

Nükleer enerji santrallerinin ne kadar süre içerisinde kurulacağı yönündeki bir soru üzerine Bakan Güler, Türkiye'de 2014 yılına kadar 5 bin megavatlık 3 tane nükleer enerji tesisi kurmayı planladıklarını bildirdi.

Bakan Güler, Türkiye'nin Irak'ta ortak petrol ve doğalgaz arama çalışması talebini, ABD'li yetkililere ilettiklerini söyledi. Güler, "kendileri bu konuyu inceleyip araştıracaklarını ve yanıtı bize bildireceklerini söylediler" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler