HABER

A380 facianın eşiğinden döndü

Dünyanın en büyük yolcu uçağı olan Airbus A380, felaketin eşiğinden döndü.

A380 facianın eşiğinden döndü

Avrupa merkezli uçak üreticisi Airbus, 850 kişi kapasiteli dünyanın en büyük yolcu uçağı olan A380 modelini 2007 yılında hizmete soktu. Dünya genelinde 200’den fazla A380 hizmet verirken, uçağın oldukça temiz bir sicili bulunmakta. Qantas‘ın 2010 yılındaki 32 numaralı uçuşu dışında uzun süre büyük bir sorun yaşamayan jumbo jet, geçtiğimiz hafta Air France’ın 447 numaralı seferinde parçalanan motor parçaları nedeniyle acil iniş yapmıştı. Her iki kazada da uçak piste ulaşmayı başarmış ve uçaktaki herkes kurtulmuştu.

Bugün Almanya‘dan gelen bir görüntü ise yürekleri ağza getirdi. Uçağın güvenliği ya da tasarımıyla alakalı olmayan görüntüler, bizlere doğanın gücünü en net şekilde gösteriyor. Almanya’nın Düsseldorf Uluslararası Havalimanı‘nda Dubai-Düsseldorf seferini yapan EK-057 uçuş numaralı Emirates uçağı, iniş sırasında rüzgar nedeniyle çok büyük bir tehlikeyi atlattı.

Düsseldorf Havalimanı’nda 23L numaralı piste inen A380, iniş sırasında şiddetli rüzgarla karşılaştı. Rüzgarlar o kadar şiddetliydi ki uçağın piste teker koymasına birkaç saniye kala uçağı sola doğru itti. Rüzgar nedeniyle piste yan olarak teker koyan Emirates EK-057, pilotun gayretleriyle son anda sağa doğru gelmeyi başardı. Pilotun gayretine rağmen piste yan olarak teker koyan iki katlı dev uçak, pistten defalarca sekti. Uçağı pistte tutmayı başaran pilotların sonraki zorlu göreviyse uçağı savrulmaktan kurtarmaktı. Usta pilotlar zor da olsa uçağı sağ salim indirmeyi başardı.

Bir Uçağın pistte sekmesi felaketle sonuçlanabilecek kazaların meydana gelmesine neden olabilir. Rüzgar nedeniyle iniş yapmakta zorlanan pek çok uçak, güvenli bir şekilde en yakındaki diğer havalimanına yönlendiriliyor.

A380 Uçurmak Ustalık İster

Dünyaca çok az sayıda Airbus A380 uçurabilecek düzeyde pilot bulunmaktadır. Tüm pilotlar gibi özel eğitimlerden ve testlerden geçen A380 pilotları, üst düzey eğitimlere ve yeteneklere sahipler. Qantas’ın 32 numaralı uçuşu, Air France’ın 447 numaralı uçuğu ve Emirates’ın EK-057 numaralı uçuşu, bu pilotların yeteneklerini bir kez daha kanıtmış oldu.

Uçuş Güvenliği

Dünyanın en güvenli ulaşım aracı olan uçaklar, milyonlarca farklı testten geçtikten sonra yolcu taşıyabilir hale geliyorlar. Teknik ekipten, kabin ekibine, yer ekibinden bürodaki çalışanlara kadar uçaklarla ilgilenen herkes sıkı bir eğitimden geçiyor. Ülkemizde en çok kullanılan Boeing 737 ve Airbus 320 gibi uçaklar da onlarca yıldır havada milyonlarca güvenli uçuş gerçekleştirdi. Şimdiye kadar bulunan sorunların hepsi çözülerek güvenli uçuş, garanti altına alındı.

Grand Turismo Sport Demosu Yayınlandı!

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön