HABER

AB mutabakatı

ANKARA (İHA) - Bakanlar Kurulu toplantısında Kopenhag Zirvesi'nde Türkiye'ye Avrupa Birliği üyelik müzakerelerine başlanması konusunda 2003 yılı için bir tarih verilmesi konusundaki beklenti ortaya konuldu. Bakanlar Kurulu'nda bu konuda tam bir mutabakat sağlandığı açıklandı.

Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda Başbakan Abdullah Gül tarafından AB süreciyle ilgili olarak kabine üyelerine ayrıntılı bilgi verildiğini ve zirvenin verilecek karar açısından Türkiye, AB dünyanın önümüzdeki dönemde alacağı şekil açısından önemli olduğunu kaydetti. Şener, "Bu bakımdan hükümetimiz de AB sürecine atfettiği bu önem vesilesiyle Cumhuriyet tarihinin AB'ye yönelik en yoğun lobi faaliyetlerini bugüne dek sürdürmüştür" dedi. Bakanlar Kurulu'ndaki müzakereler sonrasında bu konuda tam bir mutabakat sağlandığını belirten Şener, "Bizim anlayışımıza göre Kopenhag Zirvesi'nde Türkiye'ye mutlaka bir müzakere tarihi verilmesi beklenmektedir. Biz bu müzakere tarihinin 2003 yılı içerisinde olması gerektiği görüşünü ifade ediyoruz. Bu konuda fikir birliği içerisindeyiz. Umut ediyoruz ki bazı farklı görüşlere, AB bünyesindeki bazı farklı eğilimlere rağmen 2003 yılı içerisinde verilecek bir müzakere tarihi ile birlikte bu konuda en olumlu beklenti ortaya çıkmış olacaktır" diye konuştu.

Toplantıda, hükümetin Acil Eylem Planı'nın gözden geçirildiğini kaydeden Şener, 58. Hükümet kurulmadan önce yol haritasınını çizildiğini ve hazırlıkların yapıldığını söyledi. Bu çerçevede ilk aya ait icraatlar ve gelinen noktanın gözden geçirildiğini belirten Şener, DPT bünyesinde oluşturulan birim aracılığıyla sürekli olarak eylem planı konusunda alınan mesafelerin gözden geçirildiğini bildirdi. Şener bir ayın dolmasına iki haftadan fazla bir süre kala planda yer alan icraatlar konusunda önemli bir mesafe katedildiğini ve hiçbir aksama olmadığını söyledi.

Daha önce Başbakanlığa bağlı ve ilgili birimlerin icracı bakanlıklara bağlanmasıyla ilgili düzenleme yapıldığını, bakanlık sayısının hükümet kurulurken azaltıldığını kaydeden Şener, lojman kiralarının rayiç bedellere çıkarılmasına ilişkin düzenlemenin Maliye Bakanlığı tarafından yürütüldüğünü söyledi.

MAKAM ARACI KULLANIMINA SINIRLAMA Makam aracı kullanımının sınırlandırılmasına yönelik çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Şener, "Kamuda tasarruf önemli bir hadise ve biz önümüzdeki yılı bir tasarruf yılı olarak belirledik. Bu çerçeve içinde makam aracı kullanımına da sınırlama getireceğiz" dedi. Şener, Taşıt Kanunu'nda yapılacak düzenlemeyle birlikte, Taşıt Kanunu uygulamasının by-pass edilmesine yönelik girişimlerin ortaya çıkmaması için her türlü idari tedbir alınacağını, özellikle bazı makam ve mevki sahiplerinin eş ve çocuklarına yapılacak tahsislerin gözden geçirileceğini, araba savurganlığının ortadan kaldırılacağını ifade etti.

KAMU YÖNETİMİNDE BÜROKRASİ AZALTILACAK Şener, Geçici Bütçe Kanunu'yla ilgili tasarının önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu'na sevkedileceğini belirterek, Mali Miladın kaldırılmasıyla ilgili düzenlemenin TBMM gündemine girdiğini kaydetti. Kamu yatırımlarının etkinleştirilmesi konusunda mevcut kamu yatırımı stokunun rantabl olmaktan uzak, tamamlanma süresi çok uzun olduğunu belirten Şener, bu konuda DPT bünyesinde çalışma başlattıklarını ve bu çalışmaların devam ettiğini vurguladı. Şener, "Yatırımlar gözden geçirilecektir. Ülkenin ihtiyacı olan, tamamlanması yakın olan yatırımlara öncelik verilecektir ama yatırım stokunun kabarması ve yatırımların anlamsızlaşması da önlencektir. Kamu yönetiminde bürokratik formalitelerin azaltılmasıyla ilgili çalışma da başlatılmıştır. Bildiğiniz gibi vatandaşlarımızın kamu kesiminden alacakları hizmetler birtakım bürokratik ayrıntılara boğulmuştur" şeklinde konuştu. 58. Hükümet'in gündemini günübirlik olayların değil bizzat kendisinin belirleyeceğini ifade eden Şener, kilometre taşlarının belli olduğunu ve bunu uygulama iradesine sahip olduklarını anlattı.

"FARKLI BİR KARAR ÇIKARSA HÜKÜMETİMİZ DURUMU DEĞERLENDİRECEK" Şener, açıklamalarının sonunda gazetecilerin sorularını da cevapladı. Şener, Türkiye'de Kopenhag'da istenilen tarihin verilmemesi halinde Hükümet olarak tavırlarının ne olacağı sorusu üzerine, AB'nin Kopenhag Zirvesi'nde hangi kararı alacağına, üye ülkelerin karar vereceğini belirtti. Hükümet olarak 2003 yılı içerisinde müzakere tarihinin belirlenmesinin Türkiye açısından en uygun karar olacağını defalarca söylediklerini hatırlatan Şener, Türk kamuoyunda da aynı görüşün hakim olduğuna işaret etti. Şener şunları söyledi: "Ancak ortaya çıkabilecek alternatif kararlar vardır. Biz özellikle 2004 Mayıs ayının önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü bu tarih üye sayısının 15'ten 25'e çıkacağı tarihtir. Bu tarihten sonraya kalacak bir müzakere tarihinin Türkiye'yi fazla tatmin etmeyeceği defalarca tarafımızdan ifade edilmiştir. Beklentimiz en iyi sonucun ortaya çıkmasıdır. Farklı bir sonuç ortaya çıktığı takdirde hükümetimiz durumu değerlendirecektir".

ŞENER'DEN SAVAŞ'A GÖNDERME: "HER KÜÇÜK FEDAKARLIĞA MARUZ KALAN İNSANIN İTİRAZ ETMESİ SAĞLIKLI DEĞİL" Şener, 'Taşıt Kanunu ile ilgili somut olarak ne yapacaksınız' sorusuna ise şu karşılığı verdi: "Taşıt konusunda makam aracının kime tahsis edileceğiyle ilgili Taşık Kanunu'ndaki ilgili madde yeniden düzenlenecektir ve makam aracı tahsis edilecek kamu görevlileri sınırlandırılacaktır. Şu anda Taşıt Kanunu'nu aşar d'fcldüğünü belirten Şeşekilde makam aracı kullanımı alışkanlıkları var. Tüm bu fiili durumlar da ortadan kaldırılacak. 90 bine yakın makam ve hizmet aracı mevcuttur. Bu araç savurgınlığına son verilecektir." Şener, emekli yargı mensuplarının lojman kullanımının sona erdirilmesiyle ilgili düzenlemeye Yargıtay Cumhuriyet eski Başsavcısı Vural Savaş'ın gösterdiği tepkinin hatırlatılması üzerine ise "Yapılan düzenlemeler herkesin makul bir şekilde kabul etmesi gereken düzenlemelerdir. Kimsenin lojmanlar ve araçlar vesilesiyle kamunun büyük bir yükün altında ezilmesini arzu ettiğini sanmıyorum. Bu konuda fedakarlık yapmak gerekiyorsa herkesin üzerine düşeni yapması gerekir. Bu konuda ilk fedakarlığı milletvekillerimiz yapmışlardır ve yeni seçilen milletvekilleri lojmanlara taşınmamışlardır. Eskileri de ayrılmaktadırlar. Dolayısıyla bu tür konularda bir bireyin çok küçük yararlanması karşılığında kamunun sırtına büyük bir yük yıkıyorsak elbette ki fedakarlık yapmalıyız. Her küçük fedakarlığa maruz kalan insanın konuya itiraz etmesi doğru değildir, sağlıklı da değildir" diye konuştu.

Bir soru üzerine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne ek 6 ve 13 nolu protokollerin imzalanmasına ilişkin kararnamenin, Kurul'un gündemine gelmediğini belirten Şener, Mali Milat ile ilgili Yasa'nın içeriğinin sorulması üzerine ise tasarının içinde gelir tanımı ile ilgili değişikliklerin ve Özel İletişim ve Özel İşlem Vergisi ile ilgili düzenlemelerin bulunduğunu söyledi. Şener, bir soru üzerine Özel İletişim Vergisi ve Özel İşlem Vergisi uygulamasının 2003 yılında da sürdürüleceğini açıkladı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön