HABER

AB zirvesi kararları

BRÜKSEL (AA)- Üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarını buluşturan AB Zirvesi kararlarında "Genişlemenin hızı belirlenirken, AB'nin yeni üyeleri hazmetme kapasitesi dikkate alınmalıdır" deniliyor.

Genişleme politikasında, AB'nin yeni üyeleri bünyesine entegre etme kapasitesiyle AB'nin kurumsal ve karar alma süreci açısından güçlendirilmesi, aday ülkelerin gerekli kriterleri tam olarak yerine getirdiğinin denetlenmesi ve kamuoyunun bilgilendirilmesi gibi ilkelerin temel alınacağı vurgulanan kararlarda, AB'nin genişleme konusunda taahhütte bulunduğu ülkelere karşı sözünü tutacağı belirtiliyor.

Genişlemenin AB ve tüm Avrupa için "başarı hikayesi" olduğu ifade edilen kararlarda, bu sayede Avrupa'daki bölünmüşlüğün ortadan kaldırıldığı, barış ve istikrarın tüm kıtaya yaygınlaştırıldığı, büyüyen tek pazarın ve artan ekonomik işbirliğinin AB'nin refah seviyesini ve rekabet gücünü artırdığı kaydediliyor.

"Genişlemenin hızı belirlenirken, AB'nin yeni üyeleri hazmetme kapasitesi dikkate alınmalıdır" denilen kararlarda, "Aday ülkeler, idari ve yargı reformlarıyla yolsuzlukla mücadeleyi (müzakerelerin) erken safhalarda yerine getireceklerdir" ifadelerine yer veriliyor.

Zirve kararlarında, aday ülkelerin müzakereleri tamamlamak üzere olmasına dek "herhangi bir katılım tarihi belirlenmesinden kaçınılması" gereğine işaret ediliyor.

AB Komisyonunu, bazı ülkelerin adaylık başvurusunda ya da müzakereler sırasında önemli konularda etki değerlendirmesi yapmakla görevlendiren AB Zirvesi kararlarında, "AB genişlerken, Avrupa'nın başarılı entegrasyonu, AB kurumlarının etkin işlemesini, AB politikalarının daha da güçlendirilmesini ve sürdürülebilir bir şekilde finanse edilmesini gerektirir" ifadelerine yer veriliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön