HABER

ABD'den S-400'lerle ilgili kafaları karıştıran yeni açıklama

Türkiye'nin Rusya'dan hava savunma sistemi S-400'leri satın almasına tepki gösteren ve F-35'lerin satışını engellemeye çalışan ABD'de çelişkili açıklamalar geliyor. Trump'ın F-35'lerle ilgili bakanlarından farklı açıklamaları ve "Türkiye'ye satıyoruz" ve "Türkiye'ye satmıyoruz" şeklinde açıklamaların peş peşe geldiği günlerde yeni bir açıklama yapıldı. ABD'li General Wolters, "Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alması NATO için bir risk" dedi.

ABD'den S-400'lerle ilgili kafaları karıştıran yeni açıklama

ABD’den kafaları karıştıran açıklamalar gelmeye devam ediyor… Ankara’nın S-400 hava savunma sistemi ile ABD’den almayı planladığı F-35’ler hakkında bir açıklama daha geldi. ABD’li Hava Kumandanı General Tod Wolters açıklamalarda bulundu. Üst düzey general, Türkiye’nin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi almasının F-35’lerin etkisini azaltacağını dile getirdi.

İngiltere’de diğer hava kurmaylarıyla bir toplantıda bulunan Wolters, “S-400’lerin F-35’lerin yeteneklerini algılaması koalisyon için iyi bir şey değildir” dedi. ABD’li ve NATO’ya bağlı yetkililer bir süredir Rus yapımı savunma sisteminin Lockheed Martin F-35’lere dair bilgileri almasından endişe ediyordu. Bu konuda konuşan Wolters, “NATO, F-35’lerin ne kadar uzun süre ve ne kadar yakın mesafeden S-400’ler tarafından fark edilmeden geçeceğinin ortaya çıkmasından endişe ediyor. F-35’ler hakkındaki kilit bilgiler ortaya çıkacak” dedi.

abd-reuters-1_16_9_1531644764-880x495

Wolters buna rağmen Türk mevkidaşlarıyla iletişim çok sağlam olduğunu dile getirdi. Reuters’a konuşan Wolters, “Şimdi bu konu, Türk hava kuvvetleri ile olan güçlü ilişkimizi ve harika birlikteliğimizi etkilemedi. Bu şekilde devam etmesini istiyoruz” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
Tamam oğlum eninde sonunda bize saldıracaksınız anladık ama bu kadar da belli etmeyin
KATİL ABD seni de UNUTMADIK zamanın gelecek.
Abd ile müttefik olmakdan daha risklisi mi var pakistana 30 atak helikopter sattık dedik ertesi gün Pakistan da mitinggi patlattılar bütün dünyaya sadece silahı biz satarız dergibi geldi bana.
Rusya SU-57 uçakları veya daha gelişmişini Türkiye'ye satarsa F-35'ten de vazgeçeriz. Biz maalesef uçak konusunda geri kaldık. Şimdi Hürjet'i yapıyoruz ama 1978'de imal edilen F-16'dan bile düşük kalıyor. Neyse geç olsun güç olmasın , yerli üretimlerin başlaması bile yeter. Savaşlar akıl ve teknoloji ile kazanılır bunu unutmayın.
@serhat9000 Su-57 işi hayal artık, Ruslar seri üretime geçmeyeceklerini açıkladı. Başka alternatifler bulmamız lazım.
Geri Dön