ABD ile yaşanan vize krizinde son durum

Hande Fırat'ın sunduğu Gece Görüşü programında ABD ile yaşanan vize krizindeki son gelişmeler ele alındı. Programda kriz konusunda iki ülkenin ortak bir komisyon kurma kararı aldığı ve bu komisyon konusunda ayrıntıların önümüzdeki hafta gerçekleşecek görüşmelerde olgunlaşacağı belirtildi. Hürriyet Washington temsilcisi Cansu Çamlıbel ise telefon bağlantısında, Türk tarafındaki iyimserlik ABD'de yok" dedi."

ABD ile yaşanan vize krizinde son durum

CNN Türk'te yayınlanan Gece Görüşü programında ABD ile yaşanan vize krizikonusunda yaşanan son gelişmeler ele alındı. Programda önceki gün iki ülkenin dışişleri bakanları arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde bir komisyon kurulması konusunda karar alındığı belirtildi.

Ayrıca programda ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Jonathan Cohen'in de önümüzdeki hafta Türkiye'ye geleceği ve bu görüşmenin hayli önemli olduğunun altı çizildi.

KOMİSYON TEKLİFİ TÜRKİYE'DEN

Hürriyet Washington temsilcisi Cansu Çamlıbel ise telefon bağlantısında krizin son durumunu değerlendirdi. Çamlıbel şunları söyledi:

- Anladığımız kadarıyla komisyon teklifi Türkiye tarafından geldi. Pazar günü kriz tepe noktasındaydı. Bugünse bir açılım olduğu gerçek. Orta düzeyde diplomatlar arasında görüşmeler hep sürdü. Siyasi düzeyde ise görüşmeler kısıtlıydı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da bunu belirtmişti. Dün bakanlar arasındaki görüşme ile bir açılım sağlanmış oldu.

- Anladığımız kadarıyla bu görüşmede Türkiye tarafından ortak komisyon teklifi gidiyor. Ancak bu işleyişin nasıl olacağı, bir komisyon mu olacağı, nasıl işleyeceği net değil. Jonathan Cohen'in ziyareti ise yıllık olarak yapılan planlı bir ziyaret. Ancak ABD Dışişlerinin Türkiye ile ilgilenen en tepe nokta yöneticisinin
Türkiye'de olması tabii ki çok önemli. Türkiye bunun avantajını kullanmak istiyor anladığım kadarıyla. En azından onun Türkiye'de olduğu dönemde bu krizin sonlandırılması isteniyor.

- Türkiye Trump göreve geldiği günden bu yana pozitif baktı. Hatta Trump'ın bazı kararları için, Obama dönemi bürokratlarının Trump'ın önüne koyduğu dosyalar gibi yorumlar yapıldı. Son vize krizi öncesinde ise, benim Washington'da algıladığım Trump'ın Türkiye ile ilgili havası ,'Trump iyi de çevresi kötü' gibi değil.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
bu kadar donanımsız gazetecilik olmaz.cumhurbaşkanı diyorki,bizim onlara ihtiyacımız yok.hatta tehdit bile etti.bunlarda türk tarafı iyimser diyor.yahu hangi ülkeyi yazıyorsunuz siz.
ne oldu bizim misli.
@volumes thy 11 milyarlık uçak aldı misli derken kupondan bahsetmiş olabilirler misli.com
@xsailor7 zamaninda rusyaya da ayni artislikleri yaptik, emri bizzat ben verdim dedi sonra fetöcü pilot yapmis kandirildik oldu. rusyadan özür dilendi. secim yaklasiyor diye yine bi artislikler ama sonunda yine döneklik olacak
@kral1000di Allah senin gibi vatan haini namussuzları kahretsin.edepsiz vatan haini kral
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler