HABER

"ABD, Kürtlerı savaşa hazırlıyor"

WASHINGTON (İHA) - ABD'de yayınlanan New York Times gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir haberde, ABD'li istihbarat görevlilerinin Kuzey Irak'ta Kürtlerin yaşadığı bölgeyi savaşa hazırlamakta oldukları belirtildi.

Gazetenin bölgedeki ABD'li ve Kürt yetkililere dayanarak verdiği haberde, olası bir savaşta, ABD güçlerine yardım etmek üzere yerel halktan izci ve tercumanlar yetiştirildiği bildiriliyor.

Haberde Kuzey Irak'ta askeri güç konuşlanmadığı belirtilirken bölgeden alınan bilgiye göre, özellikle Türk ve Arap basınında yer alan "Kuzey Irak'a ABD askerleri ve ordu techizatı yerleştirildi" haberlerinin de asılsız olduğu iddia ediliyor.

Öte yandan, CIA ajanlarının Taliban ve Barzani güçleri ile çalışmalar yürütmekte olduğu da vurgulanıyor. Haberde ABD'li yetkililerin bölgedeki politik ve askeri durumu daha iyi anlayarak Washington'u bilgilendirmeyi amaçladığı belirtiliyor.

Kuzey Irak'ta ABD'li yetkililerin varlığı komşu İran ve Suriye'de rahatsızlık meydana getirirken; Türkiye ise, Irak savaşı sonrası bölgede ABD destekli bir bağımsız Kürt devleti kurulması endişesi taşıyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön