HABER

ABD'den sonra AB ülkeleriyle de vize krizi çıkar mı?

ABD'nin Türk vatandaşlarına vizeye askıya almasının ardından Kanada'dan da benzer hamle gelebileceği konuşulmuştu. Gazetesi Deniz Zeyrek, ABD gibi AB ülkelerinin de vatandaşlarının tutuklanmasından rahatsız olduğunu yazdı. Zeyrek, Başta Alman, Fransız ve İngiliz büyükelçiler olmak üzere bazı büyükelçiler Türkiye’de benzer gözaltı ve tutuklama olaylarının kendi vatandaşlarının başına da geldiğini anlatmışlar" dedi. Peki bu ülkeler de ABD gibi Türkiye'ye yaptırım uygular mı?"

Hürriyet gazetesi yazarı Deniz Zeyrek'in bugünkü yazısının 'AB Büyükelçileri çetele tutmuş' başlıklı kısmı şöyle:

Bu arada ilginç bir bilgi daha edindim. Avrupa Birliği’nin Ankara Büyükelçileri dün Ankara’da olağan yemek buluşmasındaydı. Katılan bir büyükelçinin anlattığına göre gündeme Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi de gelmiş. Avrupalıların çok büyük bir bölümü, benzer tutuklamaların konsoloslukları çalışamaz hale getirebileceği endişesini dile getirmiş ve ABD’nin tavrını destekler nitelikte konuşmuş.

Başta Alman, Fransız ve İngiliz büyükelçiler olmak üzere bazı büyükelçiler Türkiye’de benzer gözaltı ve tutuklama olaylarının kendi vatandaşlarının başına da geldiğini anlatmışlar.

Bazı büyükelçiler sırayla kendi ülkelerinden kaç tutuklu olduğunu söylemişler ve kaç Avrupalı tutuklu olduğunun çetelesini çıkarmışlar.

Konuştuğum büyükelçiye, “Türkiye Cumhuriyeti’nin bir çok vatandaşı da suç işledikleri iddiasıyla başka ülkelerde tutuklu” dedim.

Yanıtı, “Kastedilen tutuklamalar ve sayılar, kriminal vakalar değil, siyasi olarak görülenlere aitti” oldu.


Geri Dön