Açıköğretim sınavında skandal soru! Eski CHP milletvekili Onur o soruya ateş püskürdü!

Açıköğretim Fakültesi’nin 14-15 Nisan 2018 tarihlerinde yapılan sınavındaki sorulan sorular yayımlandı. Eski Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili ve Sosyal Haklar Derneği Genel Başkanı Melda Onur, sosyal medya uygulaması Twitter'dan sınavda sorulan bir soruyu takipçileriyle paylaştı.

Açıköğretim sınavında skandal soru! Eski CHP milletvekili Onur o soruya ateş püskürdü!

Açık öğretim sınavına giren adaylara sorulan soruda, şıklarda verilen hangi mesleğin “kadının evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayan” meslekler arasında yer almadığı soruldu. Sorulan bu soru Melda Onur’un gündeme getirmesinin ardından sosyal medyada oldukça fazla tepkiye neden oldu.

MELDA ONUR’UN PAYLAŞTIĞI ‘O’ SORU

Açıklanan soru ve yanıtlar kitapçığında, o sorunun çözümü şu şekilde verildi;

“Aşağıdakilerden hangisi, kadının daha çok evde yaptığı işlerle uyumlu ya da evdeki sorumluluklarını aksatmayacak işler arasında yer almaz?

A) Hemşirelik

B) Hasta bakıcılık

C) Ev temizliği

D) Mühendislik

E) Öğretmenlik

Çözüm: Kadın, toplumda çoğunlukla ev ile ilişkilendirilir; evin, çocukların idaresi ve ev işlerini (yemek, temizlik vb.) kadın tarafından üstlenilir. Mühendislik, kadının bu işlerini aksatmasına yol açacak bir meslek dalıdır. Toplumda bakım ve çocuk yetiştirme gibi kadınla ilişkilendirilen yükümlülükleri özünde taşıyan diğer meslekler, kadına yakıştırılan basmakalıp meslekler arasında yer alır. Doğru cevap D’dir.”

Melda Onur Twitter’dan soruya ise şu şekilde tepki gösterdi;

“Hiç mi utanmanız yok? Allah sizi kadın mühendise, doktora muhtaç etsin ABV!!!”

melda-onur-sosya-medya

Okuyucu Yorumları 42 yorum
doğru cevap d kadınlar evde çocuk bakıp iyi evlat yetişirtirirlerse erkekler ıssız kalmaz çocuklarıyla ilgilenen an-kerim çocuklarına taciz olmaz calisacam diye ortalığa atarsanız çocuğu başına her hal gelir
harbiden de saçmalamışlar yani. soruyu hazırlayan birde üniv. eğitim görevlisidir. karısı mühandis galiba. akşam evde tartıştı sabah soru hazırladı.
bu soru gerçekten açık öğretim fakültesi sınavında mı çıkmış? çıktıysa sorunun cevabı da mı çıkıyor? bilmiyorum ama bu işte bir mokluk var.bu melda yınebir provoksyon peşindemi diye düşünmüyor değilim. ltfn bilen bir anlatsın yaa.
Diğer Haberler