HABER

Açlık sınırı 380 milyon lira

ANKARA (İHA) - Türk-İş'in Aralık ayı araştırma sonuçlarına göre, dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenebilmesi için yapması gereken asgari gıda harcama tutarı 380 milyon lirayı aştı ve açlık sınırı da 1 milyar 155 milyon liraya yükseldi.

Türk-İş Araştırma Merkezi tarafından her ay yapılan gıda harcaması araştırmalarının Aralık ayı sonuçları açıklandı. Araştırma sonucuna göre, Aralık ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken asgari gıda harcaması tutarının 380 milyon lira olduğu bildirildi. Bu tutarın açlık sınırı olarak tanımlanabileceği belirtilirken, günde yaklaşık 13 milyon liralık gıda harcamasının yanı sıra konut, ulaşım, giyim, sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlar için de harcama yapmak gerektiğine işaret edildi. Buna göre yoksulluk sınırı olarak tanımlanan tutarın ise 1 milyar 155 milyon lira olarak ortaya çıktığı vurgulandı.

Araştırmaya göre Ankara'da yaşayan dört kişilik bir ailenin gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 3 oranında artarken, geçen yılın aynı ayında aylık artışın yüzde 4.7 oranında gerçekleştiği hatırlatıldı.

Öte yandan soğuk hava ve kar yağışının meyve ve sebze fiyatlarını arttırdığı ifade edilen açıklamada, gıda harcaması tutarının son 12 ay itibariyle yüzde 29.4 oranında arttığı, bu oranın, son yılların en düşük oranı olduğu açıklandı.

Böylece tüketici fiyatlarında yıl sonu itibariyle hedeflenen yüzde 35 oranının, harcama grubu itibariyle gerçekleştiği vurgulandı.
Ayrıca 12 aylık ortalamalara göre gıda harcamalarındaki değişim oranının ise yüzde 43.8 olduğu bildirildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön