Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan, engelli raporuyla ÖTV indirimli otomobil aldı

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan, engelli raporu ile ÖTV indirimli lüks araç aldı. Bircan, olaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan, engelli raporuyla ÖTV indirimli otomobil aldı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Prof. Cavit Bircan, kendisine bağlı olan üniversite hastanesinden ‘engelli sağlık kurulu raporu' alıp, ÖTV indirimden faydalanarak Audi marka araba aldı. Rektörle ilgili ‘sahte rapor' aldığı iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlığa şikayet yapıldı. Maliye Bakanlığı inceleme başlattı.

1 OCAK'TA YÜRÜRLÜĞE GİREDEN YASADAN 3 HAFTA ÖNCE ALMIŞ

Sözcü.com.tr'nin haberine göre, Bircan, 1 Ocak 2018'de yürürlüğe giren ‘engelli aracında üst sınır 200 bin lira' düzenlemesinden 3 hafta önce ÖTV indirimden yararlanarak piyasa değeri 246 bin lira olan araba aldı. ÖTV indiriminden yararlanmak için de kendisine bağlı olan hastaneye müracaat etti. Rektöre, 4 Aralık 2017'de 3075916 numaralı Engelli Sağlık Kurulu raporu verildi. Rapordan 4 gün sonra da rektör 09 ET 4.. plakalı arabayı aldı. Bircan'ın aldığı araba Audi A4 1.4 motor ve benzinli. Bugün piyasa değeri 246 bin lira. ÖTV tutarı 77 bin lira.

VATANDAŞ ŞİKAYET ETTİ

Rektörün kendisine bağlı hastaneden engelli raporu alması tartışmalara neden oldu. Bir vatandaş Bimer-Cimer'e rektörü şikayet etti. Şikayet dilekçesinde, “Çok değerli cumhurbaşkanım ailece sizi çok seviyoruz. Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit Bircan şu an halen daha görevde olan bütün vücut fonksiyonları sapa sağlam olduğu halde kendi sözünü geçirebildiği doktorlardan sahte engelli raporu alarak 09 ET 4.. plakalı Audi marka aracı ÖTV ödemeden almış bulunmaktadır. Rektörün makamını kullanarak engelli raporu alması ve bu raporla ÖTV ödemeden araç alıp kendine menfaat temin etmesi hiçbir akla mantığa ve vicdana sığmamaktadır. Böyle bir engeli varsa dahi kendi bulunduğu hükmünün geçtiği yer değil de Aydın Devlet Hastanesi heyetine girmesi daha etik olur…” ifadelerini kullandı.

REKTÖR BİRCAN: HANGİ HASTANEYE GİTSEM BU RAPORU ALABİLİRDİM

İddialarla ilgili soruları yanıtlayan Rektör Cavit Bircan, uzun yıllardır Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) hastası olduğunu söyledi. Bircan, raporu nasıl aldığını şöyle anlattı: “Beni bilen bilir. Sol diz tahrip, aşırı derece. Doktorlar ‘ne zaman elime düşeceksiniz' diyorlar. Ameliyat olmam gerekiyor. Ayakta görünce birileri rahatsız oluyor. Daha önceden Ankara'dan aldığım rapor eskidiği için yeniledim. Raporun derecesine müdahale etmedim. Doktorlar ‘fazla, yüksek verebiliriz' dediler. Almadım. Hangi hastaneye, kime gitsem bu raporu alabilirim. Aracı hem ben hem eşim kullanıyor. Birinci derece akrabanın kullanmasında bir sıkıntı yok.” Rektörün eşi Hatice Bircan avukat. Hatice Bircan'ın geçen yıl sınavla üniversiteye ‘öğretim üyesi' olarak alınması tartışmalara neden olmuştu.

MALİYE BAKANLIĞI İNCELEME BAŞLATTI

Vatandaşın şikayeti üzerine Maliye Bakanlığı Gelirler İdaresi Başkanlığı, inceleme başlattı. İzmir Vergi Dairesi Başkanlığı'ndan Mürşit Kılıç, şikayetçi olan vatandaşa gönderdiği cevapta, “…Cavit Bircan'ın sahte engelli sağlık kurulu raporu ile ÖTV istisnasından faydalanarak araç alımında bulunduğu iddia edilmiş ve bu konusunun araştırılması talep edilmiştir. Başvurunuz üzerine Taşıtlar Vergi Dairesi ile yazışma başlatılmış olup, konu hakkında başkanlığımızca gerekli değerlendirme işlemleri yapılmaktadır” denildi.

AKDENİZ'E ÖZGÜ GENETİK HASTALIK

Ailevi Akdeniz Ateşi (FMF) özellikle Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkelerde sıklıkla görülmektedir. FMF ataklarında karın ağrısı, ateş, eklemlerde, ayak bileklerinde kızarıklık ve şişlik, nefes alırken göğüste batma hissi gibi şikayetler olur. Genellikle bu yakınmalar hiç tedavi verilmese bile 3-4 gün içinde kendiliğinden geçebilir. Tekrarlayan ataklar zaman içinde vücudumuzda amiloid adı verilen proteinin birikmesine neden olur. Amiloid kronik böbrek yetmezliğine neden olabilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
Yiyin efendiler yiyin aksırıncaya kadar kusuncaya kadar yiyin. Elbet bir gün hesap soran çıkacaktır.
Recep efendinin işini bilen rektörleri
Yiyin beyler yiyin 16 yılda bitmedi şu ülkenin parası allah eskilerden razı olsun neler bırakmışlar ki çekirge gibi takan ettiniz hala bitmedi hesap günü rapor kurtarır seni....
Bu ne ya...sahtekar.... birde rektörsün....geçen senede eşini öğretim üyesi yapmıssın....Hani bu hükümette her şey dürüsttü....yök.....adalet bakanı bozdağ....hadi bakalım görelim dürüstlüğünüzü yapın gereğini.....sonrada bizden oy istiyorsunuz....bizim verdiğimiz oylarla böyle rektörlere peşkeş çekelim diye mi.....oy moy yok...
Allahim nasil bir ulke haline geldik boyle. Ruhen hademe bile olamayacak kisileri rektor diye atarsan olacagi budur. Bunlar hepsi cumhurbaskaninin suçudur. Çünkü bunlarin hepsini cumhurbaskani atiyor.
kardeşim bu memlekette böyle bir hak verilmiş ve ayrım yapılmamışsa. Rektörde olsa almaya hakkı vardır. bunu haber yapanlar utansın. Asıl haber şu olurdu. engeli olmayan rektör engelli raporu alarak vergisiz lüks araç aldı bunu söyleyen var mı. Yok...
@hsynyilmaz Sakatlık indiriminin ne olduğunu biliyormusun bu hastalık seni sakat ve özürlü yapar mı? İlkönce bunları öğren sonra gözükapalı savun (Zaten başımıza ne geliyorsa bu gözü kapalılıktan geliyor)
@hsynyilmaz Bir daha oku!! Bu aracı alabilmesi için %90 ve üzeri olması lazım. Ve özellikle ortopedik sakatlık lazım sakatlık!! Yani dizin arada bir şişmesi değil sürekli öyle olması lazım. Ayrıca araca özel el ayak için aparat yaptırmak lazım.
HAS HAKİKİ MÜSLÜMAN REİS VE YANCILARI GERÇEKTEN DİNİ GÜNCELLEMİŞLER BAKSANA KUL HAKKI YEME HELAL HALE GELMİŞ...BİR GÜN GELECEK AKPLİLER BU MEMLEKETTE YÜZÜ YERDE GEZECEK İNANIN O GÜNLER GELECEK
Bu kitapsızlar kamuyu perişan etti işte. İdamsa eğer fetöcüler,tecavüzcüler,hırsızlar ve bunlar idam edilmeli.
haberi olmayanın haberi olsun. Bilecik Belediye başkanı geçen ay kızını öğretim görevlisi yaptı. 8 kişi arasında puanda sonuncuydu ne tesadüf 7 kişi sınava gelmedi. şu an milletvekili adayı bilin bakalım HANGİ PARTİDEN ?
@ydogan_1986 haber nerde sen nerdesin müptezel
%52 oranına işitme engelimden dolayı raporum var ama ÖTV den faydalanıp araba alamıyorum. Neden alamıyorum bedensel engelim yokmuş bu rektör % kaç oranında rapor almıştır. Bedensel engeli olmayan birey için en az %90 oranında rapor istiyor Maliye..
Kim şikayet ederse etsin elinde kalır bu mevzu,en iyisi Allah’a havale edin gitsin
Eski yönetimi eleştiriyorlar onlardan kalanı bitiremedi Lee.yol bulma yola köprü yapma makara ile ihale doldu kasa bilahire
Aydın’da yapılanlar sadece bununla kalsa keşke. Böyle sahte rapor veren sadece ADÜ değil Aydın’daki diğer devlet hastaneleri de böyle, yalan yere rapor düzenleyip yüzlerce insana 1. ve 2. derece engelli raporu verip SGK’dan maaş bağlanmasını da sağladılar. Şimdi kadroya alınan şirket elemanlarında ki cesaret takdire şayandır. Hastalar akşamdan şeker yüklemesi yaptırıp diğer gün heyete alıyorlardı.
benim iki kızım da FMF hastası bende alabilirmiyim rapor
REKTÖR HAAA YAZIKLAR OLSUN O ÖTV DE KİMLERİN HAKKI VAR ? BEN SENİ SENİ GETİRENLERE HAVALE EDİYORUM
Biz de kıçımızı yırtalım %90 almak için. 30 Yıldır FMF var. Böbrek yetmezliği var. Sonrasında Böbrek nakli var. İşitme kaybı var. Ama bize gelince %80. Kodamanlara gelince bir FMF ten %90 almış. Burnunuzdan fitil fitil gelir inşallah.
Canım Ülkem...!?
ben çok idareci tanıyorumm buna benzer
%90 olması lazım deniyordu raporun derecesi bu oranda ise çalışamazki Rektörlüğü nasıl yapacak incelenmesi gerekir süregen yani ronik rahatsızlığı olanlarda araba alamıyor ya ortapedik olacaksın yada %90 diyor yasa aklım ermedi incelensin açıklansın
Çok güzel, tekerlekli sandalyeye bağlı oğlum var, yürüyemez ayakta duramaz ama evladıma verdikleri oran %88, bu haktan mahrum bırakılıyor engeli alenen belli olmasına rağmen. Sizde Akdeniz ateşi siniz diye bizim raporla dahi almayı hayal edemediğimiz aracı alın sonra da hak hukuk adaletten bahsedin. Zehir zıkkım olsun bir dirhem hakkımız varsa haram olsun beter olun inşallah sen ve senin gibiler. Allah sizide muhtaç etsin
Ulan utanmaz herif aldığın maaşla alamıyormusunda o arabayı bukadar küçülüyorsun.aslında bunun eline ceza olarak asgari ücreti vereceksin al bununla geçinmeye çalışta aklın başına gelsin diye belki aklı başına gelir.
bunlar hep ak cı kişiler şerife bacı vs.
Yiyin bakalim daha ne kadar yiyeceksiniz acgozluler..
bu şikayetlerden bir şey çıkmaz bunlar Allah'ın sevgili kulları
bu akparti bu ülkenin bütün kurumlarını çökertti bitirdi yerlere serdi
bu adamlar aç aç..
Benim sol ayağımda 6 cm kısalık %50-55 incelme var 2006 yılında aldığım %45 engelli raporumu maliye kabul etmedi. Raporu yenile dediler gittim bu kez oranı düşürdüler. Herzaman olduğu gibi adamı olana bu memlekette yok yok.
Diğer Haberler