HABER

Ahmedinecad, ırak'taki kaos için ABD'ye yüklendi

Ahmedinecad, ırak'taki kaos için ABD'ye yüklendi

TAHRAN (İHA) - İran cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad, bakanlar kurulunu, eyalet merkezlerinde toplamaya devam ediyor.

23. kez eyaletlerde Kabineye başkanlık etmek, bir dizi açılış ve incelemelerde bulunmak üzere İran'ın güney batı eyaletlerinden Kermanşah'a giden Mahmud Ahmedinecad, burada toplanan halka hitaben konuşma yaptı.

Konuşmasında, Irak'ın işgalcilerine özellikle ABD'ye yüklenen Ahmedinecad, Irak'ta iç çatışmalar ve kaosun arkasında, ABD ve müttefiklerinin bulunduğunu belirtti.
Ahmedinecad, Tahran'da düzenlenen Holokost konferansın yankılarına da işaretle, konferansa katılan batılı ilim adamı ve tarihçilerin, kendi ülkelerinde, fikir özgürlüğüne sahip olamadıklarını, İran'da özgürce konuşma imkanı bulduklarını belirterek kendisine teşekkür ettiklerini söyledi.

ABD'nin demokrasi ve insan hakları iddialarının da yalan olduğunu vurgulayan Ahmedinecad, Irak'ta işlenen cinayetlerde ABD'nin olduğunu belirtti.
İran'ın nükleer enerji çalışmalarına da işaret eden Ahmedinecad, hiç bir gücün İran'ın doğal hakkı olan nükleer enerjiyi barış amaçlı kullanma hakkından kendilerini mahrum edemeyeceklerini söyleyerek, batılı ülkeleri, İran aleyhine karar almamaları konusunda uyardı.

Kermanşah eyaletinde, havaalanının işletmeye açılacağını ve büyük bir olimpik spor kompleksi yapılacağını belirten Ahmedinecad, Kermanşah rafinerisinin kapasitesinin iki kat artırılacağını, otomotiv ve yedek parça fabrikasının kurulacağını bu yolla gençlere istihdam alanı oluşturulacağı müjdesini verdi.
Zaman zaman, bölge lehçesiyle de konuşan Ahmedinecad, bakanlar kurulu toplantısında, Kermanşah'ın imar ve kalkınması için bir dizi kararlar alacaklarını da dile getirdi.

Ahmedinecad, Kermanşah eyaleti ziyareti kapsamında, bölgedeki bazı ilçelerde de incelemelerde bulunacak.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön